Reklama
reklama

Odstrojené vánoční stromky patří na sběrné středisko či vedle černé popelnice

Jako každoročně očekává SAKO Brno, že od černých popelnic sveze zhruba padesát tisíc vysloužilých vánočních stromků. Brňané by je měli pokládat vedle popelnic na směsný odpad nebo odevzdávat ve sběrných střediscích odpadu. Jejich další využití záleží právě od způsobu, jakým jsou stromky získány.

Odstrojený vánoční stromek patří ideálně na sběrné středisko nebo alespoň vedle černé popelnice. Stromky ze sběrných středisek odpadů jsou odváženy na kompostárnu, kde poslouží k výrobě kvalitního kompostu, stromky od černých popelnic se vozí do areálu SAKO Brno, kde se z nich vyrobí teplo a elektřina do brněnských domácností,“ připomíná Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno.  

Pokud nemají občané možnost odevzdat řádně odstrojený jehličnan na sběrném středisku, postačí jej jednoduše položit na zem vedle černé popelnice či kontejneru. Mohutnější dřeviny je vhodnější nařezat na přibližně metrové kusy, aby si s nimi mohlo poradit lisovací zařízení popelářského vozu a nepoškodilo se. Rovněž není třeba se snažit stromkem zaplnit kontejner, což by do příštího svozu omezovalo jeho užívání.

Apeluji na občany, aby nepotřebné vánoční stromky nedávali ke stanovištím barevných kontejnerů na tříděný odpad, protože vozy svážející tříděný odpad, nejsou k jejich sběru uzpůsobeny. Stejně tak nepatří k biopopelnicím, k podzemním kontejnerům či mimo bezprostřední okolí černých popelnic. Pouze stromky od černých popelnic mohou být odvezeny v rámci standardního svozového harmonogramu. Doporučujeme umístit je k černé popelnici v předvečer svozu, aby na ulici nezůstávaly příliš dlouho,“ zdůrazňuje Filip Leder. Lidé by neměli odkládat dosloužilé vánoční stromky volně na chodník, do parku, a z důvodu možného poranění zvěře o zapomenutý háček by je neměli nosit zpátky do lesa, či nechávat jinde v přírodě.

Kromě stromků se lidé po svátcích zbavují také nepotřebných či nevhodných vánočních dárků. Není nutné je vyhazovat do popelnice, když po Brně máme celkem sedm RE-Use pointů, kam lze nevhodné dárky odevzdávat. Výtěžek z jejich následného prodeje pak pomůže financovat údržbu a výsadbu květinových záhonů ve městě.

Zdroj: SAKO

Autor: 
redakce
Aktuálně
První nákladní automobil pro svoz odpadu plně na elektrický pohon má Brno. Jde o Volvo FE Electric, patří městské společnosti SAKO Brno a do brněnských ulic vyjede v druhé polovině srpna.
17.08.2022 - 14:08
Závěrečná srpnová šňůra unikátních open-air divadelních představení na nádvořích moravských a českých zámků a hradů Strašidlo cantervillské se rozjede v úterý 16. srpna na Slezskoostravském hradě,...
16.08.2022 - 14:47
Čerstvě rozbitou lavičku míjeli o víkendu návštěvníci Schreberových zahrádek.
15.08.2022 - 05:25
Místo horníků a dělníků v automobilkách se „nejrizikovějším“ zaměstnáním za loňský rok stala práce ve zdravotnictví a sociální péči, alespoň podle počtu uznaných nemocí z povolání. Skladbu osob...
14.08.2022 - 11:23
Jeden ze tří brněnských eko domečků představuje návštěvníkům, jak by mohlo vypadat bydlení budoucnosti a zároveň slouží jako zábavná vzdělávací pomůcka. Střecha dřevěného domku je osazena zeleným...
13.08.2022 - 13:41
Batch, největší dávka klubové hudby v brněnské historii, propojí ve dnech 30. 9. - 1. 10. třináct klubů pestrým nadžánrovým hudebním programem za jednotné vstupné. Akci pořádá BACH - Brněnská...
12.08.2022 - 13:46
Komentáře