Reklama
reklama

Příští rok bude ve znamení oprav tratí

Rychlejší cestování, větší komfort a například i jízda nejdelším tramvajovým tunelem u nás. To vše přinesou cestujícím brněnskou hromadnou dopravou chystané novinky. Kterých lokalit se týkají?

Tramvaji až ke Kampusu
Denně sem míří hromadnou dopravou až 40 tisíc lidí, a právě jim by koncem roku 2022 měla cestování do oblasti Fakultní nemocnice Brno a Masarykovy univerzity ulehčit nová tramvajová trať. Linka číslo 8 je sem z centra města dopraví za pouhých 15 minut. Stavba nejdelšího tunelu pro tramvaje v tuzemsku v délce 619 metrů postupuje podle harmonogramu. „V tuto chvíli jsou téměř hotové oba portály tunelu, jak z ulice Netroufalky, tak z ulice Osové. Tunel je vyhlouben v celé své délce a za pomocí těžké techniky z něj dělníci vytěžili 170 tisíc tun zeminy,“ popsal radní města Brna pro dopravu Petr Kratochvíl. Před bohunickou nemocnicí jsou připraveny všechny podzemní sítě, veřejné osvětlení, točna trolejbusů, nové chodníky i přilehlé komunikace. Dopravní omezení, která jsou spojena se stavbou, by již Brňany podle DPMB potrápit neměly. Stále je ovšem uzavřena ulice Okrouhlá a částečné i parkoviště Vltavská, nepřístupné zůstává prozatím i Mikuláškovo náměstí včetně všech chodníků. Ty by však měly být chodcům do konce roku zpřístupněny. „Můžeme slíbit, že v letošním roce dojde k dokončení většiny hlučných a terénních prací na povrchu a práce se v příštím roce budou více soustředit dovnitř tunelu,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková. „Už letos na podzim začneme pokládat koleje a poté je napojovat na uzel Osová. Hlavním úkolem pak bude oživení celého systému,“ doplnil uvedl oblastní ředitel společnosti Metrostav, a.s. Zdeněk Mička.

Šaliny na Vídeňské pojedou rychleji
Stav trati na ulici Vídeňská v úseku zastávek Bohunická–Moravanské lány je již nevyhovující, trať je na mnoha místech poškozená a do lokality proto vyrazí dělníci. Pracovat by se tu mělo od června do září příštího roku. „Úprava trati bude spočívat ve výměně kolejového svršku i spodku, zejména v úseku od zastávky Bohunická po Moravanské lány, kde nově také vznikne hlavní sběrač pro odvedení vody z trativodů do kanalizace,“ sdělil radní pro investice David Grund. Město na rekonstrukci, jejímž cílem je především zvýšení komfortu cestujících a zkrácení jízdní doby, poskytne investiční dotaci ve výši 115 milionů korun.

Přes Mendlovo náměstí jinou cestou

Novinky se dočká i největší trolejbusová síť v České republice, a to konkrétně v lokalitě Mendlova náměstí, kudy povede zcela nová trolejbusová trať. „Ta bude ve směru od křižovatky na Hlinkách vedena nově do ulice Křížkovského pod mostem „Karakas“ a dále na Veletržní a jižní části Mendlova náměstí. Bude tedy nutné vybudovat nové trolejové vedení a napojit ho do Mendlova náměstí,“ pospala plány primátorka Markéta Vaňková. Pracovat by se tu mělo začít již během letošního listopadu, plány si vyžádají dotaci od města ve výši 30 milionů korun.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Velké vyřezávané marionety, loutky javajkového typu, originální maňásci ve spojení s herci na scéně, působivá scénografie využívající vitráže, zpěv tradičních koled i nových vánočních písní a...
07.12.2021 - 10:12
Rychlým skrčením mezi vozy zaparkované v Kuldově ulici zareagoval dnes kolem jedné hodiny ráno osmnáctiletý mladík na blížící se autohlídku městské policie.
06.12.2021 - 18:23
Koncem prosince to bude rok, co ve Fakultní nemocnici u sv. Anny začali zdravotníci očkovat proti nemoci COVID-19. První dávky byly podány přesně 27. prosince 2020, doteď jich celkem bylo zhruba 210...
06.12.2021 - 10:33
Značka Starobrno se rozhodla zpříjemnit pivařům v celé České republice letošní advent. Na trh proto posílá novinku – adventní speciál Červený ležák.
04.12.2021 - 09:37
V těchto dnech začíná v Brně praktická realizace projektu solární elektrárny na střechách brněnských domů. Prvních 88 fotovoltaických panelů nechává SAKO Brno instalovat na bytové komplexy Vojtova 7...
03.12.2021 - 08:57
Muzeum města Brna rozsvítí dnes 2.12. v 17 hodin na hradě Špilberku nejvyšší vánoční strom.
02.12.2021 - 09:33
Komentáře