Reklama
reklama

Plány a skutečnost. Co přinesl rok 2021?

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku položila v loňském i letošním roce výstava, která, jak již její název napověděl, přibližovala rozvoj města a jeho proměny od roku 1900 až po vize budoucnosti. Jak se zapsal do příběhu města pod Špilberkem rok letošní?

Velký městský okruh (VMO)

Jednou z největších akcí je bezesporu stavba VMO Tomkovo náměstí, Rokytova, která se do života nejen obyvatel Husovic promítne minimálně do roku 2024. To by na nový úsek měla vjet první vozidla. Během náročné stavby v délce 1,2 kilometru silničáři vybudují několik mostů a dvě mimoúrovňové křižovatky. Náklady vyjdou na zhruba 2,3 miliardy korun.

Pracuje se také na druhé části VMO v Žabovřeské, která by měla být dokončená rovněž v roce 2024. Řidičům by tu mělo ulevit rozšíření silnice ze dvou na čtyři pruhy, pro které však bylo nutné přeložit tramvajovou trat do tubusu vedoucího ve skalním masivu pod Wilsonovým lesem. Jeho odstřely trvaly 3 a půl měsíce, od května do srpna.

Lokalita za Lužánkami

Místu, které bylo pro sportovní svatostánky určeno již před více než sto lety, se štěstí vyhýbá. Město tu chce sice dlouhodobě stavět fotbalový stadion, jeho realizace je však zatím v nedohlednu. Posun přinesl letošní čtvrtý měsíc, ve kterém prvoinstanční soud v klíčovém sporu s podnikatelem Liborem Procházkou rozhodl, že je město vlastníkem účelových komunikací na pozemcích v lokalitě Ponava. Konflikt však ještě není u konce a řeší jej krajský soud. 

Sportovci se však za Lužánkami mohou těšit na jinou novinku. Koncem září se tu začal stavět nový osmidráhový bazén. Měřit bude 25 metrů a vyžádá si investici ve výši 250 milionů korun. Hotovo by tu mělo být v polovině roku 2023.

A je to! Kde je hotovo?

Na 3 roky a 4 měsíce zaměstnal stavaře projekt Tramvaj Plotní. Přesun šaliny do ulice Plotní a zkapacitnění Dornychu a Zvonařky vyšly na 1,2 miliardy korun. MHD se dotkla i kompletní rekonstrukce ulice Lesnická. Od počátku ledna se tu pracovalo například na kanalizaci, vodovodu, povrchu vozovky či obnově chodníků, bezbariérové jsou nově zastávky Tomanova a Zemědělská. I zde je již hotovo, stejně jako na hlavním vlakovém nádraží. Cestujícím se koncem listopadu otevřelo levé křídlo výpravní budovy, ve kterém najdou supermarket či další menší obchody, na zpřístupnění ještě čekají toalety či kavárna. 

Velké plány versus skutečnost

Brno však má i své velké sny, které na realizaci teprve čekají. Jedním z nich je i stavba honosného koncertního sálu pro filharmonii, kterou však dlouhodobě provázejí komplikace. Počátkem prosince se však jeho přípravy posunuly do další fáze zveřejněním předběžného oznámení o připravovaném zadávacím řízení na veřejnou zakázku a stavět by se mohlo začít v polovině příštího roku.

O krok dál je vznik multifunkční haly na brněnském výstavišti. Zde již probíhají demoliční práce a v posledním měsíci roku začal výběr zhotovitele. Souběžně se řeší také vypořádání pozemků.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Jihomoravský kraj včera spustil 1. ročník klání Cena za krajinu 2021. Do finále postoupilo z 43 projektů deset, které už fungují na území Jihomoravského kraje a bojují proti klimatickým změnám,...
18.01.2022 - 08:29
Brno čeká v letošním roce celá řada významných projektů, stavebních prací a událostí. Událostí roku budou oslavy 200. výročí narození Johanna Gregora Mendela, s čímž se pojí i právě probíhající...
17.01.2022 - 14:15
Problémy s nepředvídatelným chováním externího zaměstnance řešil ve čtvrtek personál firmy v Heršpické ulici.
16.01.2022 - 09:07
Ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně dlouhodobě fungovala pouze krevní banka. Na podzim roku 2019 vzniklo v prostorách krevní banky také odběrové místo pro dárce krve. Po více než dvou letech tedy...
13.01.2022 - 13:51
Poslední mrazivé dny a především noci by mohly mylně svádět k dojmu, že na brněnských přírodních vodních plochách už je dostatečně silný led k bruslení.
13.01.2022 - 07:46
Brněnská zoologická zahrada připravuje novinku v podobě prezentace ohrožených druhů migrujících ptáků. Orla bělohlavého tak v kruhové voliéře v dolní části areálu aktuálně nahradili kriticky ohrožení...
12.01.2022 - 14:00
Komentáře