Reklama
reklama

V Sivicích na Brněnsku vznikne biocentrum

Snaha využít každý metr zemědělské půdy vedla k rozorání cest, vykácení remízů, vysušení mokřadů. Krajina ztrácí schopnost zadržet vodu a postrádá rozmanitost. Obec Sivice vrací do krajiny přírodní prvky. Vloni vysadila alej stromů podél polní cesty, letos se chystá vybudovat biocentrum. Jde o soustavu vodních tůní, která významně zlepší biodiverzitu.

Vše začalo nekončící debatou kolem zanesené vodní nádrže ve správě Povodí Moravy. Pozemky pod ní patří obci. Dohodli jsme se, že v místě nádrže zřídíme vodní tůň. Opodál budou další tři menší tůně, val k vyhřívání obojživelníků, krajinná zeleň. Když se nám podařilo pro tento projekt získat podporu ze SFŽP, pustili jsme se do přípravy. Vybrali jsme dodavatele a v létě začneme stavět, řekla nám starostka obce Marie Kousalová.

Obec tím současně vyřešila letitý problém přívalových dešťů. „Několikrát do roka voda z koryta vybřežovala a zaplavovala zahrady a sklepy. Část vody jsme odklonili mimo obec a chceme jí plnit vodní tůň v biocentru. Vodu sem přivedeme příkopem podél cesty, ten však musíme upravit, opevnit a na konci osadit propustek, doplnila Marie Kousalová. Tuto aktivitu podpoří Jihomoravský kraj z dotačního programu Podpora boje proti suchu, zadržení vody v krajině a následná péče o zeleň.


Obec Sivice leží 15 km východně od Brna, žije zde 1080 obyvatel. Jižní část katastru patří do Dyjsko-svrateckého úvalu a je intenzivně zemědělsky obdělávaná. Na severu se zvedají kopce náležející do podhůří Drahanské vrchoviny. Na jižních svazích se pěstuje vinná réva. Oblast se potýká s trvalým nedostatkem srážek (výjimkou byl loňský rok).

 TZ: JZM

Autor: 
redakce
Aktuálně
Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) se už počtvrté spojilo s nadačním fondem Muži proti rakovině, který je organizátorem akce Movember v České republice. Tramvaje, trolejbusy a autobusy v...
27.10.2021 - 08:01
Ve čtvrtek 28. října 2021 je nejen Den vzniku samostatného československého státu, ale také svátek pro sportovní fandy. Od 15:20 se totiž v hale Vodova odehraje brněnské futsalové derby.
26.10.2021 - 13:49
Železniční nehoda včera večer zastavila provoz na trati v Rájci-Jestřebí na Blanensku.
26.10.2021 - 08:18
Zlato bylo vždy ozdobou a znamením elit. Zlato symbolizuje vznešenost, bohatství a moc, dává pocit hojnosti, lesku a bohatství.
25.10.2021 - 14:09
Na muže postávajícího v houští nedaleko školy upozornila strážníky v pátek odpoledne žena procházející jednou z komárovských ulic.
25.10.2021 - 08:18
Bagry, ale i stavební stroje a technika. Brňané se mohou v následujících měsících těšit v ulicích svého města na čilý ruch. Proměňovat se bude neustále Mendlovo náměstí, novinky čekají Staré Brno i...
24.10.2021 - 14:01
Komentáře