Reklama
reklama

Moravský kras nenabízí pouze jeskyně. Návštěvníkům se o víkendu otevřelo křtinské arboretum

Poslední květnovou sobotu mohli návštěvníci letos poprvé zavítat do křtinského arboreta. To se jim zpřístupnilo s měsíčním zpožděním. Lidé se letos naopak nepodívají do arboreta v Řícmanicích, které silně zasáhla kůrovcová kalamita.

Arboretum Mendelovy univerzity v Brně se nachází poblíž Křtin na Blanensku zhruba 16 kilometrů severovýchodně od centra jihomoravské metropole. Ojedinělá sbírka dřevin se rozkládá na ploše 23 hektarů a je jednou z největších v České republice.

„Moravský kras nejsou jenom jeskyně, ale i krásné lesy. V arboretu máme více než 1000 druhů dřevin a jsou mezi nimi skutečné zelené poklady," popsala Zuzana Daníčková ze Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny.

Návštěvníci tu mohou vyrazit na dvě trasy. Ta s názvem Dotek umění je vhodná i pro kočárky a osoby na invalidním vozíku s doprovodem. Unikátní jsou i zdejší rašeliniště, vřesoviště a venkovní výukový amfiteátr.

Na milovníky přírody toho však v křtinském arboretu čeká mnohem více. „Mohou objevovat obojživelné stromy, nahlédnout do Sibiře nebo prozkoumat dinosauří dřevo. Komu vyhládne, může posvačit na naší piknikové louce nebo navštívit restauraci Zámku ve Křtinách a ochutnat třeba vyhlášenou zvěřinu z okolních lesů," doplnila Daníčková.

Arboretum Křtiny je až do 17. října návštěvníkům přístupné během všech víkendů. Třetí říjnovou sobotu tu navíc proběhnou podzimní dny otevřených dveří. Ty jarní museli lesníci zrušit kvůli situaci kolem koronaviru.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
V noci na pondělí přemohla únava osmadvacetiletého mladíka v brněnském parku nad ulicí Bašty.
21.09.2021 - 13:39
21. září si připomínáme Mezinárodní den Alzheimerovy nemoci. Tohle degenerativní onemocnění mozku se obvykle začíná projevovat po pětašedesátém roku života, postihuje ale i mladší ročníky. Centrum...
20.09.2021 - 19:25
Fembot   Foto: Michal Večeřa
Nový průzkum zahrnující 1200 účastníků odhaluje některé zajímavé myšlenky o robotech včetně toho, jak by mohla vypadat budoucnost lidského sexu.
20.09.2021 - 13:00
S nožem v ruce prý v pátek odpoledne před obličeji několika dětí šermoval neznámý muž nedaleko Kovářské ulice.
20.09.2021 - 10:36
Divadlo Radost otevírá svou divadelní loď těm nejmenším divákům – a to dětem do tří let a jejich pra/rodičům. V bývalém Muzeu loutek se tak hraje po dlouhé odmlce první představení pro nejmenší, a to...
18.09.2021 - 08:20
Opilého řidiče zadržel ve středu odpoledne kolemjdoucí na Konečného náměstí.
17.09.2021 - 18:47
Komentáře