Reklama
reklama

Vila Tugendhat a město Brno v Chicagu

Ve čtvrtek 4. února uspořádala chicagská Mies van der Rohe Society při IIT College of Architecture dvouhodinový online seminář věnovaný tématu Interiéry: Lilly Reich a Mies van der Rohe.

Jako ukázkové dílo spolupráce této legendární dvojice architektů, byla zvolena brněnská Vila Tugendhat, která se tak stala ústředním bodem celého večera. Online semináře se účastnilo zhruba dvacet předních světových odborníků na Miesovu architekturu. V první řadě se jednalo o vnuka Miese van der Rohe Dirka Lohana, který je rovněž uznávaným architektem, dceru původních majitelů vily Tugendhat, paní Danielu Hammer-Tugendhat a jejího manžela, profesora Iva Hammera, nebo Jong Soung Kimma (Miesova žáka a později spolupracovníka). Mezi vystupujícími samozřejmě nechyběli Reed Kroloff (děkan College of Architecture IIT), nebo Iveta Černá, ředitelka vily Tugendhat: „Byla jsem velmi poctěna, že jsem se mohla zúčastnit tohoto mezinárodního webináře, který sledovali stovky registrovaných diváků z několika světadílů. Dokonalá organizace pořadatelů prokázala, že i on-line akce mohou být nejen v době pandemie další alternativou odborného kontaktu. Mimořádně potěšující je fakt, že vila Tugendhat požívá tak vysoké renomé v kontextu světové architektury. Opakovaně zmíněná pochvalná slova na mimořádnou úroveň památkové obnovy domu, která se právě před 10 lety nacházela v polovině procesu, jsou pro nás zavazující.“ doplnila Černá.

Večer byl uveden krátkým filmem Tugendhat 90, režiséra Jiřího Zykmunda, který byl prezentován veřejnosti v minulém roce na webových stránkách a sociálních sítích vily Tugendhat, při příležitosti výročí 90. let od dokončení budovy.

The Mies van der Rohe Society je součástí Illinois Institute of Technology v Chicagu a jejím hlavním posláním je pečovat o odkaz a dílo Ludwiga Mies van der Rohe. Hlavním předmětem zájmu je kampus chicagské univerzity, který Mies navrhl ve 40. a 50. letech minulého století poté, co byl v roce 1938 donucen k emigraci z rodného Německa do USA. V tzv. Crown Hall tohoto kampusu byla v roce 2012 rovněž prezentována Putovní výstavy vily Tugendhat připravená Studijním a dokumentačním centrem vily. Všichni odborníci se shodli, že Vila Tugendhat představuje jednu z nejpřitažlivějších staveb Miesovy kariéry a celosvětově unikátní doklad jeho architektury, který se, na rozdíl od řady jeho dalších projektů, dochoval ve vysoce autentickém stavu.

TZ: MMB

Autor: 
redakce
Aktuálně
Povinné nošení respirátorů a hlavně začátek povinného testování zaměstnanců ve firmách s sebou nese zvýšené množství tohoto odpadu a manipulace s ním. Ve snaze přispět k minimalizaci rizika nákazy a...
05.03.2021 - 11:12
Zaměstnanci Dopravního podniku města Brna se budou testovat na covid-19 přímo v areálech podniku. Testovací místo dopravce zvolil netradičně, ale stylově, využije pro něj i pivní tramvaj ŠalinaPub,...
04.03.2021 - 13:02
Brněnské Ústřední autobusové nádraží Zvonařka prošlo zásadní rekonstrukcí. Stojí za ní ateliér CHYBIK+KRISTOF, který opravu sám spoluinicioval. Provoz nádraží se už plně obnovil, pracovat se ale...
03.03.2021 - 09:35
Na vlastní porušení vládních nařízení v sobotu nezvyklým způsobem upozornil osmatřicetiletý muž.
02.03.2021 - 14:00
Hejtman Jan Grolich včera představil centra v ostrém provozu. Konkrétně v Hodoníně v kulturním domě ještě včera dostalo vakcínu 52 lidí.
02.03.2021 - 09:29
Blížící se zpřísnění mimořádných opatření přivedlo včera před sedmou hodinou ráno do Úrazové nemocnice pacienta, který se tam domáhal ošetření.
01.03.2021 - 08:38
Komentáře