Reklama
reklama

Rekordman v Brně dorazil na 350. odběr plazmy

Krevní plazma je nezbytná pro výrobu léků na mnohé vzácné choroby, ale i pro ošetření pacientů s popáleninami či obětí autonehod. Není možné ji uměle vyrobit, dá se získat pouze darováním. V Česku je okolo čtvrt milionu dárců krevní plazmy, díky kterým je možné tyto léky vyrábět.

“K výrobě dostatečného množství léků pro jednoho pacienta na jeden rok jsou zapotřebí stovky - a někdy i tisíce - odběrů plazmy od zdravých osob. Proto si dárců, kteří chodí pravidelně, velmi ceníme,” říká Petr Krčmář, šéf brněnského odběrového centra sanaplasma, která je součástí globální značky BioLife - lídra v oboru sběru vysoce kvalitní plazmy, která se zpracovává na život zachraňující plazmatické terapie.

Jedním z takových rekordmanů je pan Jaroslav Zelinka z Brna. Darovat plazmu chodí již od roku 2008. “O dárcovství plazmy se dozvěděl od známého, zaujalo mě to, zašel jsem do centra a od té doby chodím pravidelně každých 14 dní,” říká. Za svůj 350. odběr v brněnské sanaplasmě získal dárkový balíček a pamětní minci.

Při odběru nikdy neměl žádné zdravotní problémy, jehly mu nevadí. Čas strávený v centru považuje za příjemný odpočinek. Za ty roky už ví, jak proces probíhá, jak se na něj doma připravit a zná personál.

“Odběrový den je pro mě prostě den odpočinku, kdy zpomalím a věnuji se sám sobě. Darovat plazmu chodím proto, že vím, že tím pomáhám lidem, kteří potřebují léky, které jinak než z plazmy nejde vyrobit. Ale je to dobré i přímo pro mě - součástí odběrů je lékařské vyšetření a rozbory, takže kdyby se u mě začala rozvíjet nějaká nemoc, brzo by se na ní přišlo,” dodává. Na odběr se objednává přes aplikaci. Letos mu bude 63 let, takže už za pár roků, v 65, s odběry nebude moci pokračovat. Do té doby však hodlá chodit každých 14 dní, tak jako doposud. A pokud se mu bude dařit, dosáhne za dva roky rekordních 400 odběrů.

Zdroj: EMD Consultants

Autor: 
redakce
Aktuálně
Druhé čtvrtletí přineslo výrazný propad v počtu prodaných bytů v Brně. Kupce našlo pouze 161 nových bytů, nejméně od začátku roku 2018. Průměrná nabídková cena za metr čtvereční přitom oproti...
05.07.2022 - 06:32
Rány šířící se od zastávky hromadné dopravy přetrhly v sobotu brzy ráno spánek obyvatelům Bohunic a obrátili se na městskou policii.
04.07.2022 - 11:09
K létu neodmyslitelně patří sladké ovoce, zmrzlina a co nejvíce času tráveného venku na čerstvém vzduchu. A samozřejmě také koupání. Jaké možnosti mají letos milovníci vodních radovánek v...
03.07.2022 - 10:26
Sednout do auta, zajet do obchodu pořídit si mouku, máslo, vejce a ovoce, poté opět nažhavit motor a doma při rozsvíceném světle upéct koláč v plynové troubě. V dřívějších dobách ne příliš kreativní...
02.07.2022 - 08:23
Netypický náklad si minulé pondělí odvážel cyklista setmělou Mlýnskou ulicí.
01.07.2022 - 10:40
První česká jaderná elektrárna se na prázdniny připravuje na návštěvu tisíců návštěvníků. Vedle návštěvy výstavní expozice Infocentra energetici navíc připravili speciální prohlídky pro malé skupiny...
30.06.2022 - 13:07
Komentáře