Reklama
reklama

VIDA! s Hvězdárnou zve dospělé na vesmírné dobrodružství

VIDA! science centrum pořádá společně s Hvězdárnou a planetáriem Brno ve čtvrtek 5. května další z večerů pro dospělé VIDA! After Dark tentokrát na téma SPACE.

Kromě expozice po setmění, baru a hudby čeká ve VIDA! na zájemce speciální program a nevšední atmosféra. Akce začne jako obvykle v 19.00, tentokrát však skončí až o půlnoci. Vstupenka stojí jen 120 Kč a je možné ji zakoupit na pokladně při vstupu nebo předem na e-shopu vida.cz.

Kateřina Tomanová, koordinátorka akce, přiblížila, na co se můžou účastníci akce těšit: „Vyfotíte se s kosmonautem. Na trenažéru 3G přetížení pak na vlastní kůži zažijete, jakým výcvikem musel projít. Díky stanovištím s experimenty se zase zjistíte, co se ve vesmíru stane s lidským tělem. Čeká vás také show Bez tíže, kde se dozvíte, jak je poháněný raketoplán nebo jestli je ve vesmíru slyšet budík.“ Zájemci se také podrobněji seznámí s plazmatem, čtvrtým a nejrozšířenějším skupenstvím hmoty, nebo ochutnají vesmírný nápoj.

„Na místě bude i naše mobilní planetárium, ve kterém několikrát za večer promítneme výjimečné představení Rosetta o setkání sondy s jádrem komety,“ slíbil Jan Píšala, zástupce ředitele Hvězdárny a planetária Brno. Hosté večera se dotknou i Měsíce. Konkrétně tedy jeho čtyřmetrového modelu nazvaného Lunalón, který se poprvé představí u nejkrásnějších pavilonů brněnského výstaviště. Za pěkného počasí totiž bude otevřená i venkovní expozice VIDA! Z té návštěvníci díky dalekohledu prozkoumají skutečný Měsíc a na vlastní oči spatří třeba krátery na jeho povrchu.

„Doporučujeme také přednášku Dušana Majera, šéfredaktora webu Kosmonautix.cz, který promluví o historii, současnosti i budoucnosti společnosti SpaceX. Pan Majer nabídne během večera ještě i diskuzi o kosmonautice,“ upozornila Hana Laudátová, tisková mluvčí VIDA! Další z přednášek bude věnovaná evropskému vesmírném průmyslu, který úspěšně funguje i v Brně. Václav Havlíček z Brno Space Cluster promluví například o družicích velikosti krabice od mléka.

„Máte rádi úkoly a šifry? Pak právě vy si užijete naši novou expoziční hru Mars. Ocitnete se při ní na rudé planetě a vaším úkolem bude prozkoumat terén a odhalit různé souvislosti,“ prozradila Tomanová. Ke hře je nezbytný vlastní chytrý telefon. Wi-Fi je ve VIDA! bezplatná. Připravena bude i výroba spektroskopu, který odhalí různé druhy světel a návštěvníci si ho odnesou domů. „Přijďte v tematickém kostýmu a získáte na pokladně dárek,“ uzavřela nabídku akce VIDA! After Dark: SPACE Laudátová.

TZ: VIDA

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od 5.června se do systému rezidentního parkování připojila oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.
06.06.2023 - 08:53
V sobotu nad ránem byl přistižen řidič motorového vozidla při řízení pod vlivem alkoholu. Hlídka řidiče zajistila v Kohoutovicích.
05.06.2023 - 08:36
Brněnský big band Cotatcha Orchestra oslaví 100 let od narození amerického trumpetisty Thada Jonese a 110 let od narození amerického jazzového klarinetisty Woodyho Hermana speciálním koncertem 5....
03.06.2023 - 10:38
Kardiologové z elektrofyziologické skupiny I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU provedli první přímý přenos ablačního výkonu pomocí technologie PFA se...
03.06.2023 - 09:15
Kolemjdoucí, strážníci, záchranáři i lékaři postupně pomohli téměř devadesátileté ženě, která ve středu upadla v severní části Brna na ulici. Ochotná svědkyně ženu zvedla, z blízkého rodinného domu...
02.06.2023 - 14:56
Anytime carsharing aktuálně rozšiřuje své působení a přichází s 50 sdílenými vozy Toyota do Brna. Brňané tak získávají novou možnost využívat sdílené hybridní Toyoty Anytime kdykoliv je potřebují....
01.06.2023 - 13:56
Komentáře