Reklama
reklama

Jihomoravští studenti pracující v nemocnicích o peníze nepřijdou

Dodatečné zdanění či odvody za ně zaplatí Jihomoravský kraj, o prostředky už požádal Ministerstvo zdravotnictví.

Zástupci kraje v minulých dnech oslovili mediky a studenty posledních ročníků středních a vyšších odborných zdravotnických škol, na které se vztahuje pracovní povinnost v nemocnicích, aby zaslali své údaje kvůli možnému zdanění příjmů a odvodům. Tento dopis, který obdrželi, ale neznamená, že studenti, kteří dosud pomáhali v nemocnicích, budou muset část peněz vracet. Prostředky za ně odvede Jihomoravský kraj, o tyto prostředky už kraj požádal Ministerstvo zdravotnictví.

Je to postavené na hlavu, nevymysleli jsme si to, ale musíme podle toho postupovat, takže buď ministerstvo přesvědčíme, že zpětné zdanění studentů je nesmysl, nebo to zaplatí kraj. Teď je důležité, aby studenti, kteří našim nemocnicím doslova zachraňují kůži, neměli žádné starosti navíc.“ dodává k tomu hejtman Jan Grolich.

Původní metodika Ministerstva zdravotnictví zněla, že peníze, vyplácené studentům odvodům podléhat nebudou. To změnilo stanovisko Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. Byť s tímto výkladem Jihomoravský kraj nesouhlasí, nezbývá mu, než dle tohoto stanoviska postupovat. Proto se obrátil na studenty, aby poskytli své údaje, zejména rodné číslo a zdravotní pojišťovnu, aby za ně mohl prostředky odvést. A to proto, že se blíží doba podávání daňového přiznání.

Tento postup se týká prozatím již vyplacených odměn. Budoucí postup pro další výplaty studentům není jistý. Jihomoravský kraj čeká na oficiální stanovisko odpovědných orgánů, především Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva zdravotnictví, popřípadě Vlády ČR, a navrhuje, aby se postup vrátil k původní jarní dohodě tak, aby studenti nepřišli k újmě.

Jihomoravský kraj vyplácí studentům jedny z nejvyšších odměn v ČR, a to 150 Kč / hodinu. V druhé vlně navíc budou studenti, kterých se dotýká pracovní povinnost, dostávat taky rizikový příplatek, příplatek za práci v noci, o víkendech a o státních svátcích.

TZ: jmk

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Edvard Křenek a Jaroslav Hanych vozí ulicemi Brna cestující dlouhých 50 let. Vedení Dopravního podniku města Brna jim včera za jejich práci poděkovalo a předalo ocenění. Oba řidiči se shodují, že...
12.05.2021 - 08:46
Brněnští skauti a skautky dnes vyrazili hromadně darovat krev. Bylo jich dokonce tolik, že na dopoledne obsadili transfuzní stanici ve FN Brno. Na odběr jich dorazilo 46 a ti, kteří byli připuštění k...
11.05.2021 - 17:19
A je to tu! Po nucené pauze jsme pro vás znovu otevřeli náš autosalon, a navíc jsme k této příležitosti připravili i něco navíc.
11.05.2021 - 14:34
Brněnská zoologická zahrada spustila na svých webových stránkách rezervaci na prázdninové lesní kluby určené pro děti od 7 do 13 let.
11.05.2021 - 07:57
Snaha využít každý metr zemědělské půdy vedla k rozorání cest, vykácení remízů, vysušení mokřadů. Krajina ztrácí schopnost zadržet vodu a postrádá rozmanitost. Obec Sivice vrací do krajiny přírodní...
10.05.2021 - 15:38
Na muže sedícího přímo uprostřed vozovky na náměstí 28. října v pátek večer upozornil náhodný kolemjdoucí prostřednictvím linky 156.
10.05.2021 - 08:12
Komentáře