Reklama
reklama

Kovárna v Těšanech v sobotu ožije Příběhem o železe a dřevu

Seznámit se s tradičními řemesly a se světem našich prababiček a pradědečků umožní malým i velkým návštěvníkům celodenní program s názvem Příběh o železe a dřevu. Ten otevře druhou červencovou sobotu dveře kovárny v Těšanech.
Foto: TMB
Foto: TMB
Foto: TMB
Foto: TMB

Necelých 30 kilometrů od Brna v těšanské kovárně je v sobotu 11. července připraven bohatý program. „V jedné kovárně, nedaleko Brna, žil mladý kovář. Jeho kovadlina vesele zvonila, protože koval podkovy pro formanské koně, kteří pod okny kovárny projížděli do Hodonína, Židlochovic, Slavkova nebo do Brna. Koval také nejrůznější nářadí pro své sousedy. Jednou však na dveře zaklepal myslivec, hodil na kovadlinu měšec zlaťáků a poručil, aby mu kovář vykoval zlaté podkovičky pro černého koně s hřívou jako plápolající oheň.“  Tak zní úryvek z připravovaného doprovodného programu, který připravili lektoři Technického muzea v Brně. Ten dětem prostřednictvím pohádek přiblíží tehdejší vesnický život.

V památce, která je ve správě Technického muzea v Brně, se toho ale návštěvníci dozví mnohem více. Z nedalekého Měnína přijedou mistři kováři Josef Urbánek a Petr Soudek a rozezvučí kovadlinu v unikátní dvou-ohnišťové výhni. Zájemci je budou moci nejen pozorovat při práci, ale zároveň si s nimi popovídat o jejich řemesle. 

S kolářským řemeslem přítomné seznámí manželé Uherkovi z Bystrého u Poličky, kteří jsou jednou z posledních kolářských rodin. Jejich syn, Emil Uherka, je zástupcem již čtvrté generace kolářské rodiny a je držitelem ocenění Nositel tradice lidových řemesel v oboru kolářství a Mistr řemesla Kraje Vysočina.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Velké vyřezávané marionety, loutky javajkového typu, originální maňásci ve spojení s herci na scéně, působivá scénografie využívající vitráže, zpěv tradičních koled i nových vánočních písní a...
07.12.2021 - 10:12
Rychlým skrčením mezi vozy zaparkované v Kuldově ulici zareagoval dnes kolem jedné hodiny ráno osmnáctiletý mladík na blížící se autohlídku městské policie.
06.12.2021 - 18:23
Koncem prosince to bude rok, co ve Fakultní nemocnici u sv. Anny začali zdravotníci očkovat proti nemoci COVID-19. První dávky byly podány přesně 27. prosince 2020, doteď jich celkem bylo zhruba 210...
06.12.2021 - 10:33
Značka Starobrno se rozhodla zpříjemnit pivařům v celé České republice letošní advent. Na trh proto posílá novinku – adventní speciál Červený ležák.
04.12.2021 - 09:37
V těchto dnech začíná v Brně praktická realizace projektu solární elektrárny na střechách brněnských domů. Prvních 88 fotovoltaických panelů nechává SAKO Brno instalovat na bytové komplexy Vojtova 7...
03.12.2021 - 08:57
Muzeum města Brna rozsvítí dnes 2.12. v 17 hodin na hradě Špilberku nejvyšší vánoční strom.
02.12.2021 - 09:33
Komentáře