Reklama
reklama

O víkendu se bude v Brně slavit úspěšná obrana města proti švédským vojskům v roce 1645. Zlatým hřebem bude odhalení nové sochy

Pátera Martina Středu, jezuitu, který sehrál klíčovou roli při obraně Brna před Švédy, připomene socha. Ta bude odhalena před kostelem Nanebevzetí Panny Marie v rámci festivalu Den Brna.

„Páter Martin Středa je bezesporu významnou osobností města Brna, a proto je namístě, že ho uctí a oslaví také projekt Sochy pro Brno. Termín dokončení a předání uměleckého díla pozdržela koronavirová pandemie, což nás dovedlo ke spojení jeho slavnostního odhalení se Dnem Brna, významnou městskou slavností, která letos připomíná 375 let od historických událostí,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Třetí srpnový víkend na Brňany čeká program, který připravuje TIC BRNO spolu s Biskupstvím brněnským a Společností 1645. „Městská slavnost kombinuje atraktivní podívanou na zbrojnoše v historických uniformách s duchovním rozměrem pontifikálních bohoslužeb a odkazem pátera Středy,“ vysvětlila Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO.

Díky pětici speciálních komentovaných prohlídek, které připravilo Biskupství brněnské, se zájemci projdou po vybraných kostelích. V sobotu se odehraje dvojice pontifikálních bohoslužeb, nejprve v jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie a večer i v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí. Připraven je i koncert vážné hudby v zahradách pod Petrovem.

Z bezpečnostních důvodů musela Společnost 1645 letos odložit oblíbenou rekonstrukci historické bitvy, slavnostní průvody vojáků s koňmi však i přes to vyrazí do centra města a položí připomínkový věnec na hrob městského velitele obrany Raduita de Souches v kostele sv. Jakuba.  

Sbědky tajemného obřadu při němž vznikne čarovná černá koule, která jediná dle pověsti může usmrtit švédského vojevůdce, se stanou návštěvníci Labyrintu pod Zelným trhem. TIC BRNO již tradičně připraví představení Černá koule pro Torstensona. 

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Nestandardní jízda řidiče nákladního automobilu mobilizovala v neděli večer kolemjdoucí, kteří tak upozornili na tísňovou linku brněnské policisty.
21.04.2021 - 09:46
Potřebu výtvarně se vyjádřit měli v noci na pondělí dva muži, kteří stříbrnou barvou posprejovali skleněnou výplň a obklad schodiště v podchodu u hlavního nádraží.
20.04.2021 - 08:23
Novou alej jabloní, hrušní a švestek včera vysadili energetici k podpoře zdravého životního prostředí v těsné blízkosti Jaderné elektrárny Dukovany. Samotné výsadby se ujal spolek JARO pro Dukovany...
18.04.2021 - 14:52
V zajetí městského ruchu se ve čtvrtek odpoledne ocitla kachna s několika mláďaty.
17.04.2021 - 14:52
Od včerejšího dne startuje proces vracení peněz za nevyužité vstupenky, které byly prodány na loňský ročník závodu série MotoGP v Brně na Masarykově okruhu. TIC BRNO zahájil přípravu vracení ihned po...
17.04.2021 - 12:50
Dvě poškozená auta našli ve středu odpoledne brněnští strážníci v Černých Polích po telefonátu svědků na linku 156.
16.04.2021 - 09:56
Komentáře