KOMENTÁŘ: Hospoda na "lontě"
Výše nastíněné v našem pojetí rozhodně neznamená, že provozovat malou prodejnu potravin na lontě, jak se v brněnském hantecu vesnicím říká, je něco špatného. Naopak. Jenže situace těmto malým obchodům jednoduše nepřeje. Že by se proto jednalo o podnikatelský risk? Rozhodně! Aktuální doba totiž nemyslí na důchodce, kteří nemají možnost zajet si kdykoliv nakoupit na okraje velkých měst do supermarketů, ani na maminky na mateřské. A vlastně ani na všechny ostatní obyvatele vesnic. Myslí jen sama na sebe.
A tak zatímco se nákupní zóny čile roztahují po obvodu metropole, mizí na jihu Moravy malé prodejny ve velkém. Důvodů, proč obchody místo leštění výloh stahují rolety a vedle zámků na dveřích umisťují cedule s nápisem „Provoz ukončen”, je mnoho. Počínaje tím, že s úbytkem obyvatel vesnic klesá i jejich návštěvnost, což podporuje také to, že místní dojíždějící do zaměstnání ve městech si nakoupí v levnějších supermarketech po cestě z práce. Jenže co ti, kdo tuto možnost nemají, a nebo ji mají jen velice stěží? Dalším faktorem jsou bezesporu i náklady nutné na zaplacení pronájmu, elektřiny, plynu a vody, jejichž výše neustále letí vzhůru, a v neposlední řadě do hry vstupuje i rostoucí minimální mzda, již zmíněná neregulovaná expanze obchodních řetězců a zvyšující se nároky na administrativu.
Pomyslný hřebíček do rakve pak drobným živnostníkům zatlouklo zavedení elektronické evidence tržeb. A zase to EET. Neznamená to, že by snad před jeho spuštěním podnikatelé nedodržovali stanovená pravidla a evidence by je v praxi připravila o nekalé zisky, ze kterých plynuly zlaťáčky do bezedných kapes. Nový systém s sebou jednoduše přinesl další náklady navíc. V roce 2016 zavřelo v České republice 396 prodejen s potravinami či smíšeným zbožím. V roce 2017 číslo vzrostlo na 1082, loni jich bylo 513. Že by zde byla souvislost?
S rostoucím tempem zanikání malých obchodů se snaží bojovat jednotlivé radnice i kraj různě. Stačí se vrátit o několik let zpět, kdy si chodili obyvatelé Podhradí nad Dyjí na Znojemsku nakupovat pečivo za starostou na obecní úřad. V tomto případě se jedná o částečně úsměvnou, byť nedávnou historii. Pro aktuální řešení se počátkem ledna rozhodli i krajští radní. Ti pro rok 2020 schválili na podporu drobných prodejen na jihu Moravy dotaci ve výši 3 miliony korun, tedy zhruba o 200 tisíc vyšší než loni.
Společný tým, který by měl připravit řešení pro český maloobchod, vytvořilo dokonce i několik ministerstev. A vyslalo tak na první pohled čitelný signál. Nezavírejte. Záměr jistě smysluplný a úctyhodný. Nejedná se však o vytloukání klínu klínem? Nelze v něm totiž na pohled druhý vysledovat ještě jeden vzkaz? Nejdřív vám stížíme podmínky, počkáme, co vydržíte, a pak vám podáme pomocnou ruku. A podle hesla „tonoucí se stébla chytá” očekáváme, že nám budete náležitě vděční.