Reklama
reklama

Příroda či atrakce. Kde se letos vykoupat?

K létu neodmyslitelně patří sladké ovoce, zmrzlina a co nejvíce času tráveného venku na čerstvém vzduchu. A samozřejmě také koupání. Jaké možnosti mají letos milovníci vodních radovánek v Jihomoravské metropoli a jejím okolí?

Přestože může být po zimním období plavková sezóna strašákem, byla by určitě škoda si relax u vody odepřít. Zásadní je si totiž uvědomit, že v případě letního koupání nejde pouze o oblíbenou kratochvíli, ale o činnost, která přináší mnohem více benefitů, než by se na první pohled mohlo zdát.

Kromě toho, že plavání napomáhá otužování našeho organismu a výrazně se podepisuje na zlepšení naší fyzické kondice, ovlivňuje spalování tuků, vede ke zdravějšímu srdci či regeneraci pohybového aparátu, má zároveň přínos pro naši duši. Prokázané je například zlepšení depresí či nespavosti. V neposlední řadě si lze v létě jen stěží představit lepší aktivitu, které se věnovat s rodinou a přáteli.

Na začátku letní sezóny jsou navíc ideální podmínky ke koupání. Vyplývá to z měření Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje, která sleduje kvalitu vody u 24 návštěvníky nejoblíbenějších koupališť ve volné přírodě a koupacích oblastí v celém kraji.

Patří mezi ně například přehrady, ať již jde o tu brněnskou a například její koupaliště Rokle, Rakovec, Kozí horka, Sokolské koupaliště a Osada, nebo Vranovskou přehradu či vodní nádrž Letovice. Ta se nachází na říčce Křetínce asi tři kilometry před jejím soutokem se Svitavou v Letovicích zhruba 45 kilometrů od Brna.

Fanoušci koupání ve volné přírodě si přijdou na své především za hranicemi jihomoravské metropole, bez starosti mohou zamířit například do Lulče, Vémyslic, ke Sloupskému koupadlu nebo k Rybníku Suchý nedaleko Boskovic.

Značnou pozornost a oblibu si v posledních letech získaly i biotopy. Ty jsou mezistupněm mezi tradičním bazénem a přírodním koupalištěm. Jejich základem je totiž koupání bez chemie a s ním spojený biologický způsob udržování čisté vody, za kterým stojí především vodní rostliny a přírodní ekosystémy. Kromě těch brněnských mohou plavci vyrazit například na přírodní biotopy Kovalovice, Oslavany, Bohuslavice na Hodonínsku či Bantice na Znojemsku.

Stálicí žebříčků oblíbenosti jsou vedle koupališť také aquaparky a wellness, ve kterých se zabaví celá rodina. Například v nejmodernějším a největším tuzemském aquaparku Aqualand Moravia, který se nachází zhruba 20 minut jízdy autem od Brna, čeká na návštěvníky nejen příjemné zchlazení, ale především mnoho venkovních i vnitřních atrakcí. Zatímco si mladší tu generace užije adrenalin,  její doprovod si zaslouženě odpočine v oáze nerušeného klidu denních lázní nebo na louce s odpočinkovými lehátky.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
První nákladní automobil pro svoz odpadu plně na elektrický pohon má Brno. Jde o Volvo FE Electric, patří městské společnosti SAKO Brno a do brněnských ulic vyjede v druhé polovině srpna.
17.08.2022 - 14:08
Závěrečná srpnová šňůra unikátních open-air divadelních představení na nádvořích moravských a českých zámků a hradů Strašidlo cantervillské se rozjede v úterý 16. srpna na Slezskoostravském hradě,...
16.08.2022 - 14:47
Čerstvě rozbitou lavičku míjeli o víkendu návštěvníci Schreberových zahrádek.
15.08.2022 - 05:25
Místo horníků a dělníků v automobilkách se „nejrizikovějším“ zaměstnáním za loňský rok stala práce ve zdravotnictví a sociální péči, alespoň podle počtu uznaných nemocí z povolání. Skladbu osob...
14.08.2022 - 11:23
Jeden ze tří brněnských eko domečků představuje návštěvníkům, jak by mohlo vypadat bydlení budoucnosti a zároveň slouží jako zábavná vzdělávací pomůcka. Střecha dřevěného domku je osazena zeleným...
13.08.2022 - 13:41
Batch, největší dávka klubové hudby v brněnské historii, propojí ve dnech 30. 9. - 1. 10. třináct klubů pestrým nadžánrovým hudebním programem za jednotné vstupné. Akci pořádá BACH - Brněnská...
12.08.2022 - 13:46
Komentáře