Reklama
reklama

Kde se bude v Brně bourat či stavět?

Bagry, ale i stavební stroje a technika. Brňané se mohou v následujících měsících těšit v ulicích svého města na čilý ruch. Proměňovat se bude neustále Mendlovo náměstí, novinky čekají Staré Brno i na jiných místech a nezapomene se ani na revitalizované brownfieldy. Jak se bude Brno měnit?

Pracovat se na frekventovaném Mendlově náměstí začalo loni v listopadu a hotovo by tu mělo být v létě příštího roku. Do konce října se v lokalitě začne pracovat na obnově vodovodu a kanalizace. Práce jsou nezbytné kvůli jejich špatnému technickému stavu. „Vždyť nejstarší část vodovodu v tomto místě pochází z roku 1899 a nejstarší úsek kanalizace z roku 1914. Předpokládáme, že práce začnou ještě v říjnu a potrvají do konce příštího léta,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková. Na investici přesahující 118 milionů korun se bude z důvodu co nejmenších dopravních omezení pracovat v koordinaci s dalšími stavbami. Na první pohled znatelnější bude další změna, která čeká náměstí pojmenované po světoznámém přírodovědci. V jeho centru vznikne červená plocha, která má dotvořit osobitost místa. „Využití sytě červené žuly, která díky odkazu na sousední klášterní zdi a baziliku Nanebevzetí Panny Marie umožní vizuální sjednocení Mendlova náměstí a současně vymezí jeho centrální prostor, je pro požadované funkční kvality a estetickou osobitost budoucí podoby jedné z dominant Starého Brna naprosto stěžejní,“ dodala primátorka. Město za tímto účelem nakoupí přes 3 000 metrů čtverečních sytě červených žulových kostek, více než 1 000 metrů čtverečních řezané dlažby stejné barvy a materiálu, ale také granitové či metagranitové lavičky a obrubníky. Zakázka vyjde na 10 milionů korun a materiál o hmotnosti přibližně 1 000 tun by měl být položen během léta příštího roku.

Bagry vjedou i mezi ulice Poříčí a Rybářská. Soukromý investor tu plánuje zachovat zdejší průmyslovou budovu a rekonstruovat ji. V novém komplexu pěti samostatných budov se budou nacházet ubytovací jednotky ale i rozšířené prostory autodílen a přidružených provozů. „Vnímáme pozitivně, že má investor v úmyslu zachovat zdejší původní průmyslovou budovu a rekonstruovat ji. Ve vyjádření k projektové dokumentaci pro územní řízení jsme dále uvedli, že požadujeme, aby na plochých střechách, pokud jsou k tomu vhodné a neslouží třeba jako světlíky nebo terasy, byla vysázena extenzivní vegetace,“ uvedl radní pro územní plánování Filip Chvátal. Vyřešit musí developer podle požadavků města i protihluková opatření.

Novinky se nevyhnou ani brněnským brownfieldům. K zemi například půjdou některé stávající objekty v území tvořeném brownfieldem bývalého Dřevopodniku mezi ulicemi Křenová a Rumiště. To je jednou z šesti lokalit připravovaných pro městské družstevní bydlení. „Máme v plánu postavit tu zhruba 240 dostupných družstevních bytů. Dům bude stát přímo na budoucí nové městské třídě, a ač se to nyní tak nemusí jevit, bude to velmi dobrá lokalita. Zároveň chceme využít toho, že v místě město vlastní dva bytové domy Rumiště 7 a 11 a nabízí se možnost jejich nástavby. Vzniklo by tu tak zhruba deset dalších nájemních bytů,“ popsal plány náměstek pro bydlení Jiří Oliva. Předpokládané náklady se pohybují kolem jedné miliardy korun, hotovo by tu mohlo být v roce 2027.

Pracovat se bude i na březích řeky Svitavy, které propojí nový most. Ten bude zároveň spojnicí mezi dvěma revitalizovanými lokalitami. Podoba mostu ve čtvrti Nová Zbrojovka vzejde z urbanisticko- architektonické jednofázové otevřené projektové soutěže, jejíž porotu v polovině října jmenovali brněnští radní. „Nový most přes Svitavu má mít 4 pruhy, celkovou délku 53 metrů a šířku 28 metrů. Dva pruhy budou vyhrazeny pro veřejnou hromadnou dopravu a další dva pro individuální automobilový provoz. Na obou stranách mají mít svoje samostatné pruhy cyklisté, v každém směru bude i prostor pro pohyb pěších,“ popsal plány radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Velké vyřezávané marionety, loutky javajkového typu, originální maňásci ve spojení s herci na scéně, působivá scénografie využívající vitráže, zpěv tradičních koled i nových vánočních písní a...
07.12.2021 - 10:12
Rychlým skrčením mezi vozy zaparkované v Kuldově ulici zareagoval dnes kolem jedné hodiny ráno osmnáctiletý mladík na blížící se autohlídku městské policie.
06.12.2021 - 18:23
Koncem prosince to bude rok, co ve Fakultní nemocnici u sv. Anny začali zdravotníci očkovat proti nemoci COVID-19. První dávky byly podány přesně 27. prosince 2020, doteď jich celkem bylo zhruba 210...
06.12.2021 - 10:33
Značka Starobrno se rozhodla zpříjemnit pivařům v celé České republice letošní advent. Na trh proto posílá novinku – adventní speciál Červený ležák.
04.12.2021 - 09:37
V těchto dnech začíná v Brně praktická realizace projektu solární elektrárny na střechách brněnských domů. Prvních 88 fotovoltaických panelů nechává SAKO Brno instalovat na bytové komplexy Vojtova 7...
03.12.2021 - 08:57
Muzeum města Brna rozsvítí dnes 2.12. v 17 hodin na hradě Špilberku nejvyšší vánoční strom.
02.12.2021 - 09:33
Komentáře