Reklama
reklama

Zájem o biopotraviny v Česku stále stoupá. Patří mezi ně i BIO Ghí

Předloni utratil v průměru každý z nás za biopotraviny 492 Kč oproti 416 Kč v roce 2018. Tento stoupající trend je patrný už od roku 2011. Nejvíc kupujeme v biokvalitě kávu, čaj, dětskou výživu, ovoce, zeleninu, mléko a mléčné výrobky. Nebývalý boom zažívá také BIO Ghí, přepuštěné máslo, které se stalo velkým hitem i v zahraničí.

Jak vyplývá ze Zprávy o trhu s biopotravinami v ČR v roce 2019, kterou zveřejnilo Ministerstvo zemědělství, zájem o potraviny v bio kvalitě stále roste, a tento trend trvá už od roku 2011. Podíl biopotravin na celkové spotřebě potravin a nápojů dosáhl 1,52 % a průměrná roční spotřeba vzrostla na 492 korun na obyvatele (416 korun v roce 2018). Zvýšilo se také množství exportovaných biopotravin, které dosáhlo objemu přibližně 3 miliardy korun, oproti 2,59 miliardy v roce 2018. (Zdroj: ÚZEI 2019)

Stoupající zájem o biopotraviny a celkově zdravější stravování potvrzuje i Andrea Dostálová Zpěváková z Českého Ghíčka ve Vysokém Mýtě. „Zájem o BIO Ghí, ale i o klasické ghí a další produkty z něj, jako jsou Ghítely (zdravější varianta oblíbené pomazánky), stále stoupá. Nejspíš to souvisí i se společenskou situací a atmosférou, kterou vyvolala koronavirová pandemie. „Od loňska nám stouply objednávky na e-shopu až trojnásobně. Vysvětlujeme si to tím, že mnoho lidí zůstalo doma, začali si sami vařit a hledali zdravější zdroje surovin,“ domnívá se úspěšná podnikatelka, jejíž produkty si oblíbili i lidé ve Španělsku a Itálii.

„BIO Ghí připravujeme z bio másla, které dovážíme z certifikovaných mlékáren. Krávy, od kterých pochází mléko na toto máslo, se v sezoně pasou pouze na trávě, a v této době splňují kritéria kvality grass-fed. Jejich maso i mléko proto obsahují větší množství vitamínů, minerálů a například i kyselinu CLA, která pomáhá snižovat tuky v těle, hladinu cholesterolu a pomáhá budovat svalovou hmotu,“ vysvětluje původ a výhody BIO Ghí Andrea Dostálová.

BIO Ghí – hodnotný a zdraví prospěšný tuk, který se při zahřívání nepřepaluje (má totiž vysoký kouřový bod 250 °C), a tak nevznikají nestravitelné toxické látky. A protože neobsahuje bílkovinu (ta se vysmaží při výrobě a ghí se pak přečistí přes dvojité filtry), mohou ho jíst už děti od šesti měsíců, pacienti trpící celiakií nebo chronickými záněty střev.

BIO Ghí je nabité vitamíny a minerály a díky betakarotenu má výrazně žlutou barvou. Příjemně voní po oříškách a výborně chutná. V kuchyni má rozmanité použití – dají se na něm připravit vajíčka nebo palačinky k snídani, podusit rýže, omastit jím brambory nebo na něm „zdravěji“ smažit. Vydrží až rok a nemusí se chladit.

Tip: Ajurvéda považuje ghí za zásadní potravinu pro zdravý vzhled, mentální rovnováhu a dobré trávení. Darujete-li někomu ghí, znamená to, že myslíte na jeho zdraví a pohodu.

Zdroj: ceskeghicko.cz 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Jihomoravský kraj včera spustil 1. ročník klání Cena za krajinu 2021. Do finále postoupilo z 43 projektů deset, které už fungují na území Jihomoravského kraje a bojují proti klimatickým změnám,...
18.01.2022 - 08:29
Brno čeká v letošním roce celá řada významných projektů, stavebních prací a událostí. Událostí roku budou oslavy 200. výročí narození Johanna Gregora Mendela, s čímž se pojí i právě probíhající...
17.01.2022 - 14:15
Problémy s nepředvídatelným chováním externího zaměstnance řešil ve čtvrtek personál firmy v Heršpické ulici.
16.01.2022 - 09:07
Ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně dlouhodobě fungovala pouze krevní banka. Na podzim roku 2019 vzniklo v prostorách krevní banky také odběrové místo pro dárce krve. Po více než dvou letech tedy...
13.01.2022 - 13:51
Poslední mrazivé dny a především noci by mohly mylně svádět k dojmu, že na brněnských přírodních vodních plochách už je dostatečně silný led k bruslení.
13.01.2022 - 07:46
Brněnská zoologická zahrada připravuje novinku v podobě prezentace ohrožených druhů migrujících ptáků. Orla bělohlavého tak v kruhové voliéře v dolní části areálu aktuálně nahradili kriticky ohrožení...
12.01.2022 - 14:00
Komentáře