Reklama
reklama

O kolik se prodraží letní radovánky na jihu Moravy?

Vlna tropických veder, která Českou republiku rozehřála předposlední červnový víkend, připomněla, že léto je v plném proudu. Čemu věnují Češi při výběru, jak si užít nejteplejších měsíců, pozornost a změnily poslední dvě sezóny plné omezení jejich preference? Jak hluboko budou muset sáhnout do svých peněženek?

Koupání, zmrzlina a víkendy trávené mimo rozpařenou jihomoravskou metropoli. To vše k příjemně strávenému létu neodmyslitelně patří. Podniky, koupaliště i provozovatelé kempů na jihu Moravy jsou na své zákazníky připraveni. Ti však musí počítat s tím, že se celorepublikové zdražování promítlo i do odvětví zahrnujícího letní radovánky.

Koupání

Vyšší ceny energií i produktů se promítly také do ceníků vstupného do bazénů a koupališť. Zdražovalo se například v Biotopu Brno-jih, Blansku a Hodoníně, na stejných hodnotách naopak zůstaly ceny základních vstupenek do Aqualanadu Moravia. Někteří provozovatelé navíc v předchozích pandemických sezónách investovali do rekonstrukcí a vylepšení služeb, a i to se to promítlo do ceny vstupného.

Zmrzlina

Oblíbenou ledovou pochoutku si v létě odepře jen málokdo. „Jak se říká, sto lidí, sto chutí, a tak to také je, někdo preferuje klasické příchutě, jako je vanilka nebo čokoláda, někdo zase rád zkouší nové, netradiční chutě. Jelikož máme každý den jiné menu o 6 příchutích, tak se občas stává, že si zákazník nevybere právě proto, že není zrovna třeba vanilková. Je to o komunikaci, dáváme zmrzku i ochutnat a myslím, že se nám daří ostatní přesvědčit, že zmrzka je hravá a fantazii s kombinacemi se meze nekladou,“ popsala Kamila Zálešáková z oblíbené brněnské zmrzlinárny Ještě jednu. Dodala, že jednou z jejich nejprodávanějších příchutí je například krupicová kaše.

Netradiční příchutě mohou zákazníci ochutnat i ve Zmrzlinové kavárně v brněnské Líšni, kde každý den nabízí 50 druhů, narozdíl od Ještě jednu si tu však pochoutku sami nepřipravují. Pro ty, kdo rádi experimentují, je připravená například i čabajková, koprová nebo tvarůžková zmrzlina. Kopeček tu vyjde na 26 až 32 korun.

V Ještě jednu nedostanou zákazníci kopeček, ale porci. „Jednu vám našpachtlujeme za 48 korun. Pokud si dáte zmrzku do našeho řemeslného kornoutku, tak je to 63 korun,“ uvedla Kamila Zálešáková. „Letos jsme oproti loňskému roku mírně museli zdražit a čeká nás to znovu, cenu vždy uzpůsobujeme především použitým surovinám,“ dodala.

Ubytování

V romantickém údolí v blízkosti Vranovské přehrady v Národním parku Podyjí se nachází ubytování v barokním selském stavení Vítkův mlýn. Zdejší zvláštností je, že v pokojích zařízených v dobovém stylu není internet ani televize. „Naopak máme krb a ohniště,“ dodala s úsměvem Zdeňka Vítková. Oproti předcovidové době tu vyjde ubytování o 20 % dráž. Hosté sem jezdí především z ciziny, zatím však pozorují majitelé pokles zájmu o ubytování v řádu 20 %.

To, že zákazníci rezervují ubytování na léto daleko později, než tomu bylo před pandemií, zaregistrovali i v kempu Apollo v Lednici. „Vyčkávají jaká bude situace, zohledňují také stoupající ceny pohonných hmot,“ vysvětlila provozovatelka Lucie Lazová. Zájem eviduje spíše o kratší, tří až čtyřdenní, pobyty. „Volná místa v chatkách na léto ještě máme, jezdí k nám také velké množství karavanů, na ty ale nebereme rezervace, proto nelze nikdy odhadnout jejich počet. U karavanistů záleží především na předpovědi počasí,“ doplnila.

I zde vyjde letos ubytování dráž. „Na energiích máme zálohy o 100 % dražší než loni. Ubytovací služby jsme plošně zdražovali o 20 %, to se týká také například cen v bufetu,“ doplnila Lazová. Ceny chatek se čtyřmi postelemi se tu pohybují od 1100 do 2200 korun za noc, karavany včetně osob vyjdou na 650 korun za noc a stany na 250 korun.

Podobná je situace i v kempu Merkur v Pasohlávkách. „Ubytování jsme zdražili zhruba o 10 %, vstupné do kempu v letní sezóně zůstává na úrovni loňského roku,“ sdělila Lenka Andrlíková z marketingu společnosti Pasohlávská rekreační.

Kemp je letos otevřený od 8. dubna až do konce října. V prvních měsících je kapacita zdejších pevných lůžek v apartmánech, bungalovech a chatkách naplněna především o víkendech, přes týden je obsazují hlavně školy a firemní akce.

„Přes hlavní sezónu máme kapacitu pevných lůžek již naplněnou a očekáváme hosty na volnou plochu v podobě karavanů a stanů. Vzhledem k tomu, že disponujeme volnou plochou přes 40 hektarů, jistě si kempaři místo najdou,“ doplnila Andrlíková. Na léto tu plánují kulturní akce, v provozu je pumptracková dráha a v chatkové oblasti nové hřiště pro děti.

 

 

 

 

  

 

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
První nákladní automobil pro svoz odpadu plně na elektrický pohon má Brno. Jde o Volvo FE Electric, patří městské společnosti SAKO Brno a do brněnských ulic vyjede v druhé polovině srpna.
17.08.2022 - 14:08
Závěrečná srpnová šňůra unikátních open-air divadelních představení na nádvořích moravských a českých zámků a hradů Strašidlo cantervillské se rozjede v úterý 16. srpna na Slezskoostravském hradě,...
16.08.2022 - 14:47
Čerstvě rozbitou lavičku míjeli o víkendu návštěvníci Schreberových zahrádek.
15.08.2022 - 05:25
Místo horníků a dělníků v automobilkách se „nejrizikovějším“ zaměstnáním za loňský rok stala práce ve zdravotnictví a sociální péči, alespoň podle počtu uznaných nemocí z povolání. Skladbu osob...
14.08.2022 - 11:23
Jeden ze tří brněnských eko domečků představuje návštěvníkům, jak by mohlo vypadat bydlení budoucnosti a zároveň slouží jako zábavná vzdělávací pomůcka. Střecha dřevěného domku je osazena zeleným...
13.08.2022 - 13:41
Batch, největší dávka klubové hudby v brněnské historii, propojí ve dnech 30. 9. - 1. 10. třináct klubů pestrým nadžánrovým hudebním programem za jednotné vstupné. Akci pořádá BACH - Brněnská...
12.08.2022 - 13:46
Komentáře