Reklama
reklama

Tomáš Klus: V jednom kole

V letošním roce je Tomáš Klus doslova v jednom kole. Právě dotočil s režisérem Ivo Macharáčkem filmovou pohádku Tajemství staré bambitky 2, která v ději navazuje na deset let starou, ale stále velmi oblíbenou jedničku, kterou často reprízuje Česká televize. Teď během léta natáčí spolu s Igorem Orozovičem, Evou Holubovou, Jaroslavem Duškem, Simonou Babčákovou a dalšími známými herci filmovou komedii režisérky Marty Ferencové Přání k narozeninám. V červenci vydává na CD původně digitální album s osmi autorskými písněmi, jejichž prostřednictvím chce vyjádřit svůj občanský postoj. Album se jmenuje v narážce na premiérovy facebookové promluvy k voličům ČAUČESKU a ukazuje na palčivá politická témata poslední doby.

Podle Tomáše Kluse je údělem písničkáře autenticita a prostřednictvím písní chce vzbudit diskuzi k tématům, jež byla často záměrně překryta novými kauzami. Písničkář albem ČAUČESKU čelí rychlému zapomínání společnosti na skutky politiků, které by neměly být nikdy promlčené. Zároveň v limitované edici na CD vychází minialbum s pěti písněmi inspirovanými lockdownem, které Tomáš Klus nazpíval loni na jaře se svou ženou Tamarou. Album Pět Pohromadě dává posluchačům nahlédnout pod pokličku rodinné symbiózy, která nabádá k vnitřnímu zamyšlení a uvědomění si toho, jakou sílu má rodina.  A aby oblíbený písničkář potěšil své fanoušky i nepolitickým albem, oznámil, že jej chystá k vydání v produkci Jana Buriana letos na podzim. Mezitím se svojí kapelou Cílová skupina jede koncertní turné a také hraje v původním muzikálu divadla ABC Elefantazie. Jde o příběh legendárního Sloního muže, který připravil režisér David Drábek spolu s hudebním skladatelem Darkem Králem a textařem Janem Belkem. Supraphon těsně před letními prázdninami vydal na CD studiovou nahrávku všech písní, které v Elefantazii zpívá Tomáš Klus spolu s herci Městských divadel pražských.

Tomáši, album ČAUČESKU vychází v roce, kdy si Češi na podzim vyberou nové složení Poslanecké sněmovny. Co vás vedlo k nahrání takového politicky laděného alba?

Chci upozornit na zlo v činech premiéra Babiše a prezidenta Zemana a věřím, že brzy přijde změna.“ Jaroslav Kmenta dodává: „Bylo mi ctí být u vzniku nového alba Tomáše Kluse, které je o politice a je to jeho skvělý vklad do debaty kritického myšlení ve společnosti. Jsem přesvědčen, že Česko v tomto směru potřebuje úplně novou energii.

Jak takové hodně speciální album vzniká?

Celé to začalo nevinně, prostě jsem psal reflexi doby a světa, co vidím, co slyším, co cítím, a najednou jsem měl písní na celé album.  A protože k emocím jsem chtěl dostat i fakta, tak jsem poprosil publicistu a spisovatele Jaroslava Kmentu, aby ke každé písni sepsal nějaký kontext. Takovou argumentační kapsičku. Mnohé jeho texty totiž sloužily jako odrazový můstek k hnutím mysli směrem k písním na ČAUČESKU.

Jak byste představil ČAUČESKU svým fanouškům?

Je to takový mluvící plakát o vládě, jejíž vinou jsme v patové situaci. Přes všechno úsilí doufám, že brzy bude album jen vzpomínkou. A tuhle mou tečku za obsesí mi pomohl udělat, jak se říká, vyšperkovat, nejlepší producent u nás Jan Burian. Jo, a pověstnou třešničkou na dortu je logo z dílny výtvarníka TMBK, které zdobí obal alba.

A jak vznikalo Pět Pohromadě?

Napsali a natočili jsme ho s mojí ženou Tamarou doma v kuchyni loni v prvních karanténních týdnech. Jsou to příběhy o tom, jak děti běžně chtějí něco 100x za den, ale v karanténě to chtěli stoX100. Jsou tam i písničky, které vyjadřují podporu všem maminkám a tatínkům, co nemohli rodit spolu… o tom, jak jsme zjistili, že Štěstí bydlí doma.

