Reklama
reklama

Kriminalita v Brně. Kde si dát pozor?

Statistiky přestupků v jihomoravské metropoli v posledních letech mírně stoupají. „Za poslední tři roky se v oblasti veřejného pořádku navýšily o několik stovek. Pro představu, za loňský rok se strážníci zabývali bezmála 9 600 přestupky. V roce 2023 to bylo zhruba o 600 případů méně,“ vyčíslil Jakub Ghanem, mluvčí brněnské městské policie. I tak Brno podle něj patří k bezpečným městům.

Interaktivní přehledová mapa kriminality, která zobrazuje vybranou přestupkovou a trestnou činnost evidovanou Policií České republiky, i městští strážníci se shodují na jednom. Nejhorší je situace v oblasti hlavního nádraží. „Je to jeden z nejfrekventovanějších dopravních a přestupních uzlů ve městě a pohybuje se tam na poměrně malém prostoru velké množství lidí. Specifikem jsou také takzvané noční rozjezdy, kdy do oblasti míří najednou velké skupiny návštěvníků centra, a to často z klubů a barů. Někdy vznikají neshody přímo mezi nimi, jindy si silně opilé chodce snaží vyhlédnout zloději. Tento typ kriminality se nám ale daří velmi efektivně potírat i s využitím kamerového systému,“ upřesnil Jakub Ghanem.

Intenzivním dohledem a stovkami kontrol měsíčně se podařilo zlepšit také situaci na Mendlově náměstí, kde městská policie ze stejných důvodů iniciovala rozšíření a zkvalitnění kamerového systému. „I tak někdy, především v létě, zůstává prostranství a přilehlý park silným lákadlem pro bezprizorní skupinky, které odhazují odpadky a pijí alkohol,“ popsal Ghanem.

Mezi lokality, kam hlídky míří častěji, patří i některé části Zábrdovic, především okolí Cejlu. „Velmi intenzivně kontrolujeme Starou osadu. Do všech těchto lokalit míří kromě místních pěších hlídek a autohlídek několikrát denně také hlídky specializovaných jednotek působících po celém městě, například strážníci z pořádkové jednotky nebo psovodi,“ uvedl tiskový mluvčí.

Pokud jde o porušování veřejného pořádku, nejčastěji muže zákona zaměstnává postihování pití alkoholu nebo kouření na veřejnosti tam, kde je to zakázané. „Časté jsou majetkové přestupky, kde převládají krádeže v obchodech. Podstatně menší počty představuje ničení majetku, tedy obecně hlavně vandalismus,“ doplnil Jakub Ghanem.

Navzdory obecnému přesvědčení jsou podle něj velmi vzácné kapesní krádeže. „U těch je však vhodné upozornit, že se nejedná o přestupek, ale automaticky o trestný čin bez ohledu na výši škody. Mezi čtveřicí nejčastějších přestupků bývá také porušování pravidel pro pohyb psů, stanovených brněnskou vyhláškou,“ dodal.

Městští strážníci mnohdy řeší i neobvyklé případy. Podle Ghanema k nim patřil například ten z října loňského roku, kdy na Špitálce požádal autohlídku o pomoc osmdesátiletý muž, protože prý přišel o své peníze. „Vylíčil, že ho při průjezdu Podnásepní ulicí oslovily dvě ženy a nabízely mu údajně za úhradu intimní hrátky, a tak si vybral mladší z nich a nechal ji nasednout vedle sebe do auta. Zaparkoval s ní opodál, peněženku si uložil do přihrádky ve dveřích a mladou ženu požádal, aby na něj chvíli počkala. Potřeboval si totiž ještě odskočit,“ popsal mluvčí. Po návratu však ženu zahlédl již vpovzdálí, jak utíká i s jeho peněženkou a dvanácti tisíci korunami. „Strážníci podezřelou dvaatřicetiletou ženu našli. Tvrdila, že muže nikdy neviděla a nemá s ním nic společného. Senior ji naopak bezpečně poznával. O chvíli později hlídka městské policie vyhledala i starší z obou žen. Padesátnice jim potvrdila, že její známá skutečně nastoupila do auta stejné barvy, jaké měl i senior. Strážníci tedy případ předali k prošetření pro důvodné podezření z trestného činu,“ doplnil událost Jakub Ghanem.

Mezi dopravními přestupky bývá nejčastějším prohřeškem řidičů nerespektování dopravního značení, stání na chodníku a odstavení vozidla v zákazu stání.

Trestné činy a Jihomoravský kraj

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že v roce 2024 bylo v Jihomoravském kraji registrováno více něž 18 tisíc trestných činů, což je o 109 více než v roce 2023. „Z objasněných 8 551 trestných činů v kraji bylo 103 činů spácháno nezletilými, tedy osobami ve věku méně než 15 let, a 313 trestných činů spáchali mladiství ve věku 15 až 17 let. Více jak polovinu objasněných trestných činů spáchaly opakovaně trestané osoby,“ uvedla médiím Jitka Hortová z Krajské správy ČSÚ v Brně. Z okresů kraje byla nejvyšší úroveň kriminality v Brně‑městě, nejnižší na Vyškovsku.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Na elektromobily přechází stále více Čechů. Pokud uvažují chytře, mohou i v této oblasti ušetřit na energiích. Například využitím programu Nová zelená úsporám nebo využitím dvoutarifní distribuční...
25.03.2025 - 11:52
Energetici v Jaderné elektrárně Dukovany mají za sebou rušný víkend. V sobotu na čtvrtém výrobním bloku obnovili řetězovou štěpnou reakci a včera večer blok začal dodávat čistou bezemisní elektrickou...
25.03.2025 - 07:56
V únoru loňského roku stavební úřad rozhodl o zamezení vstupu do pěti likusáků na Kraví hoře, které patří městu. Důvodem byly nedostatky objektů v požární bezpečnosti. Po jednáních s nájemci z řad...
24.03.2025 - 18:28
Jaro přináší nejen změnu počasí, ale i skvělé nabídky pro milovníky filmů. Multiplexy Cinema City spustily jarní akci, v rámci které mohou návštěvníci až do konce měsíce března využít 30% slevu na...
24.03.2025 - 15:37
Po loňském odfouknutém ročníku vyhlíželi letošní Slavnosti mandloní a vína v Hustopečích s velkým očekáváním nejen pořadatelé, ale i návštěvníci. Těch nakonec tuto sobotu dorazilo na placený program...
23.03.2025 - 20:31
Dukovanská trojka funguje v takzvaném teplotním a výkonovém režimu. Hodnota kyseliny borité je v primárním okruhu téměř nulová a pro další provoz využívají operátoři reaktivitu získanou velmi...
21.03.2025 - 18:12
Komentáře