Reklama
reklama

Martin Hofmann: Načítání knih je masakr!

Film „Prvok, Šampón, Tečka a Karel“ podle stejnojmenného knižního hitu Patrika Hartla bude mít v českých kinech velmi očekávanou premiéru 29. července 2021. V hlavních rolích čtyř kamarádů se představí oblíbení herci: Martin Pechlát jako Prvok, David Švehlík jako Šampón, Hynek Čermák bude Tečka a Karel ponese tvář Martina Hofmanna. Jejich ženské protějšky hrají Daniela Kolářová, Kristýna Boková, Jana Kolesárová, Petra Polnišová nebo Bára Poláková. Patrik Hartl jako autor předlohy snímek natočil jako režisér, k filmové podobě napsal i scénář.

V příběhu Prvoka, Šampóna, Tečky a Karla si čtyři kamarádi ve středním věku přiznají, že nežijí tak, jak si představovali. A rozhodnou se vyřešit svou krizi provokativní hrou s téměř nesplnitelnými úkoly. Jak čtyřicátník zjistí, jestli je opravdovej chlap? Jak zabrání korozi svých ideálů, rozplynutí snů a scvrkávání varlat? Prvok, Šampón, Tečka a Karel se pokusí najít v sobě odvahu udělat pořádnou kravinu jako zamlada. Nebo aspoň odvahu za všech okolností říkat to, co si opravdu myslí. Kdo splní úkol, není sráč ...

Uvedení filmu doprovází vydání audioknihy Prvok, Šampón, Tečka a Karel, kterou namluvil Martin Hofmann a v těchto dnech vydal Supraphon na CD i v digitálních formátech. Martin Hofmann se tak docela brzy od natáčení filmu k příběhu v nahrávacím studiu vrátil. A jaké to bylo, jsme si s ním povídali jen pár dní před vydáním audioknihy a konečně i před několikrát odkládanému premiérovému uvedení filmu do kin. 

Martine, proč jsou podle vás knihy Patrika Hartla tak úspěšné?

Úspěch Patrikových knih zřejmě souvisí s Patrikem samotným. Kdyby někdo dokázal přesně říct, proč je která kniha úspěšná, definovat to, rozklíčovat a vyvodit z toho „mustr na úspěch“, byli bychom patrně svědky festivalu úspěšných knih. Něco si o tom myslím, ale nechám si to pro sebe. V úspěchu knihy je cosi neuchopitelného, nevypočitatelného. Na každý pád lze říct, že Patrik je velmi oblíbená osobnost, on je bez přehánění řadou čtenářů, resp. čtenářek milován. Já to chápu, mám to s ním stejně. Jistě, musí umět dobře psát, a to on umí.

V nahrávacím studiu jste se docela brzy od natočení filmu k jeho příběhu vrátil. Jaké to bylo?

Při načítání audioknihy jsem si uvědomil, kolik věcí z knihy muselo být obětováno. Film by prostě neměl mít šest hodin, ale musím se přiznat, že jsem si občas říkal: „Sakra, škoda, že se tam ještě nevešlo tohle!“ No, nevešlo. Ale je třeba na to přistoupit, jsou to prostě dvě různé disciplíny. Ten scénář je svižnější a filmu to prospívá. A občas se od knižní předlohy odkloní. Nicméně se určitě nestalo, že by se s vaničkou vylilo i dítě.

Jak obtížnou hereckou disciplínou audioknihy jsou?

Načítání knih je celkem masakr. Mnoho času na přípravu, mnoho hodin ve studiu. Je to náročné na koncentraci, momentální kondici hlavy a mluvidel. Snažil jsem se přijít na to, kdy je dobré dělat přípravu, jak dlouho před samotným načítáním, jakou energii ve studiu potřebuju a jakou ne, jak vydržet čilý, konkrétní, jak neprosazovat sebe jako interpreta před tou knihou samotnou. Vědět, kdy začínám odpadat, přiznat si, že dnes mám slabší den. A nepolevovat. Dalo mi to docela zabrat, tak doufám, že ten výsledek bude v pořádku. A samozřejmě bylo příjemnější, že už jsem po filmu měl před očima konkrétní živé lidi. Martina, Davida, Hynka a ostatní. Někdy to bylo zábavné dělat jakoby Čermáka v podání Hofmanna. Snad jsem klukům moc neublížil. Pokud ano, nebyl to můj záměr! :-)

Na CD je jako bonus chytlavá písnička Dobrá zpráva, kterou pro film nazpívali Vojtěch Dyk, Matěj Ruppert, Dan Bárta a Vladimir 518. Co jí říkáte?

