Reklama
reklama

V Sivicích na Brněnsku vznikne biocentrum

Snaha využít každý metr zemědělské půdy vedla k rozorání cest, vykácení remízů, vysušení mokřadů. Krajina ztrácí schopnost zadržet vodu a postrádá rozmanitost. Obec Sivice vrací do krajiny přírodní prvky. Vloni vysadila alej stromů podél polní cesty, letos se chystá vybudovat biocentrum. Jde o soustavu vodních tůní, která významně zlepší biodiverzitu.

Vše začalo nekončící debatou kolem zanesené vodní nádrže ve správě Povodí Moravy. Pozemky pod ní patří obci. Dohodli jsme se, že v místě nádrže zřídíme vodní tůň. Opodál budou další tři menší tůně, val k vyhřívání obojživelníků, krajinná zeleň. Když se nám podařilo pro tento projekt získat podporu ze SFŽP, pustili jsme se do přípravy. Vybrali jsme dodavatele a v létě začneme stavět, řekla nám starostka obce Marie Kousalová.

Obec tím současně vyřešila letitý problém přívalových dešťů. „Několikrát do roka voda z koryta vybřežovala a zaplavovala zahrady a sklepy. Část vody jsme odklonili mimo obec a chceme jí plnit vodní tůň v biocentru. Vodu sem přivedeme příkopem podél cesty, ten však musíme upravit, opevnit a na konci osadit propustek, doplnila Marie Kousalová. Tuto aktivitu podpoří Jihomoravský kraj z dotačního programu Podpora boje proti suchu, zadržení vody v krajině a následná péče o zeleň.


Obec Sivice leží 15 km východně od Brna, žije zde 1080 obyvatel. Jižní část katastru patří do Dyjsko-svrateckého úvalu a je intenzivně zemědělsky obdělávaná. Na severu se zvedají kopce náležející do podhůří Drahanské vrchoviny. Na jižních svazích se pěstuje vinná réva. Oblast se potýká s trvalým nedostatkem srážek (výjimkou byl loňský rok).

 TZ: JZM

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dva muže, kteří údajně rybařili tam, kde to není povoleno, zpozoroval v neděli odpoledne náhodný svědek u Rakovecké zátoky.
15.06.2021 - 20:35
Šedesátka dnes v podstatě není žádný věk a lidé, které označujeme jako seniory, jsou mnohem aktivnější, než tomu bylo v minulosti. Současným trendem pak je, že se chtějí cíleně věnovat pohybu, aby...
15.06.2021 - 10:38
Od 14. června začíná platit regulace vjezdů v osmi vnitroblocích v městské části Brno-střed. Požadavek na úpravu vznesla městská část na základě požadavků jejich obyvatel.
14.06.2021 - 17:51
Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně vychází vstříc zájemcům o preventivní neinvazivní „žvýkací“ PCR testy a otevřela pro ně další testovací místo ve svém areálu. Testování je určeno pouze pro...
14.06.2021 - 17:23
Dopravní podnik města Brna s cestujícími komunikuje pomocí dalšího informačního kanálu. Jako první dopravce v republice začne využívat službu Mobilní Rozhlas, která slouží pro jednodušší komunikaci...
13.06.2021 - 07:08
V úterý odpoledne se na linku 156 ozvala rozrušená žena a uvedla, že z okna řečkovického domu vidí hořící strom.
11.06.2021 - 08:32
Komentáře