Reklama
reklama

Ke Slavkovu se opět vrátí Napoleon a jeho protivníci

Od smrti francouzského císaře Napoleona letos v květnu uplynulo 200 let. Historická rekonstrukce bitvy u Tvarožné i vzpomínkové akce na mnoha místech v okolí po roční pauze opět připomenou slavné Napoleonovo vítězství u Slavkova. Na tisíc účastníků v dobových uniformách si letos na slavkovském bojišti připomene jeho nejslavnější manévr – „Lví skok“.

Střetem tří císařských vojsk bude žít Slavkov, Tvarožná, Vyškov i Mohyla míru a Brno opět na přelomu listopadu a prosince – tedy v době, kdy se zde v roce 1805 psaly dějiny Evropy. Vojsko francouzského císaře Napoleona tehdy překvapivě zvítězilo nad početně silnějšími armádami ruského cara Alexandra I. a rakouského císaře Františka I.

K samotné bitvě u Slavkova došlo 2. prosince 1805, už 19. listopadu však tehdy Napoleonova vojska vmašírovala do Brna, o několik dní později pak došlo k první potyčce vojsk ve Vyškově. Letos přijede Napoleon do Brna 20. listopadu, bitva u Tvarožné i dobový program ve Slavkově u Brna se chystá na 4. prosince.

„Akce, které zde mají mnohaletou tradici, lákají do regionu turisty už řadu let. Výjimkou byl loňský ročník, který poznamenala pandemie covidu. Část akcí se nekonala vůbec, některé se přemístily do online prostředí. O to vřelejší přijetí zde čeká na návštěvníky letos, kdy jim opět chceme vyprávět příběh slavného a osudového střetu tří vojsk,“ říká Michal Burian z destinační agentury Brněnsko, která akce k připomínce bitvy s podporou Jihomoravského kraje marketingově zastřešuje.

Celé pásmo vzpomínkových akcí má na 30 různých větších či menších počinů: pochodů, přehlídek, šarvátek, ohňů, pietních aktů i bohoslužeb. Průběžně aktualizovaný přehled akcí od jednotlivých pořadatelů je možné najít na zastřešujícím webu www.1805.cz.

A jaká data stojí za to si už nyní zapsat do diáře?

  • 20. 11. 2021 přijede Napoleon do Brna.
  • Od 28.11. pochoduje spojenecká IV. kolona Kolowrat z Olomouce. Pochodují v dobových uniformách, zbraně mají naložené na povozech a v mrazivé noci spí ve vojenském ležení.
  • 30.11. ve Vyškově na hlavním náměstí proběhne střet s předsunutými francouzskými jednotkami. Tady ještě spojenecká armáda zvítězí.
  • 3. 12. v pátek přijíždějí na zámek ve Slavkově rakouský císař František I. a ruský car Alexandr I. a pořádají ples jako stvrzení svého spojenectví.
  • 4.12. se armády střetnou při rekonstrukci bitvy u Tvarožné. Letošní ročník divákům nabídne pohled na finále bitvy, na Napoleonův „Lví skok“ a rozhodující boj na Prateckých výšinách.
  • 5.12. na Mohyle míru proběhne oficiální pieta s ekumenickou bohoslužbou, která připomene padlé – podle odhadů se počty obětí tohoto střetu pohybují od 20 000 do 33 000 a šlo o jednu z nejkrvavějších bitev na našem území.

V sobotu 4. prosince jsou v regionu vypravovány speciální autobusy z Brna (od Vaňkovky) k motorestu Rohlenka poblíž místa rekonstrukce bitvy a do Slavkova, kde se koná večerní program v zámeckém parku.

Zdroj: JMK

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Velké vyřezávané marionety, loutky javajkového typu, originální maňásci ve spojení s herci na scéně, působivá scénografie využívající vitráže, zpěv tradičních koled i nových vánočních písní a...
07.12.2021 - 10:12
Rychlým skrčením mezi vozy zaparkované v Kuldově ulici zareagoval dnes kolem jedné hodiny ráno osmnáctiletý mladík na blížící se autohlídku městské policie.
06.12.2021 - 18:23
Koncem prosince to bude rok, co ve Fakultní nemocnici u sv. Anny začali zdravotníci očkovat proti nemoci COVID-19. První dávky byly podány přesně 27. prosince 2020, doteď jich celkem bylo zhruba 210...
06.12.2021 - 10:33
Značka Starobrno se rozhodla zpříjemnit pivařům v celé České republice letošní advent. Na trh proto posílá novinku – adventní speciál Červený ležák.
04.12.2021 - 09:37
V těchto dnech začíná v Brně praktická realizace projektu solární elektrárny na střechách brněnských domů. Prvních 88 fotovoltaických panelů nechává SAKO Brno instalovat na bytové komplexy Vojtova 7...
03.12.2021 - 08:57
Muzeum města Brna rozsvítí dnes 2.12. v 17 hodin na hradě Špilberku nejvyšší vánoční strom.
02.12.2021 - 09:33
Komentáře