Lidé mohou vyrazit na stezku Chvála stromů. Od roku 2008 se čekalo, až výsadba odroste
Turisty čeká na trase třináct zastavení, mezi třináctým zastavením a Arboretem Křtiny vybudoval školní lesní podnik nový mostek a pěšinu „Zastavení jsou věnovaná jednotlivým rodům dřevin, a to bříze, habru, jasanu, dubu, javoru, jedli, smrku, jeřábu, lípě, buku, borovici, modřínu a směsi exot. Na každém stanovišti se nachází zhruba 10 různých druhů daného rodu, což je vynikající z edukativního hlediska. Druhy tak můžete na jednom místě srovnávat a zjišťovat rozdíly mezi nimi. Nově jsme stromy opatřili visačkami, z nichž se kolemjdoucí dozví český a latinský název dřeviny, čeleď a kde všude se můžou se stromem setkat. Nejlépe když si stezku každý, kdo rád chodí mezi stromy, projde osobně, navíc je to půvabná procházka ze Křtin nebo z arboreta, záleží odkud vyrazíte,“ popsala trasu správkyně arboret ŠLP Křtiny Petra Packová.
Autorem prvotní myšlenky naučné stezky je loni zesnulý zahradní architekt Ivar Otruba. Ideu následně rozpracovali tehdejší studenti Zahradnické fakulty MENDELU v rámci ateliérové práce pod vedením Milána Rajnocha a ve spolupráci se Školním lesním podnikem Křtiny. Ti na jaře roku 2008 zahájili výsadbu stromů.
Naučná stezka Chvála stromů se tak návštěvníkům slavnostně otevřela po 15 letech. „Důvod je jednoduchý, aby stezka měla pro občany smysl, bylo třeba počkat, až výsadby odrostou a stromy budou natolik velké, aby výsadby byly stabilizované a na první pohled byl viditelný rozdíl nejenom ve tvarech listů, ale postupně i v habitu celých stromů,“ vysvětlil Tomáš Vrška, ředitel ŠLP Křtiny.
O jednotlivých stromech se se lidé dozví informace zábavnou formou z panelů. „Čtenář se například dozví, jaké vlastnosti má dřevo stromu, který má před sebou, k čemu se hodí listí či plody nebo jak dané dřevo využívali naši předkové. A pokud by chtěl někdo přece jen spíše encyklopedické znalosti, stačí, když si načte na každém panelu QR kód,“ popsala panely na stezce Packová.