Reklama
reklama

Vyřeší P+R problémy s parkováním v Brně?

Zaplatit 20 korun, nechat tu zaparkovaný vůz až na půl dne a za cílem své cesty pokračovat městskou hromadnou dopravou či na vlastní pěst. To umožňuje řidičům nově vzniklé parkoviště u líšeňského Zetoru. Je v režimu P+R, tedy zaparkuj a jeď. Ty město dlouhodobě plánuje vybudovat i na dalších místech jihomoravské metropole.

S parkováním v Brně mají motoristé časté problémy. „Do centra už autem radši ani nejezdím. Nedávno jsem se o tom zase přesvědčil při parkování u Tesca na Dornychu. Míst málo a hlavně klasický problém s automatem na placení. Bere jen drobné, navíc ty částky nejsou zrovna malé a 100 korun v pětikorunách u sebe opravdu nenosím. A je vidět, že ten problém jsem neměl jen já – v obchodech okolo už lidem rozměňovat nechtějí, je to tam pořád,“ popsal své zkušenosti Michal Blatný. Jednou z alternativ, která je však zajímavá především pro ty, kdo do města míří zpoza jeho hranic, je využití záchytných parkovišť typu P+R. Jejich základním principem je vznik parkovacích stání v oblastech, odkud mohou motoristé dál pohodlně pokračovat městskou hromadnou dopravou. Podle města se jedná o jeden z dalších kroků, například společně s diskutovaným rezidentním parkováním, jak vyřešit přetíženost dopravní sítě v Brně. Samotní řidiči jsou však k této možnosti mnohdy skeptičtí. „Nápad je to dobrý, pro mne ale například ne zcela využitelný. Tato parkoviště využívám třeba v cizině, například ve Vídni, když jedeme s rodinou na výlet. Do Brna ale jezdím za prací a dojezdový čas se mi cestováním dopravou ještě výrazně prodlouží. Za parkování si raději připlatím,“ uvedl Pavel Lanžhota.

 Líšeň

Od prvního říjnového pondělí je k dispozici 220 parkovacích míst při ulici Trnkova u líšeňského Zetoru. „Nové P+R parkoviště v Líšni je přímo u autobusové zastávky linky 58 a jen pár kroků od tramvajové zastávky Novolíšeňská. Dostat se odsud přímo do centra Brna je otázkou čtvrt hodiny,“ uvedl radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl. „Aby bylo parkoviště pro lidi maximálně vstřícné, jsou tu infopanely Dopravního podniku, takže lidé rychle zjistí, kdy jim jede nejbližší spoj. Přímo zde najdou taky jízdenkový automat,“ doplnil. Kolik řidiči za parkování zaplatí? První dvě hodiny od svého příjezdu hradit nemusí vůbec, zaparkují-li tu své vozidlo na dobu až 12 hodin, vyjde je stání na 20 korun, za 12–24 hodin zaplatí 100 korun. Stejná částka jim bude účtována i za dalších 24 hodin.

Další plány

Podobnou možnost k parkování by v budoucnu měli mít řidiči například i v ulici Purkyňova, kde byla podaná žádost o územní rozhodnutí, v ulicích Jemelkova, Akademická, Okružní a Ostravská či na královopolském nádraží. „K dříve vybraným místům jsme přiřadili další, které je vhodné pro výstavbu parkovacího domu P+R. Ten by mohl vzniknout při ulici Bítešská. V současné době probíhá majetkoprávní vypořádání s Ředitelstvím silnic a dálnic ČR a zároveň začínáme s přípravou projektové dokumentace pro územní rozhodnutí a stavební povolení,“ popsal Petr Kratochvíl. Stávajících 190 parkovacích stání by se díky novince mohlo rozrůst až na 663. Ty by se měly nacházet v nově vybudovaném čtyřpodlažním objektu. Důvodů pro výběr lokality je několik. „Vzhledem k tomu, že se v této oblasti nachází fakultní nemocnice, nákupní centrum a univerzitní kampus, očekáváme velký zájem řidičů. Dalším plusem je výborné napojení na městskou hromadnou dopravu, která zde bude brzy posílena o tramvajové spojení,“ přiblížil Petr Kratochvíl. Náklady jsou předběžně vyčísleny na 190 milionů korun. V plánu jsou i další místa. „U připravovaného parkoviště na Šumavské byla dokončena projektová dokumentace pro územní rozhodnutí a začínáme s jejím dalším stupněm, tedy pro stavební povolení,“ dodal Petr Kratochvíl.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Edvard Křenek a Jaroslav Hanych vozí ulicemi Brna cestující dlouhých 50 let. Vedení Dopravního podniku města Brna jim včera za jejich práci poděkovalo a předalo ocenění. Oba řidiči se shodují, že...
12.05.2021 - 08:46
Brněnští skauti a skautky dnes vyrazili hromadně darovat krev. Bylo jich dokonce tolik, že na dopoledne obsadili transfuzní stanici ve FN Brno. Na odběr jich dorazilo 46 a ti, kteří byli připuštění k...
11.05.2021 - 17:19
A je to tu! Po nucené pauze jsme pro vás znovu otevřeli náš autosalon, a navíc jsme k této příležitosti připravili i něco navíc.
11.05.2021 - 14:34
Brněnská zoologická zahrada spustila na svých webových stránkách rezervaci na prázdninové lesní kluby určené pro děti od 7 do 13 let.
11.05.2021 - 07:57
Snaha využít každý metr zemědělské půdy vedla k rozorání cest, vykácení remízů, vysušení mokřadů. Krajina ztrácí schopnost zadržet vodu a postrádá rozmanitost. Obec Sivice vrací do krajiny přírodní...
10.05.2021 - 15:38
Na muže sedícího přímo uprostřed vozovky na náměstí 28. října v pátek večer upozornil náhodný kolemjdoucí prostřednictvím linky 156.
10.05.2021 - 08:12
Komentáře