Ta píseň se mi líbí! Bude to „banger“! A je skvělé, že ji Roman Holý po zhlédnutí filmu měl chuť udělat. A ještě s těmi bombéry! Ruppert, Bárta, Dyk a Vladimír 518. To je docela hustý kombo!

Co si myslíte o tom, že se v posledních letech staly audioknihy takovým fenoménem?

Audioknihy poslouchám, mám rád, jak udělal Tomáš Karger Brownovu Šifru například. A třeba rozhlasové zpracování Monte Christa z roku 1967 s Radovanem Lukavským je moje srdcovka. Kodaň s Věrou Galatíkovou, Ladislavem Frejem a Borisem Rösnerem. Den opričníka v podání Bořka Navrátila. Lidský faktor s Hanou Maciuchovou a Jiřím Adamírou. Pak Rudolf Hrušínský, Miloš Kopecký, Vladimír Dlouhý, Jan Vlasák. Těch skvělých je celá řada. Mám zkrátka naposlouchanou tu první ligu, takže se mi do téhle práce nešlo úplně s lehkým srdcem. :-) No a v kalhotách jsem ho taky neměl. Prostě je to venku, udělal jsem to, jak jsem udělal, moc děkuju režisérce Natálii Deákové a líp jsem to neuměl.

3 OTÁZKY PRO PATRIKA HARTLA

Patrik Hartl.                                      Foto © Martin Kubica

Patriku, již jste audioknihu slyšel?

Slyšel jsem Martina Hofmanna v nahrávacím studiu. Četl famózně. Smál jsem se. To byla velká radost!

V rámci audioknihy je jako bonus filmová písnička „Dobrá zpráva“, kterou nazpívali Vojtěch Dyk, Matěj Ruppert, Dan Bárta a Vladimir 518 – jak se vám líbí?

Jsem z ní nadšený. Mám všechny ty kluky a jejich práci moc rád. Ohromně mě potěšilo, když souhlasili, že písničku společně nakopnou. Je to varlatová záležitost. Trochu bilancování chlapů ve středním věku a hodně odhodlání nenechat se skolit. Varlata vpřed!

Vy sám někdy audioknihy posloucháte?

Přiznám se, že audioknihy neposlouchám. Nejsem bohužel kvůli své vlastní práci schopný ve volném čase vstřebávat jakoukoli formou cizí příběhy. Mrzí mě to, protože hodně lidí v mém okolí audioknížky miluje. Včetně mého syna. Zůstávám tedy zahnívajícím sebestředným nerdem bez kontaktu s okolím. Nedá se nic dělat, no… (směje se).

Vladan Drvota

Autor: 
redakce
Aktuálně
První nákladní automobil pro svoz odpadu plně na elektrický pohon má Brno. Jde o Volvo FE Electric, patří městské společnosti SAKO Brno a do brněnských ulic vyjede v druhé polovině srpna.
17.08.2022 - 14:08
Závěrečná srpnová šňůra unikátních open-air divadelních představení na nádvořích moravských a českých zámků a hradů Strašidlo cantervillské se rozjede v úterý 16. srpna na Slezskoostravském hradě,...
16.08.2022 - 14:47
Čerstvě rozbitou lavičku míjeli o víkendu návštěvníci Schreberových zahrádek.
15.08.2022 - 05:25
Místo horníků a dělníků v automobilkách se „nejrizikovějším“ zaměstnáním za loňský rok stala práce ve zdravotnictví a sociální péči, alespoň podle počtu uznaných nemocí z povolání. Skladbu osob...
14.08.2022 - 11:23
Jeden ze tří brněnských eko domečků představuje návštěvníkům, jak by mohlo vypadat bydlení budoucnosti a zároveň slouží jako zábavná vzdělávací pomůcka. Střecha dřevěného domku je osazena zeleným...
13.08.2022 - 13:41
Batch, největší dávka klubové hudby v brněnské historii, propojí ve dnech 30. 9. - 1. 10. třináct klubů pestrým nadžánrovým hudebním programem za jednotné vstupné. Akci pořádá BACH - Brněnská...
12.08.2022 - 13:46
Komentáře