Reklama
reklama

Igor Chmela: Baví mě na život nahlížet optimističtěji

Igor Chmela se narodil v Ostravě, vystudoval pražskou DAMU. Spolu s manželkou Janou Janěkovou ml. a dalším manželským párem, Lindou Rybovou a Davidem Prachařem, založil Divadlo Verze. V něm nyní chystají listopadovou premiéru inscenace Pravý západ. Kromě divadla jej diváci velmi dobře znají z filmu i televizní tvorby, například ze seriálu Modrý kód. Ten se nově mění v Sestřičky Modrý kód, volné pokračování, které posouvá žánr medical drama do vztahové roviny. Igor Chmela se věnuje rovněž fotografování a hraje v kapele Dafne.

Co vám udělalo v poslední době radost?

Rozvolnění státních restrikcí a naděje v oblasti vývoje vakcíny proti coronaviru. Zahájení zkoušení hry Pravý západ v našem Divadle Verze, a to že premiéru budeme moct hrát na podzim v Divadle v Celetné. Celetná bude teď naše trvalá pražská scéna. Zvu i diváky z Brna.

A teď se zeptám naopak. Nadzvedlo vám něco, lidově řečeno, mandle?

Semafor mapující šíření viru. Určuje údajně s týdenním předstihem situaci v různých místech republiky... Bojím se toho, že se na semaforu bude postupně rozsvěcet červená zrovna v místech, kde máme hrát. Upřímně mi dělá vrásky obava z návštěvnosti divadel. Konejším se tím, že bude dobře a basta.

Pocházíte z Ostravy, její hranice jste však již dávno opustil. Považujete se stále za Ostraváka?

Narodil jsem se tam a prožil podstatnou, i když krátkou, část mého života - dětství. Takže ano, považuji se za Ostraváka.

Nakousnu vaše profesní začátky. Vystudoval jste železniční průmyslovku, dva roky jste dokonce pracoval na dráze. Na DAMU v Praze jste nastoupil až po vojně. Co vás vlastně přivedlo k herectví? 

Kamarádství s Martinem Fingerem, s kterým jsem sloužil na vojně. Martin dělal ochotnicky divadlo v Šumperku s Ondrou Sokolem a na vojně mě přesvědčil, abych podstoupil talentové zkoušky na Jamu, kde to nevyšlo, povedlo se to až o rok později na DAMU. Každopádně už na vojně jsem tušil, že železnice není moje láska, začal jsem si myslet na divadlo a náhodou to vyšlo.

 

Už během studií jste hostoval v Národním divadle, ve kterém jste byl i v angažmá. Poté jste odešel do Dejvického divadla a následně do Divadla Na Zábradlí. To jsou samé zvučné divadelní domy. Jak vznikl nápad založit si vlastní divadlo?

Chtěli jsme mít svobodu vybírat si hry, které chceme hrát a herce, se kterými chceme hrát. To v angažmá nelze. Z podstaty je herectví nájemní profese... Čekáte až vás někdo osloví ke spolupráci. Provozovat soukromé divadlo je riskantní podnikání, ale odměnou je svoboda vybrat si spolupracovníky, s kterými trávíte pracovní dobu, která je pak časem radosti, nejen práce.

Divadlo Verze jste založili jako skupina přátel. Nebáli jste se, že se může společný projekt negativně promítnout do přátelských vztahů? 

Já jsem se nebál, nebojím se ani po pěti letech našeho úspěšného fungování. Umíme se pohádat, ale konstruktivně a dokážeme krotit naše ega. Divadlo Verze je naše společné dítě, takže se chováme jako rozumní rodiče.

V anotaci k inscenaci Tři verze života, která dala i název Divadlu Verze, se píše, že je to v ní jako v životě, kdy stačí jedno špatně zvolené slovo ve špatnou chvíli a je všechno jinak. Povedlo se vám někdy špatně zvolit slovo a vše pak bylo jinak?

