Reklama
reklama

Rok sborů vyvrcholí na brněnském Zelném trhu

Kancelář Brno – město hudby UNESCO startuje víceletý projekt, který si klade za cíl mapovat brněnskou amatérskou hudební scénu. Letošní rok bude Rokem sborů. Největší událost se připravuje na Evropský den hudby 21. června 2023. V rámci rozsáhlého happeningu se na pódiu na Zelném trhu představí hned několik desítek brněnských sborů.

Brno je již sedmým rokem členem prestižní Sítě kreativních měst UNESCO, která spojuje 301 měst z celého světa hlásících se k určité oblasti kultury. Brno bylo oceněno za své aktivity na poli hudby, mimořádnou rozmanitost hudební nabídky, za zařazení hudby do rozvojových priorit města a také za unikátní propojení s okolním regionem s bohatou hudební tradicí vyrůstající z folkloru.

„Tato naše dosud nejrozsáhlejší aktivita koresponduje s cíli členství Brna v síti kreativních měst UNESCO. Jeho záměrem je zviditelnění, zmapování a ocenění pestré, vysoce kvalitní a velmi početné amatérské hudební scény,” vysvětluje David Dittrich, hlavní koordinátor za kancelář Brno – město hudby UNESCO a dodává: „Projekt letos startuje Rokem sborů, následovat budou roky věnované folklorní scéně a fenoménu garážových kapel.”

Největší událostí Roku sborů bude happening konaný 21. června 2023 na Zelném trhu. V průběhu odpoledne se představí několik desítek brněnských vokálních souborů. Po samostatných vystoupeních sborů vyvrcholí akce ve večerním finále společným zpěvem jedné lidové a jedné umělé písně složené speciálně pro tuto příležitost.

Projekt Rok sborů představí menší i velká sborová tělesa, kterých působí v Brně a jeho blízkém okolí více než stovka. Sborové činnosti se v Brně věnují soubory akademické, školní, chrámové, ale i čistě zájmové, a to napříč všemi věkovými kategoriemi. Pěvecké soubory jako Kantiléna, Brno Gospel Choir nebo Akademický smíšený pěvecký sbor Pečman odstartovaly aktivity spojené s Rokem sborů již v prosinci 2022 vystoupeními na Brněnských Vánocích organizovaných TIC BRNO. Celý letošní rok budou brněnské sbory prezentovány a propagovány formou koncertů, neformálních vystoupení či setkávání hudebníků věnujících se sborovému zpěvu. Rok sborů bude upozorňovat na amatérské a poloprofesionální pěvecké soubory, jejich život, fungování a aktivity. Kromě aktuálního seznamu aktivních sborů vznikne rovněž kalendárium, do něhož sbory zařadí vybrané koncerty a vystoupení, kterými se chtějí prezentovat. Celoročně budou vycházet články a rozhovory věnované sborové tematice, a to jak v odborných, tak v populárních médiích.

TZ

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dopravní nehodu předávali strážníci k prošetření v pondělí v podvečer. Poblíž zastávky městské hromadné dopravy na brněnských Vinohradech dle svědka řidič kamionu při couvání přejel přívěsem přes...
07.06.2023 - 07:56
Od 5.června se do systému rezidentního parkování připojila oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.
06.06.2023 - 08:53
V sobotu nad ránem byl přistižen řidič motorového vozidla při řízení pod vlivem alkoholu. Hlídka řidiče zajistila v Kohoutovicích.
05.06.2023 - 08:36
Brněnský big band Cotatcha Orchestra oslaví 100 let od narození amerického trumpetisty Thada Jonese a 110 let od narození amerického jazzového klarinetisty Woodyho Hermana speciálním koncertem 5....
03.06.2023 - 10:38
Kardiologové z elektrofyziologické skupiny I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU provedli první přímý přenos ablačního výkonu pomocí technologie PFA se...
03.06.2023 - 09:15
Kolemjdoucí, strážníci, záchranáři i lékaři postupně pomohli téměř devadesátileté ženě, která ve středu upadla v severní části Brna na ulici. Ochotná svědkyně ženu zvedla, z blízkého rodinného domu...
02.06.2023 - 14:56
Komentáře