Památka skrytá na zastávce. Víte o ní?
Nebudou-li se chodci u frekventované tramvajové zastávky u legendárního kina Lucerna pozorně dívat pod nohy, mohou zakopnout o nízký žulový kámen. Podle uměleckých železných tyčí se zlatým zakončením, které kolem něj v roce 1996 nechala kvůli ochraně vztyčit zdejší městská část, poznají, že jim cestu zkřížil významný pamětník. Pochází totiž ze 14. – 15. století. V roce 1996 podal brněnský památkový ústav návrh na prohlášení tohoto křížového kamene kulturní památkou a o 4 roky později se jí i stal.
Gotický objekt s rozměry 61 x 45 x 19 centimetrů stojí zasazen do chodníku v Minské ulici před domem s číslem popisným 13, původně se pravděpodobně nacházel na počátku tehdejší vesnice Vinohrádky na okraji dálkové cesty spojující město Brno s přemyslovským hradem Veveří. Právě jeho poloha ho činí unikátním, až do dnešních dnů se totiž zachoval na svém původním místě.
Na kameni s lichoběžníkovým průřezem se výrazně podepsal zub času. Jeho horní hrany jsou zaoblené a na jeho hrudi směrem od silnice se skrývá nepatrná stopa po latinském kříži.
Přestože na svém místě stojí již pěknou řádku let, Brňané o jeho existenci příliš nevědí. „Že je u zastávky nějaká památka vůbec nevím, ještě jsem si toho nikdy nevšimla. Většinou tudy jen projdu,“ svěřila se studentka Eva Pokorná. „Toho kamene jsem si všimla, jaký má ale význam netuším. Myslela jsem, že ty sloupky jsou spíš ochranou pro lidi, aby do něj při nastupování nebo vystupování ze šaliny nevrazili,“ potvrdila i Markéta Hanousková, která nedaleko zastávky pracuje.
Účel kamene není zřejmý ani odborníkům. Jednat se může o smírčí kámen, tedy o kamennou památku odkazující na určitou událost, nejčastěji hrdelní zločin nebo jiné neštěstí, o kámen hraniční či ukazatel směru cesty. Především je však důležitým důkazem křesťanské symboliky ukotvené v každodenním běhu středověkého života.