Reklama
reklama

Porodnice se přestěhuje do Bohunic

Za necelé dva měsíce tomu budou tři roky, kdy Porodnice na Obilním trhu oslavila své 130 narozeniny, nyní ji čeká přesun jinam. Známá budova ale zet prázdnotou nebude a podle memoranda, které uzavřela Fakultní nemocnice (FN) s Masarykovou univerzitou (MU), bude i nadále sloužit veřejnosti.

Většina Brňanů tomuto zdravotnickému zařízení neřekne jinak než Obilňák. Zdejší hlavní budova byla dostavěna v roce 1888, významně se ale nemocniční areál rozšiřoval především v období první republiky. V nejbližší době ale objekt na Obilním trhu změní svůj účel a křik čerstvě narozených miminek tu nahradí studenti a výzkumníci. Zdravotnické služby se z centra města přesunou do nové gynekologicko-porodnické kliniky. Ta by měla v nemocničním areálu v Bohunicích vzniknout v letech 2023–2025. Investice, jejímž cílem je sloučení dvou oddělených pracovišť v Bohunicích a na Obilním trhu v jeden funkční celek, vyjde na 1,95 miliardy korun. „U areálu Porodnice na Obilním trhu vidím velký potenciál rozvoje, který nabídne prostory k výzkumu, vzdělávání či praktické výuce a podpoří další rozvoj spolupráce s významnými partnery. Za významný zde považuji i rozměr péče o významný architektonický celek v rámci ochrany našeho společného historického a kulturního dědictví,“ uvedl rektor MU Martin Bareš.

Podle plánů budou pavilony A a B, které přiléhají k Obilnímu trhu a zároveň jsou jedny z největších v areálu, nově sloužit ke vzdělávání a výzkumu v oblasti preventivní medicíny, bezpečnostních studií, systémových rizik a dalších oborů. Naopak v budovách C1 a C2 situovaných u ulice Gorkého najdou pravděpodobně zázemí společná pracoviště, třeba Ústav lékařské genetiky a genomiky „V mnoha oblastech zdravotnictví se dnes stírá rozdíl mezi péčí standardní a péčí poskytovanou v rámci klinického výzkumu, a právě tam, kde se tyto oblasti potkávají a úzce kooperují, tak tam se pacientům daří nejlépe. Právě toto vidím jako úkol pro veřejný sektor představovaný jak MU tak FN,“ doplnil ředitel FN Brno Jaroslav Štěrba. Mnoho Brňanů má ke známé porodnici vztah. „Narodila jsem se tady já i moje sestra a jednou bych tu chtěla přivést na svět potomka i já. Bydlíme nedaleko, takže bych to měla kousek a taky mi to přijde takové symbolické. Snad to ještě stihnu,“ sdělila Jana Kuchtová, která bydlí na Konečného náměstí.

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) se už počtvrté spojilo s nadačním fondem Muži proti rakovině, který je organizátorem akce Movember v České republice. Tramvaje, trolejbusy a autobusy v...
27.10.2021 - 08:01
Ve čtvrtek 28. října 2021 je nejen Den vzniku samostatného československého státu, ale také svátek pro sportovní fandy. Od 15:20 se totiž v hale Vodova odehraje brněnské futsalové derby.
26.10.2021 - 13:49
Železniční nehoda včera večer zastavila provoz na trati v Rájci-Jestřebí na Blanensku.
26.10.2021 - 08:18
Zlato bylo vždy ozdobou a znamením elit. Zlato symbolizuje vznešenost, bohatství a moc, dává pocit hojnosti, lesku a bohatství.
25.10.2021 - 14:09
Na muže postávajícího v houští nedaleko školy upozornila strážníky v pátek odpoledne žena procházející jednou z komárovských ulic.
25.10.2021 - 08:18
Bagry, ale i stavební stroje a technika. Brňané se mohou v následujících měsících těšit v ulicích svého města na čilý ruch. Proměňovat se bude neustále Mendlovo náměstí, novinky čekají Staré Brno i...
24.10.2021 - 14:01
Komentáře