Reklama
reklama

Zájem o vyšetření znamének ve znojemské nemocnici je velký

Dermatologové Nemocnice Znojmo se připojují k Evropskému dni melanomu. Za ten byla v České republice zvolena středa 25. května. Každých 10 let se v České republice počet nových případů rakoviny kůže zdvojnásobuje, ale naštěstí nerostou stejnou rychlostí čísla zemřelých.

Melanom je nejčastějším a nejnebezpečnějším druhem rakoviny kůže, který vychází z pigmentových buněk – melanocytů, které se začnou nekontrolovaně množit. Nejvíce se vyskytuje na kůži, ale může se objevit i jiné tkáni, např. na sliznici, v oku. „Hlavním rizikovým faktorem je zvýšené vystavení kůže UV záření při opakování, spálení kůže, zejména pokud je opakované nebo u malých dětí, které by do 3 let neměly být vystavovány slunci vůbec,“ upozornila docentka Veronika Slonková, primářka Kožního oddělení Nemocnice Znojmo. Je důležité věnovat pozornost jakémukoliv útvaru na kůži, který je nový a nezhojí se do 3 měsíců. Může vypadat zprvu nenápadně jako šupina, odřenina, malý vřídek, který později po utření ručníkem zakrvácí.

Povědomí o příznacích kožních nádorů je v populaci obecně nízké, což znesnadňuje jejich včasné odhalení. Z tohoto důvodu se opakovaně Nemocnice Znojmo do Evropského dne melanomu zapojuje. Ve středu 25. května jsou vyčleněny celý den dvě ambulance a dva lékaři, ke kterým se registrovalo více jak 40 zájemců. „Termíny, které jsme letos vypsali v rámci tohoto osvětového dne, byly v řádu několika hodin zcela vyobjednány. Proto jsme se s kolegy na oddělení rozhodli, že se k 22. Evropskému dni melanomu v ČR připojíme ještě jednou, a to v pondělí 30. května,“ doplnila primářka Slonková.

„Těší nás zájem o osvětové kampaně, ke kterým se naše nemocnice hlásí. Nicméně zkontrolovat znaménka nebo řešit kožní problém mohou pacienti kdykoliv v průběhu roku. Je důležité mít na paměti, že čím dříve je jakékoliv onemocnění diagnostikováno, tím větší má pacient šanci na úspěšnou léčbu,“ uzavřel Martin Pavlík, ředitel Nemocnice Znojmo.

V loňském roce bylo v Nemocnici Znojmo v rámci EDM vyšetřeno 58 pacientů. Výsledky letošních vyšetření budou vždy v daný vyšetřovací den. Vyhodnocení všech vyšetření v Nemocnici Znojmo v rámci Evropského dne melanomu tedy bude v pondělí 30.5.2022.

TZ: NZ

Autor: 
redakce
Aktuálně
První nákladní automobil pro svoz odpadu plně na elektrický pohon má Brno. Jde o Volvo FE Electric, patří městské společnosti SAKO Brno a do brněnských ulic vyjede v druhé polovině srpna.
17.08.2022 - 14:08
Závěrečná srpnová šňůra unikátních open-air divadelních představení na nádvořích moravských a českých zámků a hradů Strašidlo cantervillské se rozjede v úterý 16. srpna na Slezskoostravském hradě,...
16.08.2022 - 14:47
Čerstvě rozbitou lavičku míjeli o víkendu návštěvníci Schreberových zahrádek.
15.08.2022 - 05:25
Místo horníků a dělníků v automobilkách se „nejrizikovějším“ zaměstnáním za loňský rok stala práce ve zdravotnictví a sociální péči, alespoň podle počtu uznaných nemocí z povolání. Skladbu osob...
14.08.2022 - 11:23
Jeden ze tří brněnských eko domečků představuje návštěvníkům, jak by mohlo vypadat bydlení budoucnosti a zároveň slouží jako zábavná vzdělávací pomůcka. Střecha dřevěného domku je osazena zeleným...
13.08.2022 - 13:41
Batch, největší dávka klubové hudby v brněnské historii, propojí ve dnech 30. 9. - 1. 10. třináct klubů pestrým nadžánrovým hudebním programem za jednotné vstupné. Akci pořádá BACH - Brněnská...
12.08.2022 - 13:46
Komentáře