Reklama
reklama

Jan Smigmator: Jsem od přírody optimista

Český swingový a jazzový zpěvák Jan Smigmator hudbou žije od dětství. Hudební poklady rád objevuje nejen pro sebe, ale také třeba pro posluchače Českého rozhlasu v pořadu Klub Evergreen, který moderuje se zpěvačkou Dashou už od roku 2011. Před pár týdny Janu Smigmatorovi vyšlo u Supraphonu nové album Murphyho zákon. Název desky vystihuje letošní zvláštní a zamotaný rok. Ovšem sympatický muzikant s optimismem sobě vlastním dokazuje, že co se v roce 2020 může podařit, to se podaří.

Tvrdíte, že jste se narodil se swingovou duší. Jaká byla vaše cesta k jazzu a swingu?

Řekl bych, že byla naprosto přímočará. Oba moji rodiče jsou hudbou velmi „postiženi“. Moje maminka tancovala a zpívala ve folklórním souboru v Jihlavě a projela s ním velký kus světa i v tehdejší těžké době. A zpívala mi často, dokonce ještě před tím, než jsem se narodil. Takže se dá říct, že se hudba ke mně dostávala už v prenatálním období (smích). Táta zas dlouhé roky pořádal jazzový festival na hradě Roštejně u Telče. Když už jsem byl trochu odrostlejší, tak to pro mě bylo nejhezčí období roku, protože semna Roštejn sjížděli nejlepší čeští muzikanti, a občas i někteří ze zahraničí. Byly to naprosto fantastické a nezapomenutelné chvíle. Na základní škole jsem si pak sám vyhledával jazzové nahrávky a poslouchal hudbu, která mým vrstevníkům v té době nic moc neříkala. Byl jsem tehdy trochu za exota, ale později si k ní někteří našli cestu také (smích).

V říjnu vám vyšlo nové album Murphyho zákon, pojmenované podle písně z repertoáru německého zpěváka Rogera Cicera, český text pro vás napsal brněnský textař Josef Nečas. Proč jste si zrovna tuto píseň vybral jako titulní?

Původně jsem zamýšlel, že se ta deska bude jmenovat úplně jinak, podle písničky Dámský fenomén. Ale to, že by na obalu alba pod mým jménem bylo zrovna tohle slovní spojení, mi připadalo vlastně trochu narcistické. Nicméně když jsme pak nahrávali ve studiu, písnička Murphyho zákon pro mě byla mnohonásobně silnější a nosnější než Dámský fenomén. Navíc dobře vystihuje letošní rok, který funguje přesně podle Murphyho zákonů. Cokoli se může pokazit, to se pokazí. Na druhou stranu si myslím, že všechno zlé je pro něco dobré. Na nahrávání alba bylo mnohonásobně víc času, než kdybychom ho natáčeli kdykoli jindy. A vznikly nahrávky, které by možná jinak nevznikly. Jsem potěšený z účasti světové jazzové hvězdy Ondřeje Pivce. Ondřej měl být na velkém turné s Gregorym Porterem, to se ale vzhledem k současné situaci neuskutečnilo, a měl tedy čas nahrát s námi ve studiu hned několik skladeb.

Vaše nové album je celé v češtině, včetně velmi známých jazzových standardů. Proč jste se tak rozhodl?

Už delší dobu jsem chtěl natočit album v češtině. Myslím si, že mateřština je pro každého Čecha to nejzásadnější, a kdykoli jsem na svém koncertě zazpíval něco česky, viděl jsem, jak se diváci rozzáří. Zpívat česky mě baví. Některé texty, které na albu zazní, jsem si napsal sám, jiné mají na svědomí skvělí textaři jako Václav Kopta nebo Ester Kočičková. Rád vyprávím písní v češtině příběh, s nímž se může kdokoli v hledišti ztotožnit.

Posluchači na albu najdou mimo jiné taky legendární Měsíční řeku, kterou kdysi nazpíval Karel Gott. Píseň vyšla jako singl symbolicky v den jeho narozenin 14. července, a vy jste mu ji věnoval jako osobní poděkování. Co pro vás znamenal?

