Nedostatek financí na vlastní bydlení? Řešením může být družstevní byt
Model družstevního bydlení je ideální pro ty, kteří nemají přístup k tradičním hypotékám, a otevírá dveře k vlastnímu bydlení širšímu spektru zájemců, zejména těm s nepravidelnými příjmy nebo občanům, kteří například z důvodu věku nedosáhnou na hypotéku.
Financování je totiž možné formou nájmu, což je méně náročné na počáteční investici a poskytuje to větší finanční flexibilitu.
V praxi to obecně funguje tak, že družstevník zaplatí jednorázový členský vklad ve výši zhruba čtvrtiny ceny nemovitosti, na kterou si může vzít úvěr, a zbytek ceny splácí v rámci měsíčního nájmu. Za byt v ceně 6 milionů korun tak jednorázově uhradí například jen 1,5 milionu korun.
„Tento typ bydlení navíc poskytuje stabilitu v podobě pevných splátek nájemného, které jsou ve srovnání s tržním nájmem fixní a mění se pouze v závislosti na výši úrokové sazby banky, kterou je družstvo financováno. Předvídatelnost nákladů tak zajišťuje větší finanční jistotu pro dlouhodobé plánování,“ doplnil Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.
Zájem o družstevní bydlení se nevyhýbá ani Brnu. V rámci první etapy rozsáhlého projektu Čtvrť Pod Hády v brněnské městské části Maloměřice a Obřany proto odstartovala prodej bytů určených pro družstevní bydlení Realitní skupina Trikaya.
„Celkem máme v rámci první etapy k prodeji 57 družstevních bytů,“ upřesnil Dalibor Lamka. Ty začínají na ceně 3,5 milionu korun a zájemci si mohou vybírat z dispozic od 1+kk po 3+kk.
Výstavbu tří domů s družstevními byty pro mladé plánuje i vedení města Brna. K získání územního rozhodnutí směřuje v Přízřenicích při ulici Moravanské. Podle architektonického návrhu, který zpracovali Pelčák a partner architekti, má v lokalitě vzniknout 323 bytových jednotek s dispozicemi 1+kk, 2+kk, 3+kk, 4+kk, dále 3 kanceláře pro bytové družstvo a menší komerční prostor.
Plány je nutné zkoordinovat s dalšími investičními záměry města, přesný harmonogram proto ještě není známý. „Počítáme s horizontem kolem roku 2028. V souvislosti s plánovaným nárůstem mladé populace bude třeba také postavit mateřskou školu. I to je řešeno jako samostatná investice z úrovně města,“ doplnila náměstkyně pro bydlení Karin Podivinská.