Reklama
reklama

Stav Louckého kláštera se pomalu lepší

Je jedním z nejcennějších pozdně barokních skvostů na jižní Moravě a zároveň jednou z dominant města okurek.

Premonstrátský klášter v Louce u Znojma byl po staletí jedním z nejvýznamnějších klášterních komplexů ve střední Evropě, v nedávné historii se však na tuto významnou památku nenaskýtal kolemjdoucím příjemný pohled. Její stav totiž rozhodně neodpovídal jejímu významu.

Situace se změnila po roce 2010, kdy areál Luckého kláštera na město Znojmo bezúplatně převedl stát s podmínkou nepřevoditelnosti majetku na další osoby po dobu dvaceti let a využití místa ve veřejném zájmu. Nejvyužívanějšími aktuálně jsou suterénní část nového konventu a objekty jízdárny a kladiva, ve kterých se provozují aktivity zaměřené na vinařství.

Stav cenného kláštera se postupně mění k lepšímu. Město již investovalo do bývalé jízdárny nebo do oprav fasády bývalé konírny, po etapách se od roku 2016 rovněž pracuje na výměně oken. Do konce letošního listopadu jich přibude dalších 38, a to na východní fasádě.

Konvent je od roku 2017 národní kulturní památkou Všechny repliky oken, jejich materiál i barevnost vychází z historických podkladů a jejich vzhled museli schválit památkáři. Jsou kastlová s otevíráním dovnitř a jsou vyrobena z masivu modřínu s nátěrem v barvě matné slonové kosti.

Letošní, v pořadí již šestá etapa, vyšla město na 3,8 milionů korun.

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Ve spolupráci s praktickými lékaři začalo očkování seniorů 80+.
20.01.2021 - 14:49
Křikem a sprškou nadávek na sebe v pátek navečer upozornila pětice dívek na Mendlově náměstí po vystoupení z tramvaje číslo jedna.
19.01.2021 - 09:16
Dnes začalo po sedmé hodině ranní ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně očkování registrovaných seniorů. Všechny termíny, uvolněné zatím do konce příštího týdne, jsou plné.
18.01.2021 - 13:55
Očkovací centra začnou fungovat od března a denně v každém z nich naočkují až tisícovku lidí.
18.01.2021 - 05:19
Počasí s teplotami kolem bodu mrazu mohou lákat návštěvníky k pozvolna zamrzajícím vodním plochám.
17.01.2021 - 10:51
Navýšení skládkovacích poplatků, k němuž došlo od ledna tohoto roku v souvislosti s novým zákonem o odpadech, se Brňanů týkat nebude. Podle nové legislativy se poplatek za komunální odpad, ukládaný...
15.01.2021 - 10:14
Komentáře