Reklama
reklama

Voda v Brně od ledna opět podraží

Brňané si letos opět připlatí za vodu. Podle ceníku, který vydaly Brněnské vodárny a kanalizace, bude součet vodného a stočného od ledna 2021 činit 85,21 korun.

Zdražovat se bude ale i na jiných místech jižní Moravy. Oproti současnému stavu si lidé v lednu připlatí o necelou pětikorunu, letošní rok však byl, co se cenotvorby týče, netypický. Novoroční zdražení vodného a stočného se jihomoravské metropole dotklo 6% nárůstem, ten však Brňany zatížil pouze na první 4 měsíce roku. Od května se totiž v sazbách promítlo přeřazení vodného a stočného mezi položky, na které se vztahuje desetiprocentní DPH, a meziroční nárůst tak v druhé polovině roku činil pouze 1,4 %. V roce 2021 si však v porovnání například s rokem 2017 lidé připlatí za kubík vody o téměř deset korun, oproti roku 2003 o více než 40.

Podle Brněnských vodáren a kanalizací se na zvýšení cen podepisují například náklady na opravy a údržbu vodohospodářské infrastruktury. „V Brně je pořád cena vody dobrá, například moje maminka žije v Ivančicích a tam je to přes 100 korun. A pořádnejde o žádné tisícové rozdíly. Je ale jasné, že v současné situaci se budou lidé na každé zdražování zlobit,“ myslí si Pavel Korytář z Brna. Podle tiskové mluvčí Brněnských vodáren a kanalizacíí Renaty Hermanové se brněnské tarify dlouhodobě pohybují pod celostátním průměrem. Ten v roce 2020 činí 90 korun za kubík. V porovnání s některými jihomoravskými městy je cenový rozdíl ještě znatelnější. Například v letošním roce museli za kubík vody oproti Brňanům sáhnout hlouběji do peněženek obyvatelé Blanska o více než 20 korun, Břeclavané zhruba o 19 korun a lidé z města okurek o zhruba 14 korun. Méně než v Brně naopak zaplatí za vodu například v Hodoníně. I tohoto města ležícího při hranici se Slovenskem se však dotkne novoroční růst cen. Místní si připlatí zhruba o 3 koruny, zdražovat se bude ale i v Břeclavi či Vyškově.

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Očkovací centra začnou fungovat od března a denně v každém z nich naočkují až tisícovku lidí.
18.01.2021 - 05:19
Počasí s teplotami kolem bodu mrazu mohou lákat návštěvníky k pozvolna zamrzajícím vodním plochám.
17.01.2021 - 10:51
Navýšení skládkovacích poplatků, k němuž došlo od ledna tohoto roku v souvislosti s novým zákonem o odpadech, se Brňanů týkat nebude. Podle nové legislativy se poplatek za komunální odpad, ukládaný...
15.01.2021 - 10:14
Trasa kolem lesíka poblíž medlánecké chatové oblasti se v úterý odpoledne mohla stát osudnou pro čtyřiačtyřicetiletého muže.
14.01.2021 - 12:51
Ke kostelu svatého Tomáše na Moravské náměstí vyjížděli v neděli dopoledne brněnští strážníci kvůli muži, který tam údajně dorážel na kolemjdoucí a choval se velmi hlučně.
13.01.2021 - 09:35
Vysoké školy pošlou dobrovolníky, poskytnou zázemí a pomůžou s přípravou a organizací.
12.01.2021 - 10:09
Komentáře