Reklama
reklama

Schindlerova továrna znovu ožije. Paměť národa připomene osudy lidí, kteří v Brněnci přečkali holocaust

Bývalý tovární areál v Brněnci skrývá spoustu zajímavých příběhů. Paměť národa Jižní Morava spolu s festivalem Meeting Brno, se rozhodli tyto příběhy připomenout v rámci celodenní exkurze 30. 7. 2022. Na programu bude přednáška, debata, promítání zážitkový workshop a prohlídka areálu vedená současným majitelem, potomkem předválečných majitelů továrny, Danielem Low-Beerem.

Brněnecká továrna se proslavila jako místo, kde svitavský rodák Oskar Schindler za druhé světové války umožnil záchranu téměř 1200 Židů před smrtí v koncentračním táboře. Co se ale s továrnou dělo po válce a jaké jsou plány do budoucna? O tom bude debata 30. 7. 2022 od 19 hodin s Danielem Low-Beerem, Evou Lustigovou a Petrou Mertovou. Moderovat bude Štěpán Šůstek. Debatu bude možno sledovat i online na Facebooku Paměti národa Jižní Morava.

Návštěvníci se budou moci zúčastnit workshopu věnovanému historii místa ve spolupráci s Pamětí národa.  Nebudou chybět workshopy o textilní výrobě s použitím historického textilního stroje.

V závěru večera pak bude možnost zhlédnout třetí divadelní premiéru hry Poslední den ohňů režisérky a scénáristky Evy Lustigové, dcery Arnošta Lustiga. Po úspěšném zpracování hudebně-lyrického pásma Kantáta, aneb tanec šílených, uvádí scénické zpracování dalšího z děl jejího otce v místě, které samo o sobě nese těžkou historii. Představení začne ve 21 hodin. Vstupenky je možno zakoupit na portálu GoOut.

Program bude probíhat od 14 do 22 hodin, je možné kdykoliv se k akci připojit nebo odpojit.  Občerstvení na místě zajištěno. Individuální doprava do Brněnce možná, přesné místo konání zde.

Organizovaná doprava autobusem z Brna bude zdarma – odjezd 12.30 od ‚Bohémy‘ (Janáčkovo divadlo). V autobuse je však omezená kapacita, místa v autobuse je záhodno rezervovat zde. Návrat do Brna cca ve 23 hodin.

Workshopy v češtině o historii místa mají omezenou kapacitu.

Časy konání:

– 15.00 – kapacita naplněna

– 17.30 – volná místa, rezervace zde

Zdroj: postbellum.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
První nákladní automobil pro svoz odpadu plně na elektrický pohon má Brno. Jde o Volvo FE Electric, patří městské společnosti SAKO Brno a do brněnských ulic vyjede v druhé polovině srpna.
17.08.2022 - 14:08
Závěrečná srpnová šňůra unikátních open-air divadelních představení na nádvořích moravských a českých zámků a hradů Strašidlo cantervillské se rozjede v úterý 16. srpna na Slezskoostravském hradě,...
16.08.2022 - 14:47
Čerstvě rozbitou lavičku míjeli o víkendu návštěvníci Schreberových zahrádek.
15.08.2022 - 05:25
Místo horníků a dělníků v automobilkách se „nejrizikovějším“ zaměstnáním za loňský rok stala práce ve zdravotnictví a sociální péči, alespoň podle počtu uznaných nemocí z povolání. Skladbu osob...
14.08.2022 - 11:23
Jeden ze tří brněnských eko domečků představuje návštěvníkům, jak by mohlo vypadat bydlení budoucnosti a zároveň slouží jako zábavná vzdělávací pomůcka. Střecha dřevěného domku je osazena zeleným...
13.08.2022 - 13:41
Batch, největší dávka klubové hudby v brněnské historii, propojí ve dnech 30. 9. - 1. 10. třináct klubů pestrým nadžánrovým hudebním programem za jednotné vstupné. Akci pořádá BACH - Brněnská...
12.08.2022 - 13:46
Komentáře