Karel Gott byl obrovský profesionál. Spřátelili jsme se v době, kdy jsme oba vysílali na vlnách Českého rozhlasu Dvojka. Karel měl svůj vlastní pořad a já tam v roce 2011 začal se zpěvačkou Dashou vysílat Klub Evergreen, který spolu uvádíme dodnes. S Karlem jsme se potkávali před rozhlasovým studiem a vždycky se zapovídali o našich hudebních vzorech nebo o tom, co se zrovna děje na naší hudební scéně. Později začal navštěvovat mé koncerty, to pro mě byla velká čest a úžasný pocit. Měsíční řekou jsem chtěl Karlovi poděkovat za jeho přátelství a podporu. Nepřímo totiž ovlivnil spoustu mých zásadních okamžiků v životě. Tato píseň sice není typický hit jeho repertoáru, ale byla pro něj vůbec první rozhlasovou nahrávkou. A nás dva rozhlas spojil, tak jsem si říkal, že to je dobrá volba.

Jak vás baví role moderátora v rozhlase? Doznal váš pořad nějakých změn, za těch devět let, co ho vysíláte?

Nedávno jsme se s Dashou snažili spočítat, kolik písniček jsme pustili do éteru, a došli jsme k neuvěřitelnému číslu 6 tisíc. Snažíme se skladby neopakovat, chceme neustále přinášet něco nového. Za tu dobu, co pořad vysíláme, jsme ušli dlouhý kus cesty. Klub Evergreen je pevná součást našich životů.

Rád na sobě pracujete, ozval jste se jedné z největších amerických swingových legend, zpěvačce Marilyn Maye, u níž máte po absolvování mistrovského kurzu soukromé hodiny. Co všechno vám tato mimořádná zkušenost dává?

Pár soukromých hodin u Marylin pro mě znamená možná víc než celý rok na konzervatoři. Když se učíte dělat hudbu na místě, kde kdysi vznikla, tak je to zdaleka nejlepší. Marylin Maye je dnes 92 let, a když to jde, tak stále vystupuje a je velmi aktivní. Tato dáma byla hvězda v době, kdy byl slavný Frank Sinatra, a byla spolutvůrcem té nejzářnější jazzové éry. A když vám někdo takový nabídne, že by vám rád předal své zkušenosti, tak jenom blázen by toho nevyužil.

Oklikou bych se ještě jednou vrátila k vaší nové desce. Věříte vy sám na „zákony schválnosti“ neboli Murphyho zákony?

Jsem od přírody velký optimista. Všechno většinou vidím o něco pozitivněji, než jak to ve skutečnosti je, ale vždycky se mi tenhle náhled na svět spíš vyplácel. Letošní rok zatím zkrátka běží podle Murphyho zákonů. Všichni jsme před sebou měli tolik plánů a velkých příležitostí, které by nás všechny posunuly zase dál. Jenže se to nestalo. Ale nové album mi dělá velkou radost a doufám, že potěší i posluchače.

Děkuji za rozhovor.
Vladana Brouková

Autor: 
redakce
Aktuálně
Nestandardní jízda řidiče nákladního automobilu mobilizovala v neděli večer kolemjdoucí, kteří tak upozornili na tísňovou linku brněnské policisty.
21.04.2021 - 09:46
Potřebu výtvarně se vyjádřit měli v noci na pondělí dva muži, kteří stříbrnou barvou posprejovali skleněnou výplň a obklad schodiště v podchodu u hlavního nádraží.
20.04.2021 - 08:23
Novou alej jabloní, hrušní a švestek včera vysadili energetici k podpoře zdravého životního prostředí v těsné blízkosti Jaderné elektrárny Dukovany. Samotné výsadby se ujal spolek JARO pro Dukovany...
18.04.2021 - 14:52
V zajetí městského ruchu se ve čtvrtek odpoledne ocitla kachna s několika mláďaty.
17.04.2021 - 14:52
Od včerejšího dne startuje proces vracení peněz za nevyužité vstupenky, které byly prodány na loňský ročník závodu série MotoGP v Brně na Masarykově okruhu. TIC BRNO zahájil přípravu vracení ihned po...
17.04.2021 - 12:50
Dvě poškozená auta našli ve středu odpoledne brněnští strážníci v Černých Polích po telefonátu svědků na linku 156.
16.04.2021 - 09:56
Komentáře