Reklama
reklama

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.

Původní betonovou kašnu, asfaltové cesty a již dosluhující travnaté plochy kompletně nahradil nový koncept architektonické kanceláře Consequence forma architects, která se svým návrhem úpravy parku zvítězila v architektonické soutěži. Centrální část parku tvoří vodní plocha s proměnlivým charakterem, může ji tvořit vodní hladina, mlžné trysky nebo klasické fontány a může sloužit i k pořádání divadelních nebo hudebních představení.

„Po téměř 50 letech dostal park na Moravském náměstí novou podobu, která je unikátní nejen architektonickým řešením, ale i použitím nových technologií modrozelené infrastruktury, jako jsou pravidelně zaplavované záhony, zlepšení kořenových systémů stávajících stromů nebo využití dešťové vody. Novinkou v parku je také kavárna s veřejnými toaletami, která se ještě dokončuje a v provozu bude začátkem příštího roku,“ uvedl starosta městské části Brno-střed Ing. arch. Vojtěch Mencl.

Důležitá průchozí trasa mezi ulicí Joštovou a Lidickou byla zachována a vydlážděna, uvnitř parku vznikla nová okružní pěšina, určená zejména pro procházky rodičů s dětmi a kočárky. Nedílnou součástí parku jsou nyní i desítky herních prvků pro děti a pískoviště, které dříve citelně chyběly. Autorem celkem 26 herních prvků, které vycházejí ze vzoru židle a stolu, je výtvarník Richard Loskot.

Aby se mohly trvalkové záhony a trávníky správně uchytit, jsou v parku umístěny ochranné provizorní plůtky. Zde je nutné porozumění návštěvníků parku, aby tato dočasná omezení respektovali a do čerstvě vysázených ploch nevstupovali. Plůtky budou výsadby chránit přibližně do konce května, kdy budou nahrazeny stálými nízkými.

„Těší mě, že byl během rekonstrukce kladen opravdu velký důraz na péči o zeleň. Svědčí o tom i to, že se podařilo zachovat velké množství původních stromů, u nichž byl ještě před zahájením prací citlivě ošetřen kořenový systém tak, aby přežily i náročnou rekonstrukci kolem nich. Navíc je v parku nyní vysazeno 77 nových stromů, například javorů, dubů, jerlínů a dřezovců, 68 keřů a také 36 tisíc sazenic trvalek. A to není vše, na jaře park oživí narcisky, tulipány, lilie a ladoňky, kterých bylo vysazeno na 67 tisíc kusů. Tento park celoměstského významu si rozsáhlou rekonstrukci opravdu zasloužil a městská investice ve výši 95,5 milionu korun zde byla zjevně dobře využita,“ ocenila péči věnovanou zeleni primátorka města Brna JUDr. Markéta Vaňková.  

Celková investice do parku činí 132,5 milionu korun. Město Brno se podílelo 95,5 miliony korun, městská část Brno-střed přispěla 37 milionů korun. Navíc městská část nesla náklady na zpracování projektové dokumentace a ošetření kořenových systémů stromů ještě před zahájením rekonstrukce. Přípravné a projektové práce v součtu stály přibližně 10 milionů korun.

Zdroj: ÚMČ Brno-střed

 

 

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od 5.června se do systému rezidentního parkování připojila oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.
06.06.2023 - 08:53
V sobotu nad ránem byl přistižen řidič motorového vozidla při řízení pod vlivem alkoholu. Hlídka řidiče zajistila v Kohoutovicích.
05.06.2023 - 08:36
Brněnský big band Cotatcha Orchestra oslaví 100 let od narození amerického trumpetisty Thada Jonese a 110 let od narození amerického jazzového klarinetisty Woodyho Hermana speciálním koncertem 5....
03.06.2023 - 10:38
Kardiologové z elektrofyziologické skupiny I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU provedli první přímý přenos ablačního výkonu pomocí technologie PFA se...
03.06.2023 - 09:15
Kolemjdoucí, strážníci, záchranáři i lékaři postupně pomohli téměř devadesátileté ženě, která ve středu upadla v severní části Brna na ulici. Ochotná svědkyně ženu zvedla, z blízkého rodinného domu...
02.06.2023 - 14:56
Anytime carsharing aktuálně rozšiřuje své působení a přichází s 50 sdílenými vozy Toyota do Brna. Brňané tak získávají novou možnost využívat sdílené hybridní Toyoty Anytime kdykoliv je potřebují....
01.06.2023 - 13:56
Komentáře