Reklama
reklama

Na zahrádce restaurace Divadla na Orlí bude k vidění vernisáž Remember Brundibár z ghetta

V neděli 13. června v 17 hodin se uskuteční v prostorách kryté zahrádky restaurace Divadla na Orlí vernisáž výstavy Remember Brundibár z ghetta.

Výstava představí fotografie Ludvíka Gryma dokumentující projekt Brundibár z ghetta, jehož hlavním cílem bylo poskytnout dětem z vyloučené lokality podnětnou volnočasovou aktivitu. Pod vedením špičkových profesionálních umělců (operní režisérky Lindy Keprtové a operního pěvce Josefa Škarky a dalších) měly děti ze škol v brněnském Bronxu příležitost projít kompletním procesem přípravy operního představení, od výběru účinkujících, přes intenzivní zkoušení až po zážitek uvedení premiéry.

Premiéra představení v Divadle na Orlí se v červnu 2015 stala v Brně malou událostí. Upozornila na potenciál sociálně znevýhodněných dětí a zároveň výběrem inscenovaného díla – terezínské dětské opery Brundibár – připomněla tragické důsledky rasové diskriminace ve Druhé říši. Představení Brundibár se už stalo legendou; na památku dětí, které v něm v Terezíně účinkovaly, je uváděno po celém světě. Brněnská inscenace však toto memento unikátním způsobem aktualizovala a jeho apel zesílila prostřednictvím angažování malých umělců z vyloučené lokality.

Fotograf Ludvík Grym na působivých snímcích zachytil nejen proces vzniku Brundibára z ghetta, ale i navazující práci s dětmi, jejímž výsledkem bylo představení Requiem pro člověka v listopadu 2016. Na vernisáži vystoupí zakladatel celého projektu, operní pěvec Josef Škarka, a dva z původních účinkujících, představitelé hlavních rolí, Milan Balog, nyní již úspěšný student konzervatoře, a jeho bratr František.

Výstava potrvá do konce srpna 2021 a bude volně přístupná.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dva muže, kteří údajně rybařili tam, kde to není povoleno, zpozoroval v neděli odpoledne náhodný svědek u Rakovecké zátoky.
15.06.2021 - 20:35
Šedesátka dnes v podstatě není žádný věk a lidé, které označujeme jako seniory, jsou mnohem aktivnější, než tomu bylo v minulosti. Současným trendem pak je, že se chtějí cíleně věnovat pohybu, aby...
15.06.2021 - 10:38
Od 14. června začíná platit regulace vjezdů v osmi vnitroblocích v městské části Brno-střed. Požadavek na úpravu vznesla městská část na základě požadavků jejich obyvatel.
14.06.2021 - 17:51
Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně vychází vstříc zájemcům o preventivní neinvazivní „žvýkací“ PCR testy a otevřela pro ně další testovací místo ve svém areálu. Testování je určeno pouze pro...
14.06.2021 - 17:23
Dopravní podnik města Brna s cestujícími komunikuje pomocí dalšího informačního kanálu. Jako první dopravce v republice začne využívat službu Mobilní Rozhlas, která slouží pro jednodušší komunikaci...
13.06.2021 - 07:08
V úterý odpoledne se na linku 156 ozvala rozrušená žena a uvedla, že z okna řečkovického domu vidí hořící strom.
11.06.2021 - 08:32
Komentáře