Reklama
reklama

Kolem Brna vznikají nové cyklostezky, ale za jakou cenu?

Je to sice dál, ale za to horší cestou. Hláškou Vikiho Cabadaje z kultovních Sněžek a machrů by se dal vyjádřit záměr Dobrovolného svazku obcí Šlapanicko vybudovat asfaltovou cyklostezku z Tvarožné a Sivic do Pozořic. Momentálně jsou na stole dvě varianty, přičemž Svazek Šlapanicko se prozatím přiklání k možnosti složitější na výstavbu a necitelnější k životnímu prostředí.

Při variantě A by cyklostezka vedla souběžně se stávající polní cestou ze Sivic po ulici Holubická do Pozořic. Varianta B cyklostezku směřuje kolem Tvaroženského potoku, přičemž by bylo nutné potok přemostit a následně vytvořit podjezd pod kolejemi, které by trasa křižovala. Obě verze jsou v souladu s územním plánem. Svazek Šlapanicko se prozatím přiklání k variantě B. „Cyklostezka bude projektována ve variantě včetně podjezdu. Svazek Šlapanicko zajistí výběr projektanta. Projektová dokumentace bude financována z investičního příspěvku obcí,“ uvádí zápis ze shromáždění starostů Mikroregionu Roketnice.

Varianta B s asfaltovým povrchem je dražší a náročnější na výstavbu a rovněž nešetrnější k životnímu prostředí, neboť by značně znepříjemnila život tamní fauně – podle orientačního průzkumu soudního znalce v oboru ochrany přírody Dr. Konvičky se v oblasti nachází celkem třicet zvláště chráněných druhů živočichů. Živičný povrch rovněž ovlivňuje odtok vody. „Díky nepropustnosti povrchu dochází při srážkách k soustředěnému odtoku vody, která způsobuje vodní erozi na přilehlých pozemcích,“ popisuje Odbor životního prostředí Šlapanice ve svém vyjádření a zároveň doporučuje nevést cyklostezku variantou B a najít alternativní trasy.

Cyklostezka z Tvarožné a Sivic do Pozořic je jednou z etap výstavby integrované sítě cyklostezek na Šlapanicku. Projekt si klade za cíl vybudování bezpečných cest pro pěší a cyklisty, které umožní obyvatelům obcí využít kolo k dopravě při cestách do škol a do zaměstnání. Jednotlivé úseky mají propojit obce Podolí, Mokrá, Tvarožná a Kovalovice.

Autor: 
návštěvník
Aktuálně
Dva muže, kteří údajně rybařili tam, kde to není povoleno, zpozoroval v neděli odpoledne náhodný svědek u Rakovecké zátoky.
15.06.2021 - 20:35
Šedesátka dnes v podstatě není žádný věk a lidé, které označujeme jako seniory, jsou mnohem aktivnější, než tomu bylo v minulosti. Současným trendem pak je, že se chtějí cíleně věnovat pohybu, aby...
15.06.2021 - 10:38
Od 14. června začíná platit regulace vjezdů v osmi vnitroblocích v městské části Brno-střed. Požadavek na úpravu vznesla městská část na základě požadavků jejich obyvatel.
14.06.2021 - 17:51
Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně vychází vstříc zájemcům o preventivní neinvazivní „žvýkací“ PCR testy a otevřela pro ně další testovací místo ve svém areálu. Testování je určeno pouze pro...
14.06.2021 - 17:23
Dopravní podnik města Brna s cestujícími komunikuje pomocí dalšího informačního kanálu. Jako první dopravce v republice začne využívat službu Mobilní Rozhlas, která slouží pro jednodušší komunikaci...
13.06.2021 - 07:08
V úterý odpoledne se na linku 156 ozvala rozrušená žena a uvedla, že z okna řečkovického domu vidí hořící strom.
11.06.2021 - 08:32
Komentáře