Reklama
reklama

Park v centru dostane nový vzhled

Před rokem získalo místo při ulici Rooseveltova nový název, nyní město plánuje i jeho novou podobu. Kvůli proměně parku Danuše Muzikářové je nutná změna regulačního plánu městské památkové rezervace a s tím související změny územního plánu. Vyroste tu i nová budova.

V den třicátého výročí 17. listopadu 1989 byl park v samotném srdci jihomoravské metropole před necelým rokem pojmenován po Danuši Muzikářové. Tu zastřelili milicionáři během protikomunistických demonstrací v den prvního výročí sovětské okupace v roce 1969. Zároveň byla na místě slavnostně odhalena i pamětní deska připomínající osud mladé ženy. Architektonicko-urbanistickou soutěž o nový vzhled parku vypsala městská část Brno-střed před dvěma lety. Brněnští radní nyní souhlasili s tím, aby zastupitelé obě změny vydali. „Ideovou soutěž o podobu nově pojmenovaného parku Danuše Muzikářové vyhrál architekt Jiří Vokřál s jeho týmem. Na základě jejich návrhu a požadavku městské části Brno-střed začal Odbor územního plánování a rozvoje zpracovávat změnu regulačního plánu městské památkové rezervace. Ta by umožnila dostavět uliční štít budovy na Rooseveltově 4 a další úpravy parku,“ uvedl radní pro oblast územního plánování a rozvoje Filip Chvátal. Ten byl zároveň jedním ze členů poroty.

Měnit by se měl i územní plán, bude se tu totiž i stavět. „Dům, který při parku vznikne, vymezí s nynější zástavbou nový veřejný prostor. Vznikne tak živé městské místo s kavárnami, terasami pro letní zahrádky, s vodním prvkem a novým stromořadím. Máme za sebou zhruba roční dohadovací řízení s Ministerstvem kultury ohledně dostavby ulice Rooseveltova a možnosti podzemních garáží,“ dodal Filip Chvátal. Díky novince může pokračovat i rekonstrukce historicky hodnotného paláce Typos. V budově, kterou v roce 2016 opustila po zhruba 50 letech Česká televize, by měl vzniknout divadelní sál v podzemí, veřejné WC a podzemní garáže. Ty by mohly sloužit nejen novým obyvatelům, ale i těm řidičům, kteří si tu budou pouze potřebovat zaparkovat svůj vůz. Parkovacích stání by mohlo v budoucnu být až 170. Podle plánů investora by měly v Typosu vzniknout i byty. Ty se tu přitom nacházely již v období první republiky.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Galerijní tramvaj, charitativní projekt Dopravního podniku města Brna, propůjčí své vnitřní prostory neziskové organizaci Ratolest Brno a jejímu jedinečnému benefičnímu projektu Galerie Ratolest.
04.12.2020 - 09:12
Pouhých čtrnáct dní mělo nové vedení kraje na sestavení rozpočtu na příští rok. Jeho sestavování komplikuje nedávno schválený návrh daňových změn. Kraj bude mít celkově kvůli zrušení superhrubé mzdy...
03.12.2020 - 13:29
Do velmi nepříjemné situace se v pátek večer dostal muž v Denisových sadech, když chtěl své známé předvést svoje hudební vlohy.
02.12.2020 - 12:17
Od středy 2. prosince 2020 se vrací všechny tramvajové a trolejbusové linky v Brně do běžného provozu.
02.12.2020 - 11:11
Řidiči zaparkovaných vozidel na Vinohradech, zřejmě nebudou v dobrém vzpomínat na ženu, která pravděpodobně ve vzteku trhala autům stěrače.
01.12.2020 - 08:03
Zřejmě nedočkavost vedla ke zkratkovitému jednání mladé ženy v centru Brna.
29.11.2020 - 18:40
Komentáře