Reklama
reklama

Vánoční strom přiveze do Brna koňské spřežení

Vánoce se nemohou obejít bez rozzářeného vánočního stromu, který se každý rok tyčí na náměstí Svobody. Z Bílovic nad Svitavou bude v sobotu 20. listopadu přivezen už po dvaatřicáté, do centra Brna jej letos opět přitáhne koňské spřežení. Jeho tradice je však mnohem starší a pojí se k ní dojemný příběh. Vánoční strom se rozsvítí o týden později v pátek 26. listopadu.

Prvním vánočním stromem na českých náměstích byl ten v Brně. U založení jeho tradice stál spisovatel Rudolf Těsnohlídek, autor známého příběhu Dobrodružství Lišky Bystroušky. Když Těsnohlídek pobýval v Bílovicích nad Svitavou, našel jednoho dne při procházce s přáteli malou holčičku Lidušku ponechanou v lese. Holčička našla náhradní rodinu a Těsnohlídka inspirovala k založení tradice, která se rozšířila po celé republice. První Strom republiky byl na náměstí Svobody po vzoru Kodaně rozsvícen v prosinci 1924.

Letošním vánočním stromem bude jedle bělokorá, vysoká 13 metrů a stará 23 let, ze Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně. „Jedle je vizuálně ve skvělé kondici, je rovná a plně ovětvená. Její výběr byl ovlivněný, kromě estetického pohledu, též parametry pro převoz koňským povozem, kdy limitující je výška stromu i šířka koruny. Hlavním parametrem je ovšem zdraví stromu, na což se dělají odborné posudky s ohledem na bezpeč-nost,“ uvedl Lumír Dobrovolný ze ŠLP Křtiny.

Odvoz stromu bude 20. listopadu spojen se slavnostním předáním a programem hned na několika místech. „Začneme v 11 hodin v Bílovicích nad Svitavou, kde se návštěvníci mohou těšit na zdravice významných hostů, tradiční sázení stromků a kulturní vystoupení,” zve do Bílovic nad Svitavou jejich starosta Miroslav Boháček. Ve 12 hodin se strom vydá na cestu koňským spřežením, kterou tradičně organizuje Český červený kříž. „Cestou nás čekají dvě zastávky, v Líšni a Židenicích, kde bude také připraven kratší kulturní program a přivítání stromu,” doplňuje Ivana Holásková, ředitelka Oblastního spolku ČČK v Brně. Na náměstí Svobody strom dorazí před 17 hodinou. Uvítají ho trubači, cimbálová muzika a dojde k jeho slavnostnímu předání městu Brnu.

Vánoční strom se rozsvítí při zahájení Brněnských Vánoc 26. listopadu a na náměstí Svobody bude stát do 10. ledna 2022.

 

Program Slavnostního převozu vánočního stromu:

11.00 Slavnostní zahájení v Bílovicích nad Svitavou s primátorkou města Brna

11.45 Sázení stromků

12.00 Odjezd stromu do Brna

13.30 Zastávka v Líšni s kulturním programem

15.00 Zastávka v Židenicích s kulturním programem

16.45 Příjezd stromu na náměstí Svobody

TZ: TIC

Autor: 
redakce
Aktuálně
Velké vyřezávané marionety, loutky javajkového typu, originální maňásci ve spojení s herci na scéně, působivá scénografie využívající vitráže, zpěv tradičních koled i nových vánočních písní a...
07.12.2021 - 10:12
Rychlým skrčením mezi vozy zaparkované v Kuldově ulici zareagoval dnes kolem jedné hodiny ráno osmnáctiletý mladík na blížící se autohlídku městské policie.
06.12.2021 - 18:23
Koncem prosince to bude rok, co ve Fakultní nemocnici u sv. Anny začali zdravotníci očkovat proti nemoci COVID-19. První dávky byly podány přesně 27. prosince 2020, doteď jich celkem bylo zhruba 210...
06.12.2021 - 10:33
Značka Starobrno se rozhodla zpříjemnit pivařům v celé České republice letošní advent. Na trh proto posílá novinku – adventní speciál Červený ležák.
04.12.2021 - 09:37
V těchto dnech začíná v Brně praktická realizace projektu solární elektrárny na střechách brněnských domů. Prvních 88 fotovoltaických panelů nechává SAKO Brno instalovat na bytové komplexy Vojtova 7...
03.12.2021 - 08:57
Muzeum města Brna rozsvítí dnes 2.12. v 17 hodin na hradě Špilberku nejvyšší vánoční strom.
02.12.2021 - 09:33
Komentáře