Reklama
reklama

Na zahrádce restaurace Divadla na Orlí bude k vidění vernisáž Remember Brundibár z ghetta

V neděli 13. června v 17 hodin se uskuteční v prostorách kryté zahrádky restaurace Divadla na Orlí vernisáž výstavy Remember Brundibár z ghetta.

Výstava představí fotografie Ludvíka Gryma dokumentující projekt Brundibár z ghetta, jehož hlavním cílem bylo poskytnout dětem z vyloučené lokality podnětnou volnočasovou aktivitu. Pod vedením špičkových profesionálních umělců (operní režisérky Lindy Keprtové a operního pěvce Josefa Škarky a dalších) měly děti ze škol v brněnském Bronxu příležitost projít kompletním procesem přípravy operního představení, od výběru účinkujících, přes intenzivní zkoušení až po zážitek uvedení premiéry.

Premiéra představení v Divadle na Orlí se v červnu 2015 stala v Brně malou událostí. Upozornila na potenciál sociálně znevýhodněných dětí a zároveň výběrem inscenovaného díla – terezínské dětské opery Brundibár – připomněla tragické důsledky rasové diskriminace ve Druhé říši. Představení Brundibár se už stalo legendou; na památku dětí, které v něm v Terezíně účinkovaly, je uváděno po celém světě. Brněnská inscenace však toto memento unikátním způsobem aktualizovala a jeho apel zesílila prostřednictvím angažování malých umělců z vyloučené lokality.

Fotograf Ludvík Grym na působivých snímcích zachytil nejen proces vzniku Brundibára z ghetta, ale i navazující práci s dětmi, jejímž výsledkem bylo představení Requiem pro člověka v listopadu 2016. Na vernisáži vystoupí zakladatel celého projektu, operní pěvec Josef Škarka, a dva z původních účinkujících, představitelé hlavních rolí, Milan Balog, nyní již úspěšný student konzervatoře, a jeho bratr František.

Výstava potrvá do konce srpna 2021 a bude volně přístupná.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
V noci na pondělí přemohla únava osmadvacetiletého mladíka v brněnském parku nad ulicí Bašty.
21.09.2021 - 13:39
21. září si připomínáme Mezinárodní den Alzheimerovy nemoci. Tohle degenerativní onemocnění mozku se obvykle začíná projevovat po pětašedesátém roku života, postihuje ale i mladší ročníky. Centrum...
20.09.2021 - 19:25
Fembot   Foto: Michal Večeřa
Nový průzkum zahrnující 1200 účastníků odhaluje některé zajímavé myšlenky o robotech včetně toho, jak by mohla vypadat budoucnost lidského sexu.
20.09.2021 - 13:00
S nožem v ruce prý v pátek odpoledne před obličeji několika dětí šermoval neznámý muž nedaleko Kovářské ulice.
20.09.2021 - 10:36
Divadlo Radost otevírá svou divadelní loď těm nejmenším divákům – a to dětem do tří let a jejich pra/rodičům. V bývalém Muzeu loutek se tak hraje po dlouhé odmlce první představení pro nejmenší, a to...
18.09.2021 - 08:20
Opilého řidiče zadržel ve středu odpoledne kolemjdoucí na Konečného náměstí.
17.09.2021 - 18:47
Komentáře