Plochy nad tunelem ke Kampusu se zelenají. Zahradníci dokončili první fázi výsadby stromů a keřů
Plochy nad nejdelším tramvajovým tunelem v Česku se začínají zelenat. Zahradníci využili mírné zimy a v uplynulých týdnech se pustili do výsadby zeleně. Více než 80 % plochy je už také oseto trávou. „Před stavbou bylo nutné vykácet řadu stromů a křovin. Většina z nich byla v zanedbaném a neudržovaném stavu. Teď proběhla výsadba nová, jak jsme od počátku stavebních prací slibovali. Místní obyvatelé se mohou těšit na daleko pestřejší skladbu rostlin, které se do dané lokality mnohem více hodí a respektují terasovité uspořádání místa, a taky na mobiliář,“ popsala Markéta Vaňková, primátorka města Brna.
Aktuálně je vysazeno 195 stromů – vysoké dřeviny na okrajích jsou doplněny o kvetoucí stromy. Místní obyvatelé se tak budou kochat pohledem na javory, jasany, duby, lípy, okrasné třešně, jabloně nebo například jírovce. Stejně druhově pestré jsou i keře, těch tady v tuto chvíli roste 1500, dalších pět stovek se začne sázet na podzim. A zazelenají se i betonové boky tunelu, po nich se budou pnout rostliny. U nemocnice jsou navíc v plánu trávníky s okrasnými keři a záhony trvalek.
„S ohledem na počasí a průběh stavebních prací, které probíhají z velké části hlavně v tunelu, bylo možné přistoupit právě k výsadbě zeleně. Pokračovat se bude na podzim, až budou stavební práce z velké části hotové. Obnova rostlin, která zahrnuje i předchozí kácení, vyjde na více než 5,5 milionu korun. O novou výsadbu se v průběhu dalších let bude starat Veřejná zeleň města Brna,“ uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek.
Celá stavba tramvajové trati ke Kampusu bude hotová na konci letošního roku. Aktuálně probíhá pokládka kolejnic. Dělníci jich v tunelu položili více než 200 metrů. Následně začnou instalovat zabezpečovací zařízení, ovládání výhybek, kamerový systém, osvětlení, informační systémy nebo požárně bezpečnostní zařízení. Nová, 912 metrů dlouhá, tramvajová trať vyjde na 1,4 miliardy korun.
Zdroj: DPMB