Obě alba vyšla původně jen v digitální podobě. Proč jste se rozhodl je nakonec teď vydat na CD?

Vyžádali si to fanoušci, kteří sbírají moji diskografii. Ale vyjdou v omezené limitované edici a budou jen v distribuci Supraphonu. Obě desky zajímavě a nápaditě graficky zpracoval můj vzácný švagr s nesmírným talentem.

Albem Pět Pohromadě jste také pomáhal. Výtěžek jste věnoval nadačnímu fondu pomoci „znesnáze21“.

Neumím šít. Neumím tisknout na 3D tiskárně. Neumím ani moc organizovat věci. Vlastně umím jenom psát písničky. Tamara šít začala, kdyby měla tiskárnu, tak tiskne a zorganizovala toho hodně i přesto, že mi po osmi letech intenzivního naléhání podlehla a natočila se mnou Pět Pohromadě. Jmenuje se Pět pohromadě – protože tak jsme.  

Tomáš Klus v muzikálu Elefantazie.         Foto © Městská divadla pražská

Jak jste se dostal k muzikálu Elefantazie?

Svým způsobem to byla krásná náhoda. Už jsou to dva roky, co se moje žena stala ambasadorkou nadace podporující lidi trpící syndromem TCS – tedy vrozenou vývojovou vadou, která postihuje obličej. Osoby s Treacher Collins syndromem nemají zcela vyvinuté lícní kosti, mají jiné postavení očí a malou zapadlou bradu. Ten člověk se s tím narodí a odmalička prochází spoustou úprav obličeje. U nás se tomuto syndromu věnuje velmi málo lékařů a celkově i ve společnosti malá pozornost. A protože je s tím spojen i problém, kterým je přijímání jinakosti, tak moje žena se nechala na jeden den uměleckým maskérem znetvořit tvář, a i přesto jak je silný člověk, večer se zhroutila a povídá: To si neumíš ani představit, co to je. To, že se lidé na tebe zvědavě koukají, to je ještě v pohodě, ale oni se tě bojí. Bojí se komunikace s tebou…a seš apriori vyčleněný, přestože jsi úplně normální člověk, jenom vypadáš jinak. Začali jsme spolupracovat na kampaních v rámci přijímání jinakosti. Dokonce se poprvé tehdy v Čechách pořádal Mezinárodního týdne rovnosti tváří. A do toho mi zavolal režisér David Drábek, že chystá muzikál v Městských divadlech pražských. Říkal jsem mu, hele, já na to nemám čas – fakt dělám spoustu věcí. A on povídá: Jen mě to nech doříct o čem to je!  Když mi to vyklopil – odpověděl jsem, že okamžitě do toho jdu! Že zrovna velmi silně prožívám tohle téma. Navíc Sloní muž je pravdivá skutečnost. To všechno se mnou rezonuje! Otevřenost vůči jinakosti je strašně důležitým tématem, a proto jsem i součástí Elefantazie!

Vladan Drvota

Autor: 
redakce
Aktuálně
Jihomoravský kraj včera spustil 1. ročník klání Cena za krajinu 2021. Do finále postoupilo z 43 projektů deset, které už fungují na území Jihomoravského kraje a bojují proti klimatickým změnám,...
18.01.2022 - 08:29
Brno čeká v letošním roce celá řada významných projektů, stavebních prací a událostí. Událostí roku budou oslavy 200. výročí narození Johanna Gregora Mendela, s čímž se pojí i právě probíhající...
17.01.2022 - 14:15
Problémy s nepředvídatelným chováním externího zaměstnance řešil ve čtvrtek personál firmy v Heršpické ulici.
16.01.2022 - 09:07
Ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně dlouhodobě fungovala pouze krevní banka. Na podzim roku 2019 vzniklo v prostorách krevní banky také odběrové místo pro dárce krve. Po více než dvou letech tedy...
13.01.2022 - 13:51
Poslední mrazivé dny a především noci by mohly mylně svádět k dojmu, že na brněnských přírodních vodních plochách už je dostatečně silný led k bruslení.
13.01.2022 - 07:46
Brněnská zoologická zahrada připravuje novinku v podobě prezentace ohrožených druhů migrujících ptáků. Orla bělohlavého tak v kruhové voliéře v dolní části areálu aktuálně nahradili kriticky ohrožení...
12.01.2022 - 14:00
Komentáře