Výstava „Smrt je jen začátek, pohřby a rituály pohledem archeologie“ ukazuje hrob upíra i lebku princezny
„V dnešní době se podařilo smrt vytěsnit. Takže se smrti bojíme mnohem víc než dřív. Tato výstava má především ukázat smrt jako přirozenou součást života. A také má ukázat pohřební rituály, které lidstvo vytvořilo napříč časem a prostorem proto, aby se s ní vyrovnalo.“ říká kurátorka výstavy Smrt je jen začátek Klára Sovová.
Poslání výstavy autoři naplňují kromě jiného řadou atraktivních exponátů. Návštěvníci si třeba prohlédnou dávné odkryté hroby se skutečnými ostatky a předměty, které pozůstalí dali zemřelým na poslední cestu. Patří k nim místo posledního odpočinku keltského bojovníka s kopím a štítem či velmože z doby halštatské. Jinou ukázkou rituálu je kremace z laténské doby.
„Archeolog, který odkryje hrob, popíše předměty a nálezovou situaci. To nejdůležitější, co nám archeologie může přiblížit je způsob, jakým lidé kdysi mysleli a konali, jak fungovala společnost. Tentokrát jsme se zaměřili na rituály, které pohřeb provázely,“ objasňuje význam bádání v této oblasti Klára Sovová.
K nejatraktivnějším exponátům na výstavě patří hrob, který vypovídá o tom, k čemu se lidé kdysi uchylovali, když rituál přechodu zemřelého od živých k mrtvým podle nich selhal a ten se vracel a škodil. Návštěvníci si tak prohlédnou hrob domnělého upíra odkrytý v Polsku: Skutečné ostatky nebožtíka, kterému dali ke krku srp, aby se nevracel mezi živé.
Unikátní je depot bronzových předmětů z pocházející z vrcholu kolce Klucanina. Vypovídá o způsobu, jakým lidé komunikovali s božstvy nebo nadpřirozenými silami. Vůbec nejatraktivnější téma Býčí skály v Moravském krasu si autoři výstavy nechali na její závěr. Vystavili předměty nalezené na tomto mytickém místě a pohřebišti včetně lebky ženy, kterou archeolog Jindřich Wankel při vykopávkách v oblasti Býčí skály v 19. století nazval princeznou.
Výstavu Smrt je jen začátek, pohřby a rituály pohledem archeologie si návštěvníci Podhoráckého muzea v Předklášteří prohlédnou do 8. října 2023.
Zdroj: MBRN