Reklama
reklama

V nemocnicích stoupá personální tlak, covidová lůžka se rychle zaplňují. Už tento týden začne pomáhat armáda

Obsazenost covidových lůžek na jižní Moravě roste, a tím narůstá tlak na personální zabezpečení péče v nemocnicích. Jak zaznělo na dnešním online krizovém štábu Jihomoravského kraje, který se této problematice spolu s představiteli nemocnic a složek IZS věnoval, v těchto chvílích je v Jihomoravském kraji na covidových lůžkách celkem 575 pacientů, na JIP pak leží dalších 109 pacientů s nejtěžším průběhem.

Situaci v nemocnicích může zlepšit pomoc od Armády ČR. Nemocnice budou v nejbližších dnech hlásit své personální potřeby na kraj, který jejich sumarizaci předloží Ústřednímu krizovému štábu. „V současnosti svoje požadavky na armádu nahlásila šestice nemocnic, jedná se asi o 54 vojáků. Po krizovém štábu se ozvala také znojemská a ivančická nemocnice. Situace se ovšem dramaticky zhoršuje. Ani Moravskoslezský kraj, který má více hospitalizovaných, nehlásí tolik lidí s těžkým průběhem, jako je tomu u nás,“ uvedl hejtman Jan Grolich. Jak následně dodal, první posily z armády se zapojí do pomoci v nemocnicích už od 18. listopadu.  

Jihomoravské nemocnice nyní navyšují potřebné kapacity a omezují standardní péči. „Teď jsme na 50 procentech kapacit, které tady byly začátkem března. A podle prognóz to vypadá, že během šesti až deseti dnů se dostaneme nad tisícovku hospitalizovaných,“ dodal Jan Grolich.

Od minulého týdne tak kraj vznáší postupně požadavky na posílení personálních kapacit v nemocnicích. Pomoc Police ČR a Hasičského záchranného sboru je v současnosti limitována legislativou, protože neplatí nouzový stav. Kraj tak nemůže využít ani příkazů k práci studentů z jím zřizovaných odborných a vyšších středních škol. Obrátí se na ně tedy s žádostí o dobrovolnou pomoc, a to především studentek – sester starších 18 let. Stejně tak kraj osloví případné dobrovolníky z řad složek integrovaného záchranného systému a z Českého červeného kříže. 

Současně naráží na personální strop i snaha držet vysoké tempo v procesu plošného očkování. „V této situaci musí samozřejmě i nadále běžet očkování a testování. Nemocnice to mimořádně zatěžuje především v kapacitě místa. Někde tak budeme vytvářet menší očkovací centra mimo areály nemocnic. Už to nebudou kulturní domy nebo velké haly. Ve spolupráci s městy ale budeme postupně hledat i tyto cesty, jak nemocnicím pomoci. První na řadě je znojemská nemocnice, pro kterou již hledáme jiné prostory na plošné očkování, zvažujeme využití některého objektu, který patří kraji. Za mě platí, že brzdou očkování může být jenom motivace lidí, nemůžou to být chybějící prostorové a personální kapacity,“ zdůraznil hejtman Grolich.

Zdroj: JMK

Autor: 
redakce
Aktuálně
Velké vyřezávané marionety, loutky javajkového typu, originální maňásci ve spojení s herci na scéně, působivá scénografie využívající vitráže, zpěv tradičních koled i nových vánočních písní a...
07.12.2021 - 10:12
Rychlým skrčením mezi vozy zaparkované v Kuldově ulici zareagoval dnes kolem jedné hodiny ráno osmnáctiletý mladík na blížící se autohlídku městské policie.
06.12.2021 - 18:23
Koncem prosince to bude rok, co ve Fakultní nemocnici u sv. Anny začali zdravotníci očkovat proti nemoci COVID-19. První dávky byly podány přesně 27. prosince 2020, doteď jich celkem bylo zhruba 210...
06.12.2021 - 10:33
Značka Starobrno se rozhodla zpříjemnit pivařům v celé České republice letošní advent. Na trh proto posílá novinku – adventní speciál Červený ležák.
04.12.2021 - 09:37
V těchto dnech začíná v Brně praktická realizace projektu solární elektrárny na střechách brněnských domů. Prvních 88 fotovoltaických panelů nechává SAKO Brno instalovat na bytové komplexy Vojtova 7...
03.12.2021 - 08:57
Muzeum města Brna rozsvítí dnes 2.12. v 17 hodin na hradě Špilberku nejvyšší vánoční strom.
02.12.2021 - 09:33
Komentáře