Reklama
reklama

Mirai Navrátil: Recept na hit neexistuje

Kapela Mirai stoupá strmě vzhůru. Vznikla teprve v roce 2014, ale už teď je jednou z nejoblíbenějších v Česku. Jestli alespoň občas posloucháte rádio, refrén jejich nejznámější písničky vám pravděpodobně neunikl: „Když nemůžeš, přidej víc, zakřič prostě z plných plic, že slovo nejde – neexistuje.“ O úspěchu kapely svědčí také vyprodaná tour, na kterou se nyní chystají členové kapely bubeník Šimon Bílý, baskytarista Michal Stulík, kytarista Tomáš Javůrek, a v neposlední řadě i zpěvák a frontman kapely Mirai Navrátil, se kterým jsme si povídali. „To, kam nás fanoušci za pět let dostali, je úlet,“ popisuje Mirai.

Na konci září vám vyšlo druhé album. Písnička Øtchi už se stihla stát hitem. Kolik takových „hitových“ písniček na desce ještě je?

To ukáže čas. Já doufám, že kromě Hometownu ještě alespoň dvě další písničky. Myslím si, že by jich mohlo být i více, ale hodně záleží, ze které uděláte singl, a které dáte ten mediální prostor. Obecně těžko předjímat. Například se nám do Youtube trendů dostala píseň I přes to všechno, která nemá ani klip.

Dá se podle vás dopředu alespoň trochu odhadnout, jestli se písnička bude líbit hodně lidem, nebo ji například rovnou píšete s tím, že tahle hitem asi nebude.

Dnešní doba je strašně rychlá a v muzice nemá hranice, takže samozřejmě dáváte na svou intuici, ale bez záruky.

Hned vaše první album bylo velmi úspěšné. Písnička Když nemůžeš, tak přidej byla na žebříčku hitparád dlouhou dobu. Doteď ji v rádiích slyšíme denně. Úspěšné jsou také Anděl nebo Chci tančit. Vypadá to, že máte zkrátka odhad na to, co se lidem bude líbit. Jaký je ten váš recept na úspěšnou písničku?

Bohužel žádný. Snažit se napsat dobrý song je jediný recept. Všechno další je s otazníkem a nejisté. Možná by mohl zafungovat jasný refrén s přímočarým sdělením, možná jednoduchý slogan. Důležitá je autenticita a uvěřitelnost celkového projevu. Nálada ve společnosti se neustále mění a s ní i hudební trendy.

Písničky si skládáte sami. Máte nějaký hudební vzor nebo inspiraci?

Baví nás strašná spousta muziky. Nejsme vyhranění. Od českého muzikanta Davida Stypky po amerického rappera Post Malona.

S úspěchem přichází i možný tlak. Nebáli jste se, že druhé album nebude tolik populární?

Zatím jedeme na pozitivní vlně. Neskličovalo nás to v tvorbě, ale je jasné, že to člověka napadne. Každopádně máme z druhé desky radost a vypadá to, že to tak mají i lidé. Je mezi nejprodávanějšími už teď před tour.

První album se jmenovalo Konnichiwa, což v překladu z japonštiny znamená dobrý den. Druhé album dostalo název Arigato, což znamená děkuji. Za co děkujete?

Za to, kam nás fanoušci za těch posledních a vlastně i prvních pět let dostali. Je to úlet.

Oba názvy jsou v japonštině. Nenapadlo vás někdy nahrát celou písničku japonsky?

Napadlo nás to už na začátku. Říkali jsme si, že pár songů přeložíme a vydáme v Japonsku, ale v době, kdy jsme byli na startovní čáře i u nás, to nebylo moc téma.

Pro čtenáře, kteří nevědí, musíme zmínit, že jste z poloviny japonského původu. Má to na kapelu ještě jiný vliv, než jsou názvy písniček?

