Reklama
reklama

Loutky v nemocnici přiváží výpravné adventní představení Cesta do Vánoc do brněnského Divadla Radost

Velké vyřezávané marionety, loutky javajkového typu, originální maňásci ve spojení s herci na scéně, působivá scénografie využívající vitráže, zpěv tradičních koled i nových vánočních písní a především stále aktuální příběhy o stvoření světa a narození Ježíše s přesahy do současnosti... to jsou lákadla nového rodinného představení Cesta do Vánoc, které soubor Loutky v nemocnici po pražské premiéře přiváží 17. prosince do brněnského Divadla Radost.

Výtvarně pojatá inscenace v režii Marky Míkové se představí ve svátečním období také brněnskému publiku. Část vstupenek na toto představení je určena jako dárek pro děti, které v posledních týdnech trávili čas v nemocnicích na jižní Moravě. Od členů souboru je dostávají osobně při pravidelných návštěvách Loutek nemocnici například v brněnské Dětské nemocnici v Černopolní. Ještě před tím ale soubor čeká série představení v psychiatrických nemocnicích v Bohnicích, Opařanech a Velké Bíteši. Právě ve zdravotnických zařízeních můžete Loutky v nemocnici totiž nalézt po celý rok.

Představení Cesta do Vánoc malého i velkého diváka provede biblickými příběhy od stvoření světa přes narození Ježíška až k návštěvě pastýřů a putování tří králů. „Inscenace vychází ze starých lidových textů, které jsem upravila pro naše potřeby. Na několika místech do nich vstupují otázky a úvahy o současných Vánocích, také se tam objevují úryvky z některých básní. A samozřejmě těšení na Vánoce. Diváci si s námi mohou také zazpívat klasické vánoční koledy,” zve do divadla Marka Míková.

Na inscenaci společně s kmenovými členy souboru Loutky v nemocnici spolupracují i další loutkáři z řad studentů a absolventů Katedry alternativního a loutkového divadla Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze. „Cesta do Vánoc je loutkové představení, ale herci budou na scéně stále přítomni. Jako ti, co dodávají loutkám duši a posunují děj kupředu,” vysvětluje Míková.

Pro představení navrhla nové loutky Iva Bartošová Ščerbáková. Vznikly v dílně řezbáře Václava Krčála. „Využíváme různé druhy - přes marionety, maňásky až po loutky javajkového typu a manekýny. Některé budou velké a jiné docela droboučké,” říká Míková. Autorkou originálně pojaté scény je rovněž Iva Bartošová Ščerbáková. „Scéna skýtá možnost světelných efektů, se kterými si zatím hrajeme a velmi nás baví, a tak doufáme, že i divák bude potěšen,” dodává Marka Míková.

Představení je určeno rodinnému publiku - dospělým a dětem od 5 let.

Soubor Loutky v nemocnici již 16 let prostřednictvím loutkových představení pomáhá hospitalizovaným dětem, aby se zase smály. Ročně realizuje téměř tisíc návštěv malých marodů v nemocnicích a léčebnách po celé republice. Na začátku stál malý tým čtyř lidí, v současné době 26 herců a muzikantů pravidelně působí na 90 odděleních v nemocnicích a léčebnách po celé republice. Díky podpoře nemocnic jeho činnost běžela téměř po celou dobu koronavirových opatření. Soubor úzce spolupracuje s lékaři, aby se návštěva jeho členů stala součástí léčebného procesu konkrétních dětí. S většími projekty soubor jezdí i do dlouhodobých léčeben. Činnost souboru v brně podpořilo v roce 2021 Statutární město Brno.

Více informací a vstupenky na www.loutkyvnemocnici.cz/cestadovanoc a https://www.webticket.cz/akce/49197

Termín - Brno: 17. 12. v 16:30, Divadlo Radost, Bratislavská 216/32, 602 00 Brno.

TZ: Indies

Autor: 
redakce
Aktuálně
Jihomoravský kraj včera spustil 1. ročník klání Cena za krajinu 2021. Do finále postoupilo z 43 projektů deset, které už fungují na území Jihomoravského kraje a bojují proti klimatickým změnám,...
18.01.2022 - 08:29
Brno čeká v letošním roce celá řada významných projektů, stavebních prací a událostí. Událostí roku budou oslavy 200. výročí narození Johanna Gregora Mendela, s čímž se pojí i právě probíhající...
17.01.2022 - 14:15
Problémy s nepředvídatelným chováním externího zaměstnance řešil ve čtvrtek personál firmy v Heršpické ulici.
16.01.2022 - 09:07
Ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně dlouhodobě fungovala pouze krevní banka. Na podzim roku 2019 vzniklo v prostorách krevní banky také odběrové místo pro dárce krve. Po více než dvou letech tedy...
13.01.2022 - 13:51
Poslední mrazivé dny a především noci by mohly mylně svádět k dojmu, že na brněnských přírodních vodních plochách už je dostatečně silný led k bruslení.
13.01.2022 - 07:46
Brněnská zoologická zahrada připravuje novinku v podobě prezentace ohrožených druhů migrujících ptáků. Orla bělohlavého tak v kruhové voliéře v dolní části areálu aktuálně nahradili kriticky ohrožení...
12.01.2022 - 14:00
Komentáře