Ano, povedlo a mnohokrát. Mí blízcí tvrdí, že mám specifický smysl pro humor, který v mnoha situacích nelze identifikovat jako legraci. Jinými slovy častokrát někdo nepozná, že si dělám prdel. V lepším případě pak nastane trapas, v horším nedorozumění, která vytváří dojem, že jsem buď úplně blbej, nebo zlej člověk. Nic z toho ovšem není pravda. Jsem milý, empatický a okouzlující... Snad jste teď poznali, že si dělám srandu... Takže vážně - jsem zlá, pomstychtivá zrůda, tak bacha na mně! Ne, opravdu vážně - je to jako (-1) na n-tou, teď jen záleží na tom, jestli je n sudé nebo liché.

Všechna představení, které uvádíte s Divadlem Verze, nemají přestávku. Existují ve vašem životě situace, od kterých si přestávku prostě musíte dát?

Od loňského srpna jsem si dal přestávku od kouření, od února jsem si dal přestávku od alkoholu... To jsou moje dobrovolné přestávky... Od března mám nedobrovolnou přestávku od divadla. Ta přestávka je hodně dlouhá, proto si už žádnou další dávat nechci a doufám, že ani nebudu muset.

Když jsem četla různé komentáře diváků, považují vás především za sympaťáka, který si umí udělat sám ze sebe legraci. V jednom z dřívějších rozhovorů jste ale vy sám sebe označil za morouse… Která charakteristika na vás sedí dnes? Sympatický morous?

Těžko říct, ale morousem už bych se nenazval. Jestli dokážu být sympatický, nechť posoudí jiní. Čím jsem starší, tím víc mě baví nahlížet na život optimističtěji, přestože se čím dál tím víc blížím neodvratnému konci. Asi je to tím, že se snažím žít přítomné okamžiky a že už se tolik nechci vidět žít, ale žiju, což přináší daleko více možností.

Vaším koníčkem je fotografování. Kdo nebo co je vaším nejoblíbenějším objektem, je vůbec možné to specifikovat?

Nejraději fotím obyčejné lidské situace, ve kterých se dá zaznamenat neobyčejnost okamžiku. Fotím rád i divadlo.

Známý je váš sirkoň, fotoaparát sestrojený z krabičky od sirek. Jak jste na nápad přišel? A plánujete další inovace v tomto ohledu?

Návod na sestrojení jsem našel na netu. Analogově fotím už jen zřídka. Díky fotografickým materiálům je to už drahý koníček. Zrovna teď jsou mé fotografie vystaveny v Orlické galerii v Rychnově nad Kněžnou.

 

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Nestandardní jízda řidiče nákladního automobilu mobilizovala v neděli večer kolemjdoucí, kteří tak upozornili na tísňovou linku brněnské policisty.
21.04.2021 - 09:46
Potřebu výtvarně se vyjádřit měli v noci na pondělí dva muži, kteří stříbrnou barvou posprejovali skleněnou výplň a obklad schodiště v podchodu u hlavního nádraží.
20.04.2021 - 08:23
Novou alej jabloní, hrušní a švestek včera vysadili energetici k podpoře zdravého životního prostředí v těsné blízkosti Jaderné elektrárny Dukovany. Samotné výsadby se ujal spolek JARO pro Dukovany...
18.04.2021 - 14:52
V zajetí městského ruchu se ve čtvrtek odpoledne ocitla kachna s několika mláďaty.
17.04.2021 - 14:52
Od včerejšího dne startuje proces vracení peněz za nevyužité vstupenky, které byly prodány na loňský ročník závodu série MotoGP v Brně na Masarykově okruhu. TIC BRNO zahájil přípravu vracení ihned po...
17.04.2021 - 12:50
Dvě poškozená auta našli ve středu odpoledne brněnští strážníci v Černých Polích po telefonátu svědků na linku 156.
16.04.2021 - 09:56
Komentáře