Reklama
reklama

Zájem o biopotraviny v Česku stále stoupá. Patří mezi ně i BIO Ghí

Předloni utratil v průměru každý z nás za biopotraviny 492 Kč oproti 416 Kč v roce 2018. Tento stoupající trend je patrný už od roku 2011. Nejvíc kupujeme v biokvalitě kávu, čaj, dětskou výživu, ovoce, zeleninu, mléko a mléčné výrobky. Nebývalý boom zažívá také BIO Ghí, přepuštěné máslo, které se stalo velkým hitem i v zahraničí.

Jak vyplývá ze Zprávy o trhu s biopotravinami v ČR v roce 2019, kterou zveřejnilo Ministerstvo zemědělství, zájem o potraviny v bio kvalitě stále roste, a tento trend trvá už od roku 2011. Podíl biopotravin na celkové spotřebě potravin a nápojů dosáhl 1,52 % a průměrná roční spotřeba vzrostla na 492 korun na obyvatele (416 korun v roce 2018). Zvýšilo se také množství exportovaných biopotravin, které dosáhlo objemu přibližně 3 miliardy korun, oproti 2,59 miliardy v roce 2018. (Zdroj: ÚZEI 2019)

Stoupající zájem o biopotraviny a celkově zdravější stravování potvrzuje i Andrea Dostálová Zpěváková z Českého Ghíčka ve Vysokém Mýtě. „Zájem o BIO Ghí, ale i o klasické ghí a další produkty z něj, jako jsou Ghítely (zdravější varianta oblíbené pomazánky), stále stoupá. Nejspíš to souvisí i se společenskou situací a atmosférou, kterou vyvolala koronavirová pandemie. „Od loňska nám stouply objednávky na e-shopu až trojnásobně. Vysvětlujeme si to tím, že mnoho lidí zůstalo doma, začali si sami vařit a hledali zdravější zdroje surovin,“ domnívá se úspěšná podnikatelka, jejíž produkty si oblíbili i lidé ve Španělsku a Itálii.

„BIO Ghí připravujeme z bio másla, které dovážíme z certifikovaných mlékáren. Krávy, od kterých pochází mléko na toto máslo, se v sezoně pasou pouze na trávě, a v této době splňují kritéria kvality grass-fed. Jejich maso i mléko proto obsahují větší množství vitamínů, minerálů a například i kyselinu CLA, která pomáhá snižovat tuky v těle, hladinu cholesterolu a pomáhá budovat svalovou hmotu,“ vysvětluje původ a výhody BIO Ghí Andrea Dostálová.

BIO Ghí – hodnotný a zdraví prospěšný tuk, který se při zahřívání nepřepaluje (má totiž vysoký kouřový bod 250 °C), a tak nevznikají nestravitelné toxické látky. A protože neobsahuje bílkovinu (ta se vysmaží při výrobě a ghí se pak přečistí přes dvojité filtry), mohou ho jíst už děti od šesti měsíců, pacienti trpící celiakií nebo chronickými záněty střev.

BIO Ghí je nabité vitamíny a minerály a díky betakarotenu má výrazně žlutou barvou. Příjemně voní po oříškách a výborně chutná. V kuchyni má rozmanité použití – dají se na něm připravit vajíčka nebo palačinky k snídani, podusit rýže, omastit jím brambory nebo na něm „zdravěji“ smažit. Vydrží až rok a nemusí se chladit.

Tip: Ajurvéda považuje ghí za zásadní potravinu pro zdravý vzhled, mentální rovnováhu a dobré trávení. Darujete-li někomu ghí, znamená to, že myslíte na jeho zdraví a pohodu.

Zdroj: ceskeghicko.cz 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ženu s pořezaným a krvácejícím lýtkem ošetřovali dnes o půl páté ráno strážníci z pořádkové jednotky městské policie.
05.02.2023 - 14:29
Mnoho lidí má zdravotní potíže, za které může jejich profese a pracovní náplň. Mezi nejčastější nemoci z povolání patří syndrom karpálního tunelu, který postihuje zaměstnance od kancelářských pozic...
03.02.2023 - 17:43
Se svým záměrem pochlubit se vlastním tělem příliš neuspěla žena, která včera v centru města zastavovala návštěvníky luxusní restaurace.
03.02.2023 - 09:52
Dopravní podnik města Brna za loňský rok eviduje celkem 413 stížností cestujících na své služby. Jedná se o nejnižší číslo za dobu, kdy připomínky eviduje. Pouhá čtvrtina stížností je po jejich...
02.02.2023 - 17:24
Cestovatel Tomáš Vaňourek se po své výpravě do Asie, inspirované pány Hanzelkou a Zikmundem, tentokrát rozhodl zopakovat a také rozšířit první putování H + Z napříč Afrikou a Amerikou. S ročním...
02.02.2023 - 07:37
Záchrannou akci v bohunickém panelovém domě spustil v sobotu odpoledne naléhavý telefonát na tísňovou linku 156.
31.01.2023 - 13:10
Komentáře