Reklama
reklama

Památka skrytá na zastávce. Víte o ní?

Ve dne v noci, během nepřízně počasí i slunečných dní stojí tiše v těsné blízkosti tramvajové zastávky v Minské ulici. Přestože je kulturní památkou a jako svědek dávných časů má nevyčíslitelnou historickou hodnotu, kolemjdoucí jej často míjejí bez povšimnutí. Řeč je o pamětním křížovém kameni.

Nebudou-li se chodci u frekventované tramvajové zastávky u legendárního kina Lucerna pozorně dívat pod nohy, mohou zakopnout o nízký žulový kámen. Podle uměleckých železných tyčí se zlatým zakončením, které kolem něj v roce 1996 nechala kvůli ochraně vztyčit zdejší městská část, poznají, že jim cestu zkřížil významný pamětník. Pochází totiž ze 14. – 15. století. V roce 1996 podal brněnský památkový ústav návrh na prohlášení tohoto křížového kamene kulturní památkou a o 4 roky později se jí i stal.

Gotický objekt s rozměry 61 x 45 x 19 centimetrů stojí zasazen do chodníku v Minské ulici před domem s číslem popisným 13, původně se pravděpodobně nacházel na počátku tehdejší vesnice Vinohrádky na okraji dálkové cesty spojující město Brno s přemyslovským hradem Veveří. Právě jeho poloha ho činí unikátním, až do dnešních dnů se totiž zachoval na svém původním místě.

Na kameni s lichoběžníkovým průřezem se výrazně podepsal zub času. Jeho horní hrany jsou zaoblené a na jeho hrudi směrem od silnice se skrývá nepatrná stopa po latinském kříži.

Přestože na svém místě stojí již pěknou řádku let, Brňané o jeho existenci příliš nevědí. „Že je u zastávky nějaká památka vůbec nevím, ještě jsem si toho nikdy nevšimla. Většinou tudy jen projdu,“ svěřila se studentka Eva Pokorná. „Toho kamene jsem si všimla, jaký má ale význam netuším. Myslela jsem, že ty sloupky jsou spíš ochranou pro lidi, aby do něj při nastupování nebo vystupování ze šaliny nevrazili,“ potvrdila i Markéta Hanousková, která nedaleko zastávky pracuje.

Účel kamene není zřejmý ani odborníkům. Jednat se může o smírčí kámen, tedy o kamennou památku odkazující na určitou událost, nejčastěji hrdelní zločin nebo jiné neštěstí, o kámen hraniční či ukazatel směru cesty. Především je však důležitým důkazem křesťanské symboliky ukotvené v každodenním běhu středověkého života.

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Druhé čtvrtletí přineslo výrazný propad v počtu prodaných bytů v Brně. Kupce našlo pouze 161 nových bytů, nejméně od začátku roku 2018. Průměrná nabídková cena za metr čtvereční přitom oproti...
05.07.2022 - 06:32
Rány šířící se od zastávky hromadné dopravy přetrhly v sobotu brzy ráno spánek obyvatelům Bohunic a obrátili se na městskou policii.
04.07.2022 - 11:09
K létu neodmyslitelně patří sladké ovoce, zmrzlina a co nejvíce času tráveného venku na čerstvém vzduchu. A samozřejmě také koupání. Jaké možnosti mají letos milovníci vodních radovánek v...
03.07.2022 - 10:26
Sednout do auta, zajet do obchodu pořídit si mouku, máslo, vejce a ovoce, poté opět nažhavit motor a doma při rozsvíceném světle upéct koláč v plynové troubě. V dřívějších dobách ne příliš kreativní...
02.07.2022 - 08:23
Netypický náklad si minulé pondělí odvážel cyklista setmělou Mlýnskou ulicí.
01.07.2022 - 10:40
První česká jaderná elektrárna se na prázdniny připravuje na návštěvu tisíců návštěvníků. Vedle návštěvy výstavní expozice Infocentra energetici navíc připravili speciální prohlídky pro malé skupiny...
30.06.2022 - 13:07
Komentáře