Pokládání Kamenů zmizelých v Brně připomnělo osudy rodin Tugendhat, Löw-Beer a Hože
Kameny zmizelých, součást celoevropského projektu, připomínají oběti nacistického režimu formou mosazných destiček zasazených do dlažby před domy, kde tyto oběti žily. Letos byly v Brně položeny kameny na památku členů rodin Hože, Tugendhat a Löw-Beer, kteří žili na ulicích Drobného, Antonína Slavíka a Černopolní. Bylo položeno 23 kamenů na 6 místech, a to vždy s růží a modlitbou.
Ceremonie začala ve 14:00 na adrese Drobného 26, kde byly položeny Kameny zmizelých za Cecilii, Maxe a Friederiku Hože. Po úvodním aktu se účastníci přesunuli k dalším domům v oblasti, aby uctili památku členů rodin Löw-Beer a Tugendhat. Zvláštní význam akce podtrhla přítomnost zástupců rodin Löw-Beer a Tugendhat, kteří přicestovali z různých koutů světa, aby uctili památku svých předků. Závěrečný akt se uskutečnil před vilou Tugendhat na Černopolní 45.
"Každý z těchto kamenů nese jméno konkrétního člověka, který naše město považoval za svůj domov. A to až do dne, kdy byl odvlečen pryč. Je to už osmdesát let, ale stále není snadné to pochopit, natož přijmout. Jména Hože, Löw-Beer a Tugendhat patřila k ekonomické i společenské elitě. Byly to rodiny, které měly výrazný vliv na to, že se Brno už ve druhé polovině 19. století proměnilo ve významné průmyslové centrum, jedno z největších měst v západní části rakouské monarchie, a časem i v centrum moderní kultury a architektury. Chtěl bych poděkovat všem, kterým záleží na vzdělávání, vzájemném pochopení a smíření či alespoň na symbolickém napravování křivd a starají se o to, aby byla historie nejen popisována, ale i připomínána," řekl na místě premiér Petra Fiala.
Primátorka města Brna Markéta Vaňková dodala: „Brno nikdy nezapomene na své obyvatele, kteří byli oběťmi nacistického režimu. Pokládání Kamenů zmizelých v našem městě je důležitým připomenutím minulosti, které nám umožňuje uchovat jejich památku pro budoucí generace a posílit naši kolektivní paměť.“
Ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc doplnil: „Podílet se na této významné akci je pro Muzeum města Brna závazkem i příležitostí připomenout křehkost svobody a nutnost chránit lidskou důstojnost. Pokládání Kamenů zmizelých je více než pietní akt; je to důležité poselství pro současnost i budoucnost.“
Akce byla zakončena představením nového tištěného průvodce po Kamenech zmizelých, který bude k dispozici v Arnoldově vile a ve vile Tugendhat. Tento průvodce nabízí podrobné informace o osudech jednotlivých členů rodin a bude doprovázen komentovanými procházkami po jejich stopách.
Pietní akt, který pořádala Židovská obec Brno ve spolupráci s Muzeem města Brna, Muzeem Brněnska, spolkem Meeting Brno a festivalem ŠTETL Fest, symbolicky zahájil program Centra dialogu v Arnoldově vile, kde budou v následujících týdnech probíhat diskuse, přednášky a výstavy věnované tématům spojeným s touto událostí.
Zdroj: MMB