Reklama
reklama

Igor Orozovič: Brňanům závidím radost v ulicích

Igor Orozovič je uznávaný divadelní herec, který se stále častěji objevuje i na televizní obrazovce či ve filmu. Sám si nejvíce cení projektů, na kterých se může podílet autorsky, což nejčastěji bývá v Cabaretu Calembour, který spoluzakládal. Před rokem, v období tvrdého lockdownu, zaujal širokou veřejnost charitativní písní a videoklipem Hippokratova armáda, který vznikl ve spolupráci s Kontem Bariéry. V posledních letech skládá a chystá si písně, s nimiž se vydává na sólovou hudební dráhu. Ten čas právě nazrál a Igor Orozovič, obklopený spřízněnými muzikanty, se letos na jaře vydává na první koncertní turné. Je trochu tajemně nazvané Když chlap svléká tmu a mezi prvními koncerty nechybí Brno!

Igore, už je to třináct let, co jste složil svoje první písničky pro Cabaret Calembour. Za tu dobu jste měl několikrát možnost skládat scénickou hudbu i pro jiné projekty. Proč až teď přicházíte s vlastním koncertním programem?

 Pomýšlel jsem na to odjakživa. Ale měl jsem dojem, že musím nějak hudebně i duševně dozrát, abych s tím mohl před lidi vylézt. Tvorba pro Cabaret Calembour je naplňující a nekončí. Ale je to převážně zábavný žánr a dost jasně vykrystalizovaná poetika. A i když jsem do každé inscenace propašoval nějakou tu šansonovější záležitost, pořád jsem cítil, že se musím pustit ještě do téhle hudební řeky a pořádně se v ní vyráchat, aby mi pak za dvacet let nebylo líto, že jsem to nezkusil.

A co jste při tom zjistil?

Zjišťuju, že ta řeka nemá dno a je mnohem těžší psát hudbu a texty sám pro sebe a za sebe, než tvořit pro inscenaci nebo nějakého jiného zpěváka. Zároveň nemám jasně definovaný žánr a pro autorské songy není v češtině pojmenování, pokud člověk nechce být písničkář nebo šansoniér. Ale vlastně je to i výzva. Hodlám si s tím pohrávat a hledat to společně s posluchači. Nebudeme si to přece usnadňovat škatulkou. (směje se)

Pro první singl a klip jste vybral píseň Náušnice. Proč padl výběr právě na ni?

Koncertní projekt má podtitul Když chlap svléká tmu. Původně měla být prvním singlem stejnojmenná píseň, ale když jsem si představil ten černobílý artový videoklip, jaký by si zasloužila, došlo mi, že bych asi diváky, co mě neznají, trochu vyděsil. A oni by se lekli, že takhle temná bude celá má nová tvorba. Tak jsme po poradě se Supraphonem zvolili Náušnice, které více balancují mezi žánry, ze kterých vycházím. Jsou hravější a zpěvnější a inspirované situací, kdy muž nachází v posteli zapomenuté náušnice svých milenek. A nevěřili byste, kolik dalších konkrétních příběhů se ztracenou náušnicí jsme od začátku natáčení písně slyšeli, a dokonce už i zažili. 

Jaký je videoklip?

Videoklip vznikl v režii Jany Hojdové a účinkuje v něm celá řada krásných žen v čele s charismatickou modelkou Denisou Krškovou. Dlouho jsme hledali tu správnou femme fatale, než jsme ji našli. Denisou to ale jen začíná, protože náušnic je v písni víc, musí být tedy víc i dívek. Mezi dalšími kráskami jsou herečky Jana Pidrmanová, Kamila Trnková a samozřejmě Veronika Lazorčáková, která se mnou píseň zpívá. Přál jsem si, aby celý klip působil jako oslava ženské krásy a milenecké lásky... Taková hravost jak od Serge Gainsbourga. Mám dojem, že to i tahle doba zase trochu potřebuje.

Vstupenky na koncerty rychle mizí, dokonce v Praze již máte vyprodáno, a to bez velké reklamy. Co tomu říkáte?

Nečekali jsme to a je to radost. Ale taky panika: koncerty se blíží, a sílí pocit zodpovědnosti, že musí být dokonalý. A to budou!

S koncerty během jara vystoupíte nejen v Praze, ale také v Ostravě a Brně. Proč začínáte právě v těchto městech?

