Reklama
reklama

Kameny, u kterých je třeba se sklonit

Na svých toulkách po jihomoravské metropoli si mohou Brňané na některých místech povšimnout zvláštních dlažebních kostek s mosaznou destičkou opatřenou drobným písmem. Jde o takzvané kameny zmizelých. Co mají připomínat a kde na ně mohou chodci narazit?

Malé čtverhranné dlaždice s hranou 10 centimetrů nazvané Stolpersteine, česky též kameny zmizelých, přinášejí na svém mosazném povrchu informace o obětech holokaustu a nejčastěji jsou vsazeny do chodníku před jejich domovy. „Stolpersteine se realizují pro Židy, Sinti a Romy, pro lidi z politického nebo náboženského odboje, oběti vraždy „eutanázie“, homosexuály, svědky Jehovovy a pro lidi, kteří byli pronásledováni za to, že byli prohlášeni za „asociální“,“ uvádí spolek, který se v tuzemsku realizaci projektu věnuje. Písmo použité na destičkách je záměrně tak malé, aby se člověk musel k jeho přečtení sklonit a vzdal tak úctu obětem nacistického režimu. Stolpersteine jsou pokládány od roku 1992 v rámci celé Evropy a v České republice se poprvé objevily v roce 2008 na pražském Josefově. Za myšlenkou stojí německý umělec Gunter Demnig, který osobně 9. Června roku 2010 položil i prvních 8 kamenů zmizelých v brněnských ulicích Plotní, Hybešova a Bratislavská. Od té doby přibývají v jihomoravské metropoli každý rok další, Brňané je mohou nalézt například v ulici Vlhká, Grohova, Veveří, Lidická, Orlí, Běhounská, ale také na Jakubském náměstí či Malinovského náměstí.

Přestože je těchto pamětních kostek ve městě pod Špilberkem více než 150, Brňané toho o jejich existenci ani významu příliš mnoho nevědí. „Že jsou někde v chodníku takovéto dlaždice, jsem si všimla, nijak jsem je ale nezkoumala a ani jsem nevěděla, proč tam jsou,“ potvrdila studentka Alice Vozáková. Podobně je na tom i Karel Alexovič. „O tom, že se instalují kameny zmizelých vím, v Brně jsem je ale ještě nezaregistroval. Vím o nich ale ze svého rodného města Znojma,“ popsal. Právě ve městě okurek se nachází v ojedinělé podobě, dva členy rodiny Weinbergerů tu připomínají hned 4 kameny psané v českém a zároveň i v německém jazyce.

V letošním roce bylo podle údajů Židovské obce Brno, která připravuje například i interaktivní mapu kamenů zmizelých, zasazeno do místních ulic 10 pamětních kostek, mezi nimi i dvě věnované nejmladší a nejstarší brněnské oběti holokaustu. V Mlýnské ulici s číslem 33 mohou lidé zavzpomínat na Rosu Wacklerovou, která zemřela v Terezíně ve věku 95 let. Zhruba ročního Felixe Schlesingera připomíná kámen zmizelých v Bratislavské ulici s číslem 61. V příštím roce by mohly v Brně přibýt Stolpersteine věnované například lidem popraveným v Kounicových kolejích.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Nestandardní jízda řidiče nákladního automobilu mobilizovala v neděli večer kolemjdoucí, kteří tak upozornili na tísňovou linku brněnské policisty.
21.04.2021 - 09:46
Potřebu výtvarně se vyjádřit měli v noci na pondělí dva muži, kteří stříbrnou barvou posprejovali skleněnou výplň a obklad schodiště v podchodu u hlavního nádraží.
20.04.2021 - 08:23
Novou alej jabloní, hrušní a švestek včera vysadili energetici k podpoře zdravého životního prostředí v těsné blízkosti Jaderné elektrárny Dukovany. Samotné výsadby se ujal spolek JARO pro Dukovany...
18.04.2021 - 14:52
V zajetí městského ruchu se ve čtvrtek odpoledne ocitla kachna s několika mláďaty.
17.04.2021 - 14:52
Od včerejšího dne startuje proces vracení peněz za nevyužité vstupenky, které byly prodány na loňský ročník závodu série MotoGP v Brně na Masarykově okruhu. TIC BRNO zahájil přípravu vracení ihned po...
17.04.2021 - 12:50
Dvě poškozená auta našli ve středu odpoledne brněnští strážníci v Černých Polích po telefonátu svědků na linku 156.
16.04.2021 - 09:56
Komentáře