Reklama
reklama

V Brně se podařila ojedinělá operace. Lékaři odoperovali pacientce zároveň oba kolenní klouby

Kvůli oboustrannému těžkému postižení se brněnští ortopedové rozhodli pro operaci dvou totálních endoprotéz současně. Postup, který zvolili lékaři I. ortopedické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU, je u nás ojedinělý.

„Vyžaduje to velmi sehraný operační tým. Operace je rovněž náročná z hlediska logistiky, časové souslednosti operačního postupu, instrumentace a implantace. Důležitá je také dokonalá pooperační péče a rehabilitace. Provedení operace si můžeme dovolit s ohledem na nové trendy v před a pooperační péči od ovlivnění krvácení, přes prevenci trombózy až po novinky v rehabilitaci,“ popsal jeden z operatérů, přednosta I. ortopedické kliniky FNUSA a LF MU Tomáš Tomáš.

Zvolený postup podle něj vede k výraznému zkrácení doby léčby pacientky. „U této pacientky bude hospitalizace jen o něco delší než při jednostranné náhradě, poté absolvuje rehabilitaci. Pokud nenastanou žádné komplikace, do půl roku bude normálně a bezbolestně chodit,“ dodal Tomáš.

Pokud by lékaři vyměňovali kolenní klouby zvlášť, musela by žena na druhou operaci čekat půl roku. Nyní ale strávila na sále pouze o 10 minut déle než je běžná doba při standardní náhradě jednoho kloubu. Ta většinou ortopedům trvá maximálně hodinu.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Ve spolupráci s praktickými lékaři začalo očkování seniorů 80+.
20.01.2021 - 14:49
Křikem a sprškou nadávek na sebe v pátek navečer upozornila pětice dívek na Mendlově náměstí po vystoupení z tramvaje číslo jedna.
19.01.2021 - 09:16
Dnes začalo po sedmé hodině ranní ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně očkování registrovaných seniorů. Všechny termíny, uvolněné zatím do konce příštího týdne, jsou plné.
18.01.2021 - 13:55
Očkovací centra začnou fungovat od března a denně v každém z nich naočkují až tisícovku lidí.
18.01.2021 - 05:19
Počasí s teplotami kolem bodu mrazu mohou lákat návštěvníky k pozvolna zamrzajícím vodním plochám.
17.01.2021 - 10:51
Navýšení skládkovacích poplatků, k němuž došlo od ledna tohoto roku v souvislosti s novým zákonem o odpadech, se Brňanů týkat nebude. Podle nové legislativy se poplatek za komunální odpad, ukládaný...
15.01.2021 - 10:14
Komentáře