Reklama
reklama

V Brně se rodí galerie pod širým nebem

V Brně se rodí galerie pod širým nebem Místo všedních a zašedlých fasád domů umělecká díla. Brňané, kteří se vydají do ulic v okolí brněnského Cejlu, se díky projektu Martina Reinera ocitnou v Městské galerii.

Muraly, tedy velkoplošné malby, které vznikají na štítech budov lokality brněnského Bronxu, jsou díly českých umělců. Tím posledním je František Skála. Jeho Osudové Ohlédnutí vznikalo na sklonku letošního listopadu na fasádě Úrazové nemocnice. „Nejenže tato malba zpříjemní veřejný prostor, který je třeba neustále kultivovat, ale osobně oceňuji především to, že bude zkrášlena nemocnice, kterou řada lidí vnímá jako ryze sterilní a neosobní prostředí,“ uvítal novinku ředitel Úrazové nemocnice Brno Pavel Piler. Celkově jsou muraly v Brně hotové zatím čtyři. Na svých toulkách ulicemi je kromě městské nemocnice Brňané potkají i na Cejlu a Francouzské nebo Bratislavské ulici.

Městská galerie je součástí většího projektu Nový Bronx, jehož cílem je z lokality rozkládající se na pomezí městských částí Brno-střed a Brno-sever učinit organickou část města. „Cílem projektu Martina Reinera je vytvořit v někdejší vyloučené lokalitě města největší evropskou galerii pod širým nebem,“ popsala primátorka města Brna Markéta Vaňková. Část projektu Městské galerie je součástí  participativního rozpočtu Dáme na vás. V loňském třetím ročníku se umístila se ziskem více než dvou tisíc hlasů na pátém místě. „Z participativního rozpočtu lze v souladu s pravidly financovat pouze malby, které vzniknou na domech v majetku města. Bude jich pět a Brno na ně dá zhruba 1,5 milionu korun. Vznik dalších děl budou moci lidé podpořit například ve fundraisingové kampani,“ vysvětlil náměstek primátorky Tomáš Koláčný. Cílem autorů však je, aby bylo v místě ozdobeno štítových ploch budov zhruba dvacet až třicet.

Během zimních měsíců si dají umělci pauzu, kterou využijí například na jednání se soukromými majiteli domů, na jaře se ale opět pustí do tvorby. Připravené již jsou realizace muralů Petra Maliny a Františka Petráka, podle autorů projektu téměř jistě přibudou na Bratislavské ulici a rohu Traubovy a Milady Horákové původní realizace populárního brněnského street-artisty Tima a Marata Danilyana. Novinku v ulicích vítají i Brňané. „Je to určitě zajímavá myšlenka, která Brno posouvá zase blíž směrem k moderním evropským metropolím, kde se neustále dělají podobné projekty. Určitě to zaujme i turisty,“ myslí si studentka Tereza Paukertová.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Ani série chladnějších dnů příliš nevylepšila situaci na zamrzajících vodních plochách v Brně.
21.01.2021 - 07:49
Ve spolupráci s praktickými lékaři začalo očkování seniorů 80+.
20.01.2021 - 14:49
Křikem a sprškou nadávek na sebe v pátek navečer upozornila pětice dívek na Mendlově náměstí po vystoupení z tramvaje číslo jedna.
19.01.2021 - 09:16
Dnes začalo po sedmé hodině ranní ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně očkování registrovaných seniorů. Všechny termíny, uvolněné zatím do konce příštího týdne, jsou plné.
18.01.2021 - 13:55
Očkovací centra začnou fungovat od března a denně v každém z nich naočkují až tisícovku lidí.
18.01.2021 - 05:19
Počasí s teplotami kolem bodu mrazu mohou lákat návštěvníky k pozvolna zamrzajícím vodním plochám.
17.01.2021 - 10:51
Komentáře