Reklama
reklama

Mladí designéři vystavují již po dvaadvacáté své diplomové práce v Technickém muzeu v Brně

iD 24 – je název 22. výstavy diplomových prací absolventů V. ročníku Odboru průmyslového designu Ústavu konstruování Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně (OPD ÚK FSI VUT v Brně).

Komorní výstavu iD 24 mohou poprvé vidět návštěvníci Technického muzeua v Brně (TMB) ve středu 26. června 2024. Designérské diplomové projekty jsou prezentovány prostřednictvím posterů zobrazujících vizualizace navržených výrobků, dále designérskými modely produktů a rovněž ukázkami 3D animací. Výstavu je možné si prohlédnout do 8. září 2024 v TMB, Purkyňova 105, v Brně – Králově Poli.

„Od roku 2004, kdy se v Technickém muzeu v Brně poprvé výstava diplomových prací uskutečnila, hostíme v našich výstavních prostorách mladé designéry již po dvaadvacáté,“ uvádí náměstek ředitele TMB pro Odbor vědy a techniky Mgr. Josef Večeřa. „Tyto, již tradiční výstavy, jsou dokladem úspěšné a tvůrčí spolupráce dvou významných technicky orientovaných brněnských institucí. TMB archivuje, konzervuje a představuje veřejnosti historické technické artefakty, zatímco mladí designéři navrhují vzhled a funkčnost budoucích produktů. Návštěvníci našeho muzea mohou tak prostřednictvím výstavy iD 24 vnímat vývoj průmyslového designu.“

Designérské diplomové projekty představuje letos 13 diplomantů oboru Průmyslový design ve strojírenství FSI VUT v Brně. Profil studia, které tito studenti v roce 2023/2024 absolvovali, je zaměřen na komplexní navrhování designu produktů různého typu – od nástrojů, nářadí, drobných předmětů a domácích přístrojů přes dopravní, stavební, zemědělskou, lékařskou a další techniku až po obráběcí stroje, energetická zařízení i větší výrobní jednotky.

Návštěvníci výstavy iD 24 tak mohou letos obdivovat například práce Natálie Bališové – Design herního kokpitu, Viktora Novotného – Design soběstačného obytného modulu do pouštních oblastí, Markéty Šrůtkové – Design odběrového centra, Petra Šnajdra – Design plavidla pro sběr oceánského odpadu či Design mobilního rentgenu od Kateřiny Kiliánové. Nesporně zaujmou i práce jako je Design horkovzdušné pražičky kávových zrn od Anny Shemetové nebo Design závěsné tramvaje pro město Brno navržený Kateřinou Gálovou.

Loni uplynulo 30 let od započetí řádné výuky akreditovaného oboru Průmyslový design na ÚK FSI VUT v Brně. Od roku 1997 absolvovalo magisterský obor „Průmyslový design ve strojírenství / Industrial design“ již přes 400 studentů a v současnosti studuje tento obor v bakalářském a navazujícím magisterském studiu kolem 80 studentů.

Studenti průmyslového designu získali již více než 130 významných ocenění, cen a finálových umístění v prestižních českých i mezinárodních soutěžích jako např. NCSD – Národní cena za studentský design, Best in Design, Mezinárodní bienále studentského designu Design.S, C-IDEA Design Award, Electrolux Design Laboratory Londýn, MID Design Intel, Canon Design, Roca.

Zdroj: TMB

Autor: 
redakce
Aktuálně
Jezdíte po Brně na kole? Zajímá vás rozvoj tras, stezek a všeho, co se městské cyklistiky týká? Odpověděli jste alespoň jednou ano? Tak přesně pro vás je tu Brněnský cyklomejdan! Koná se už tento...
18.07.2024 - 13:13
Hlídkám městské policie se podařilo začátkem prázdnin dopadnout tři muže podezřelé z fyzického napadení. Velkou měrou k tomu přispěl strážník sledující kamery na služebně v centrální části města.
17.07.2024 - 09:23
Stále více českých domácností řeší horké letní teploty pořízením klimatizace. Jedná se o často nejefektivnější řešení, ale může také znamenat významný nárůst spotřeby elektřiny. Jak tedy vybrat...
15.07.2024 - 10:07
Rezidentní parkování se rozšíří o další lokalitu. Modré zóny nově budou platit v oblasti 10-02 Oblá. Nová oblast spadá do návštěvnické zóny C.
12.07.2024 - 11:40
Ptačí oblast Střední nádrže Vodního díla Nové Mlýny má nové obyvatele. Trojice buvolů domácích tu pomůže s udržováním pestré mozaiky mokřadní vegetace. Odborníci z Masarykovy univerzity je do...
12.07.2024 - 07:22
Světový jazz rozezní park na Moravském náměstí, kde odstartuje hudební festival Bohemia JazzFest. Divákům zahrají 15. a 16. července zdarma interpreti z celého světa. Kulturní akce se koná i díky...
11.07.2024 - 11:22
Komentáře