Reklama
reklama

V Brně se rodí galerie pod širým nebem

V Brně se rodí galerie pod širým nebem Místo všedních a zašedlých fasád domů umělecká díla. Brňané, kteří se vydají do ulic v okolí brněnského Cejlu, se díky projektu Martina Reinera ocitnou v Městské galerii.

Muraly, tedy velkoplošné malby, které vznikají na štítech budov lokality brněnského Bronxu, jsou díly českých umělců. Tím posledním je František Skála. Jeho Osudové Ohlédnutí vznikalo na sklonku letošního listopadu na fasádě Úrazové nemocnice. „Nejenže tato malba zpříjemní veřejný prostor, který je třeba neustále kultivovat, ale osobně oceňuji především to, že bude zkrášlena nemocnice, kterou řada lidí vnímá jako ryze sterilní a neosobní prostředí,“ uvítal novinku ředitel Úrazové nemocnice Brno Pavel Piler. Celkově jsou muraly v Brně hotové zatím čtyři. Na svých toulkách ulicemi je kromě městské nemocnice Brňané potkají i na Cejlu a Francouzské nebo Bratislavské ulici.

Městská galerie je součástí většího projektu Nový Bronx, jehož cílem je z lokality rozkládající se na pomezí městských částí Brno-střed a Brno-sever učinit organickou část města. „Cílem projektu Martina Reinera je vytvořit v někdejší vyloučené lokalitě města největší evropskou galerii pod širým nebem,“ popsala primátorka města Brna Markéta Vaňková. Část projektu Městské galerie je součástí  participativního rozpočtu Dáme na vás. V loňském třetím ročníku se umístila se ziskem více než dvou tisíc hlasů na pátém místě. „Z participativního rozpočtu lze v souladu s pravidly financovat pouze malby, které vzniknou na domech v majetku města. Bude jich pět a Brno na ně dá zhruba 1,5 milionu korun. Vznik dalších děl budou moci lidé podpořit například ve fundraisingové kampani,“ vysvětlil náměstek primátorky Tomáš Koláčný. Cílem autorů však je, aby bylo v místě ozdobeno štítových ploch budov zhruba dvacet až třicet.

Během zimních měsíců si dají umělci pauzu, kterou využijí například na jednání se soukromými majiteli domů, na jaře se ale opět pustí do tvorby. Připravené již jsou realizace muralů Petra Maliny a Františka Petráka, podle autorů projektu téměř jistě přibudou na Bratislavské ulici a rohu Traubovy a Milady Horákové původní realizace populárního brněnského street-artisty Tima a Marata Danilyana. Novinku v ulicích vítají i Brňané. „Je to určitě zajímavá myšlenka, která Brno posouvá zase blíž směrem k moderním evropským metropolím, kde se neustále dělají podobné projekty. Určitě to zaujme i turisty,“ myslí si studentka Tereza Paukertová.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Nestandardní jízda řidiče nákladního automobilu mobilizovala v neděli večer kolemjdoucí, kteří tak upozornili na tísňovou linku brněnské policisty.
21.04.2021 - 09:46
Potřebu výtvarně se vyjádřit měli v noci na pondělí dva muži, kteří stříbrnou barvou posprejovali skleněnou výplň a obklad schodiště v podchodu u hlavního nádraží.
20.04.2021 - 08:23
Novou alej jabloní, hrušní a švestek včera vysadili energetici k podpoře zdravého životního prostředí v těsné blízkosti Jaderné elektrárny Dukovany. Samotné výsadby se ujal spolek JARO pro Dukovany...
18.04.2021 - 14:52
V zajetí městského ruchu se ve čtvrtek odpoledne ocitla kachna s několika mláďaty.
17.04.2021 - 14:52
Od včerejšího dne startuje proces vracení peněz za nevyužité vstupenky, které byly prodány na loňský ročník závodu série MotoGP v Brně na Masarykově okruhu. TIC BRNO zahájil přípravu vracení ihned po...
17.04.2021 - 12:50
Dvě poškozená auta našli ve středu odpoledne brněnští strážníci v Černých Polích po telefonátu svědků na linku 156.
16.04.2021 - 09:56
Komentáře