Reklama
reklama

Ve VIDA! science centru přistane sluneční motýl

VIDA! science centrum pořádá ve středu 7. září od 15 do 18 hodin akci, která zájemcům přiblíží, jak mohou technologie pomáhat udržitelnému rozvoji. Hlavní atrakcí bude Solar Butterfly, mobilní dům cestující po celém světě, který po zaparkování dokáže nad sebou roztáhnout křídla se solárními panely a získat tak energii na další putování. Připravena je i panelová diskuze s odborníky, reportáž VOXPOT a možnost navštívit česko-švýcarskou výstavu Mohou technologie zachránit svět?. Akce VIDA! Technologie a klima proběhne v češtině i angličtině.

Ředitel VIDA! Lukáš Richter k důvodům, proč akci brněnské science centrum pořádá, řekl: „Chceme přispět k naději, kterou technologie přinášejí do oblasti ochrany životního prostředí. Věříme, že ještě není pozdě a řešení existují. Jsme pyšní, že Solar Butterfly zastaví na své pouti po šesti kontinentech právě u nás. I když jen na jeden jediný den.“

Solar Butterfly je švýcarský unikátní projekt, který má za cíl motivovat lidi nahradit fosilní paliva obnovitelnými zdroji. Představuje malý mobilní dům, ve kterém se nachází kuchyň, toaleta, sprcha s tekoucí vodou a až šest postelí. Celý dům napájí pouze solární energie. Jedinečný design a technologie jej zmáčknutím tlačítka přemění v motýla, jehož křídla fungují jako solární kolektory. Dům tak získá dostatek energie pro zdolání až 300 km denně. Tento sluneční motýl vyrazil na světové turné ze švýcarského Lucernu letos v květnu a chystá se během čtyř let objet celý svět. Na svých zastávkách rozvíjí diskuzi o důsledcích a možných řešení klimatické krize. Za celým projektem stojí průkopník solárních technologií Louis Palmer. V Brně Solar Butterfly zaparkuje ve venkovní expozici VIDA! science centra a to pouze na je jeden den – středu 7. září.
 
Mohou technologie zachránit svět? Odpověď na tuto otázku se pokusí najít odborníci v panelové diskuzi, která se uskuteční od 15.30 v Divadle vědy. V diskuzi se představí politolog a výzkumník Josef Patočka z organizace RE-SET, Martin Mikeska z Komory obnovitelných zdrojů energie a zástupce projektu Solar Butterfly. Diskuzi, která proběhne v angličtině s možností simultánního překladu do češtiny, bude moderovat environmentalistka Barbora Bakošová.

Název Mohou technologie zachránit svět? nese i nová česko-švýcarská výstava umístěná na galerii VIDA!. Na dvaceti pěti oboustranných panelech najdou návštěvníci zelenou inspiraci například v oblasti stavebnictví, dopravy, energetiky, odpadového hospodářství nebo zemědělství. „Švýcarsko je pro mnoho lidí vzorovým státem, který umí propojovat výzkum a vývoj s výrobou, zapojovat inovace do života nebo podporovat občanskou společnost. Progresivní přístup se švýcarské ekonomice vyplácí: v době energetické krize v Evropě naplno využívá obnovitelné zdroje energie a do celého světa vyváží nové technologie zaměřené na ochranu životního prostředí a klimatu“, sdělil Philippe Guex, velvyslanec Švýcarska v České republice. Co návštěvníci na prezentačních panelech uvidí? Například drony místo velkých zemědělských strojů, střešní krytiny pro historické objekty se zabudovaným fotovoltaickým systémem nebo čistě ekologickou tepelnou izolaci budov nahrazující polystyren. Veškeré texty ve výstavě jsou česky i anglicky. Výstavu je možné navštívit v ceně vstupenky do VIDA! od 7. září do 3. října. Oficiální vernisáž za účasti švýcarského velvyslance proběhne až 13. září v 16 hodin.

Součástí programu akce VIDA! Technologie a klima bude i promítání reportáže z dílny VOXPOT nazvaná Obnovitelný kontinent: Bude Evropa bezuhlíková?, které proběhne v 17 hodin v Divadle vědy. Zajímavé také bude prohlédnout si krychli znázorňující, jak obrovská je tuna CO2, přičemž tento objem představuje pouze jednu dvanáctinu toho, co člověk obvykle svými aktivitami ročně vyprodukuje. Magistrát města Brna modelem upozorňuje na potřebu emise CO2 snížit, k čemuž se zavázal připojením k iniciativě měst, obcí a Evropské komise k Paktu starostů a primátorů pro klima a energii (Covenant of Mayors for Climate & Energy). Tento pakt v červenci letošního roku podepsal i ředitel VIDA!.

Zdroj: VIDA

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ženu s pořezaným a krvácejícím lýtkem ošetřovali dnes o půl páté ráno strážníci z pořádkové jednotky městské policie.
05.02.2023 - 14:29
Mnoho lidí má zdravotní potíže, za které může jejich profese a pracovní náplň. Mezi nejčastější nemoci z povolání patří syndrom karpálního tunelu, který postihuje zaměstnance od kancelářských pozic...
03.02.2023 - 17:43
Se svým záměrem pochlubit se vlastním tělem příliš neuspěla žena, která včera v centru města zastavovala návštěvníky luxusní restaurace.
03.02.2023 - 09:52
Dopravní podnik města Brna za loňský rok eviduje celkem 413 stížností cestujících na své služby. Jedná se o nejnižší číslo za dobu, kdy připomínky eviduje. Pouhá čtvrtina stížností je po jejich...
02.02.2023 - 17:24
Cestovatel Tomáš Vaňourek se po své výpravě do Asie, inspirované pány Hanzelkou a Zikmundem, tentokrát rozhodl zopakovat a také rozšířit první putování H + Z napříč Afrikou a Amerikou. S ročním...
02.02.2023 - 07:37
Záchrannou akci v bohunickém panelovém domě spustil v sobotu odpoledne naléhavý telefonát na tísňovou linku 156.
31.01.2023 - 13:10
Komentáře