Tak Ostrava byla jasná volba. Je to moje druhé domovské město – hlavně z uměleckého hlediska. Hned po DAMU jsem tam totiž dostal angažmá v Národním divadle moravskoslezském, kde jsem se mohl vyhrát v tak úžasných rolích, jako byl Oidipús, Amadeus nebo Nikola Šuhaj z Balady pro banditu. Doteď si tam občas střihnu Jarka Lukavského v Holých Dupách (ostravská verze světového muzikálu Donaha). Mám to město opravdu rád! Miluju Ostraváky a oni snad ještě nezapomněli na Orozoviče. Zároveň už mnohokrát z Ostravy volali po nějakém mém hudebním vystoupení.

A proč Brno?

 No, aby mu to nebylo líto (usmívá se). Ne, vážně – Brno mám moc rád a jezdíme do něj teď často hrát třeba Božskou Sarah s paní Ivou Janžurovou. Spolupracujeme tak s Divadlem Bolka Polívky. A když jsem v Brně, tak vždycky Brňanům závidím tu atmošku a radost v ulicích. Mám tu spoustu kamarádů a zajímá mě nový prostor Cabaret des Péchés, kde budeme koncertovat 26. května. Myslím, že jeho sametové prostředí bude sedět k mým písničkám úplně nejvíc. Tam se opravdu těším a věřím, že si to parádně užijeme.

Na co se mohou návštěvníci koncertů vlastně těšit?

Na živou hudbu, která neutíká k elektronice, a na texty, které neutíkají k anglické zkratce. Na hudbu a texty, kterými se musíte malinko proposlouchat. Je mi líto, že v moderní hudbě se ztrácejí melodie, a chtěl bych to trochu obrodit.

Chceme, by si diváci neužili jen samostatné písně, ale aby celý koncert byl jedním velkým zážitkem. Aby člověk přišel, vcuclo ho to a až do konce už nepustilo. Na chvíli zapomenout na svět venku a ve zešeřelém sále spolu sdílet hudbu a příběhy – stvořit si na chvíli vlastní svět. Utéct do fantazie.

Představíte kapelu?

Část kapely tvoří muzikanti odkojení rockem a blues – Michal Rákosník, Marcus Jurkovič a Jan Timiopulos. Jazzovým ságem to koření Martin Forst a klavírem nás jistí Zdeněk Dočekal. Třešničkou je Kristýna Farag, jež skvostně vládne příčnou flétnou i zpěvem. Pěveckým hostem je pak charismatická Veronika Lazorčáková, jíž už neřekneme jinak než „Zaz z Karlína“. Baví nás se navzájem ovlivňovat a společně hledat cesty, jak každou píseň uchopit.

IGOR OROZOVIČ & Co. – KONCERT/ KDYŽ CHLAP SVLÉKÁ TMU

26. května BRNO – Cabaret Des Péchés

Děkuji za rozhovor.

Vladan Drvota

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ve středu v podvečer bylo živo v brněnské MHD na křižovatce ulic Nádražní a Hybešova. K násilí se tu odhodlala jedna z cestujících. Strážníky po aktivaci tísňového tlačítka v kabině pro řidiče...
22.09.2023 - 16:09
Seznámit se s tuzemskými, ale i exotickými dřevinami a zároveň strávit čas na čerstvém vzduchu umožní lidem naučná stezka Chvála stromů. Ta začíná na náměstí ve Křtinách a končí v nedalekém křtinském...
19.09.2023 - 08:32
Novým modrým čárám letos ještě neodzvonilo. Městská rada odsouhlasila úpravu nařízení, díky které už nic nebrání říjnovému rozšíření lokalit placeného stání o oblast 1-26 Pšeník. Modré zóny přibydou...
17.09.2023 - 12:16
Nepříjemný zážitek si odnesli v úterý večer návštěvníci ze Zamilovaného hájku. Nedaleko tamního dětského hřiště seděla alkoholem totálně zmožená žena. Pohled byl o to znepokojující, že vedle ní...
15.09.2023 - 08:13
Kardiologie brněnské fakultní nemocnice je jedním z předních pracovišť nejen v rámci České republiky, ale i v mezinárodním měřítku. V rámci modernizace byly na Pracovišti invazivní a intervenční...
14.09.2023 - 09:17
Jízdní kola, která jejich majitelé již nevyužívají, dostanou šanci na druhý život, a to až ve vzdálené Gambii. Díky projektu Kola pro Afriku navíc pomůžou místním dětem. Do sbírky, která bude...
12.09.2023 - 12:37
Komentáře