Reklama
reklama

Open House Brno 2023 zacílí na ženy architektky

Šestý ročník festivalu Open House Brno nabídne nejširší veřejnosti prohlídky architektonicky cenných a zajímavých nepřístupných míst v jihomoravské metropoli o víkendu 13. a 14. května 2023. Cílem připravovaného ročníku je poukázat na často opomíjenou, přitom pro tvář staveb i města významnou ženskou architektonickou tvorbu. Na webu, Facebooku a Instagramu festivalu budou organizátoři postupně odhalovat zajímavosti o jednotlivých stavbách.

„O architektkách se v poslední době mluví hlavně v souvislosti s novou výstavbou, přitom ženy vdechly podobu a duši mnoha stavbám i v minulosti. Lidé okolo jejich děl denně procházejí a někdy ani odborníci nevědí, jak významný podíl na podobě Brna ženy mají. Při festivalových komentovaných prohlídkách chceme tento dluh splatit. Zájemcům ukážeme konkrétní architektonicky hodnotné realizace a stavby v Brně, za kterými stojí výrazné autorky, z nichž řada je profesně stále aktivní,“ přibližuje plány organizátorů kreativní ředitelka Lucie Pešl Šilerová ze spolku Kultura & Management.

Dramaturgie nového ročníku vychází z výsledků doktorandského výzkumného projektu „Architektky v jihomoravské architektuře 60.-80. let 20. století“ Šárky Bahounkové a Martiny Petříkové z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.

Součástí festivalu bude rozšířenější podoba výstavy Architektky 60-80 a jedním z cílů výstavy i festivalu je nahlédnout tvorbu v období socialismu v realitě dané doby, ale bez ideologického nádechu a optikou tehdy aktivních, často začínajících tvůrkyň.

V plánu je představit například interiéry Hotelu International Brno v Husově ulici, jejichž spoluautorkou je architektka Zdeňka Kopecká, Janáčkovo divadlo, jehož jeviště a hlediště navrhla Libuše Žáčková-Pokorová, nebo areál bývalých městských jatek, rekonstruovaný podle Barbory Jenčkové na areál Brněnských komunikací. Již tradičně se uskuteční i komentované prohlídky vnitrobloku Poříčí a Hopova od zahradní architektky Evy Wagnerové nebo areálu Spielberk od architektky Lenky Musilové a kolektivu.

„Vybrané stavby představují ukázku poválečných a současných veřejných budov s vysokou kvalitou architektonického zpracování, jež dokládá značnou erudovanost jejich autorek. Stavby jsme vybírali tak abychom návštěvníkům ukázali průřez ženskou tvorbou v oblasti moderní architektury ve městě Brně,“ říká Pešl Šilerová. Komentované prohlídky se zaměří nejen na samotné realizace, ale i na jejich autorky, z nichž některé jsou dosud málo známé. „Část staveb ženských autorek jsme v minulosti na festivalu už prezentovali, nově koncipované komentované prohlídky však návštěvníkům zprostředkují zcela jiný úhel pohledu. I to je jeden z důvodů, proč by měli na festival a do budov znovu vyrazit,“ naznačuje Pešl Šilerová.

Návštěvníci Open House Brno 2023 nepřijdou ani o osvědčené lokace, které každoročně lákají tisíce lidí, jako je třeba budova Českého rozhlasu, nebudou chybět ani novinky či programy pro děti. Podrobnější program budou pořadatelé postupně rozkrývat na webu www.openhousebrno.cz i sociálních sítích fb.com/openhousebrno a instagram.com /openhousebrno

I letos uvítají pořadatelé pomoc dobrovolníků, na kterých je celá nezisková akce postavena. Díky jejich práci a pomoci partnerů může program probíhat kompletně zdarma. Dobrovolníci se mohou hlásit na webu www.openhousebrno.cz. „Dobrovolnická práce při organizování festivalu nabízí možnost se seznámit nejen s architekturou, poznat nové přátele, podívat se na netradiční místa a v neposlední řadě udělat radost dalším lidem, našim návštěvníkům,“ dodává Šilerová. Díky nasazení 66 dobrovolníků zaznamenala při předchozím ročníku festivalová místa bezmála 22 tisíc návštěv.

OHB je členem sítě Open House Worldwide sdružující více než padesátku metropolí celého světa, pořádajících festivaly architektury pro veřejnost. Pořádané akce každoročně oslovují více než dva miliony lidí po celém světě. Brno je součástí této sítě od roku 2018.

TZ

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dopravní nehodu předávali strážníci k prošetření v pondělí v podvečer. Poblíž zastávky městské hromadné dopravy na brněnských Vinohradech dle svědka řidič kamionu při couvání přejel přívěsem přes...
07.06.2023 - 07:56
Od 5.června se do systému rezidentního parkování připojila oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.
06.06.2023 - 08:53
V sobotu nad ránem byl přistižen řidič motorového vozidla při řízení pod vlivem alkoholu. Hlídka řidiče zajistila v Kohoutovicích.
05.06.2023 - 08:36
Brněnský big band Cotatcha Orchestra oslaví 100 let od narození amerického trumpetisty Thada Jonese a 110 let od narození amerického jazzového klarinetisty Woodyho Hermana speciálním koncertem 5....
03.06.2023 - 10:38
Kardiologové z elektrofyziologické skupiny I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU provedli první přímý přenos ablačního výkonu pomocí technologie PFA se...
03.06.2023 - 09:15
Kolemjdoucí, strážníci, záchranáři i lékaři postupně pomohli téměř devadesátileté ženě, která ve středu upadla v severní části Brna na ulici. Ochotná svědkyně ženu zvedla, z blízkého rodinného domu...
02.06.2023 - 14:56
Komentáře