Natáčeli jsme v Japonsku klip k písni Pojď zapomenem a používáme japonské názvy desek. Dále nějak vyloženě silněji k Japonsku neinklinujeme. Prostě se mi líbí to spojení skrz mou rodinu a taky japonská kultura nabízí spoustu krásných myšlenek. Třeba na desce Arigató jsme si propůjčili myšlenku japonského „kintsugi“. To ilustrují ty zlaté žíly na obalu desky. Jsou to praskliny nebo spoje po slepení střepů rýžové misky. Dáváte najevo vděk, vdechujete věcem, které máte rádi, nový život. Zároveň vzniká něco, co má vyšší hodnotu než původní věc, a vlastně hledáte krásu v nedokonalosti. Prostě co vás nezabije, to vás posílí.

Tento měsíc vám začíná tour. Fanoušci se vás dočkají také v Brně. Všimla jsem si, že lístky na všechny tři velké koncerty jsou už vyprodané. To je u vás běžné?

Lístky jsou vyprodané na všechny koncerty kromě Bratislavy. Tam jsme se pro koncert rozhodli později a zároveň ještě nejsme na Slovensku zdaleka tak populární jako u nás. Je to krásné. Nějaký čas zpátky se nám zdaleka ani nesnilo o tom, že vyprodáme skoro deset tisíc lístků dva měsíce před začátkem tour.

Kromě Prahy, Brna a Ostravy hrajete i v malé obci Herálec u Žďáru nad Sázavou. To mě celkem zaujalo. Proč zrovna tam?

Chtěli jsme se někde rozehrát. On první koncert na tour je vždycky plný veselých příhod. Ale v tom je rozhodně unikátní. Není to žádná generálka. Jen je první a nechtěli jsme začínat Prahou.

To chápu. Málokdo asi ví, že jste vystudoval práva, a dokonce v Brně. Jaké to bylo období?

Krásné. Plné mejdanů a intenzivního dohánění všeho ve zkouškovém období. :-)

Proč jste si tenkrát vybral Brno?

Šli tam mí nejlepší kamarádi a zároveň byla tehdy podle žebříčku právnická fakulta na Masarykově univerzitě top u nás. Ale to se neustále mění a řekl bych, že ty žebříčky nemají beztak moc relevanci.

Jestli dobře počítám, kapela vznikla v době, kdy jste v Brně studoval. Brněnská kapela ale nejste, že ne?

My jsme kapela z Frýdku, Nového Jičína a Havířova. To by kluci patrioti těžce nesli. Každý dělal něco, ale v Brně jsem byl jen já. Prožil jsem tam fakt fajn období, takže já osobně bych se za trochu brněnskou kapelu neurazil. :-)

Poslední koncert máte naplánovaný na prosinec. Co chystáte v roce 2020? Bude to třetí deska?

Na jaře 2020 se něco chystá. Zatím ale nic neprozradím. A v průběhu roku budeme postupně sázet klipy k písním z nové desky. Třetí deska bude nejdříve v roce 2021.

Ať se vám daří a děkuji za rozhovor!

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Na travnatém středovém pásu v ulici Petra Křivky uvízla v sobotu dopoledne dodávka rozvážkové služby.
25.01.2021 - 07:30
Velkokapacitní očkovací místo ve Znojmě bude jen jedno a bude ve sportovní hale na Dvořákově ulici. Shodl se na tom Jihomoravský kraj jako zřizovatel očkovacího centra, Nemocnice Znojmo jako jeho...
22.01.2021 - 15:41
V únoru proběhne již devátý ročník tradiční kampaně, která pomáhá široké veřejnosti prověřit její vztah k alkoholu a změnit zaběhlé návyky. Loňského ročníku se podle průzkumů zúčastnilo až 9 %...
22.01.2021 - 10:49
Ani série chladnějších dnů příliš nevylepšila situaci na zamrzajících vodních plochách v Brně.
21.01.2021 - 07:49
Ve spolupráci s praktickými lékaři začalo očkování seniorů 80+.
20.01.2021 - 14:49
Křikem a sprškou nadávek na sebe v pátek navečer upozornila pětice dívek na Mendlově náměstí po vystoupení z tramvaje číslo jedna.
19.01.2021 - 09:16
Komentáře